Kiekko vai kuutio väittely mutyta kumpi omakotitaloon

Anonyymi-ap

Pakkaskaudella kun ikivanha kuutiokoneeni on hiljaa enimmäkseen. Kiekko koneita en oikein tykkää kotioloissa mutta kumpi kone vaihtaa ilmaa paremmin ilman ulkopuolista sähköä? Kummassa koneessa on enemmän muuntautuvaa tekniikkaa pakkasen kylmetessä ? eli invertteri esim laskee nopeuksia sujuvasti.
160m2 omakotitalo. Vanha kone on vanha mutta toimiva edelleen iivari jonka kesänmittaan taidan ehkä vaihtaa uuteen. Iivarin tehtaalta ei tule mitääntietoa...

7

501

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      SEmmonen, missä ei ole jälkilämmitysvastusta (pyörivä) ja ohjaus on verkosta.

    • Anonyymi00002

      SEmmonen, missä ei ole jälkilämmitysvastusta (pyörivä) ja ohjaus on verkosta.

      • Anonyymi00003

        Pyörivällä lämmönsiirtimellä (lämpöpyörä) varustettu ilmanvaihtokone ilman jälkilämmitysvastusta on energiatehokas ratkaisu, sillä pyörivä kenno pystyy siirtämään kosteutta ja lämpöä erittäin tehokkaasti ilman tarvetta jäätymissuojasulatukselle
        . Kun ohjaus tapahtuu verkosta, kyseessä on usein nykyaikainen, etäohjattava laite.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Pyörivällä lämmönsiirtimellä (lämpöpyörä) varustettu ilmanvaihtokone ilman jälkilämmitysvastusta on energiatehokas ratkaisu, sillä pyörivä kenno pystyy siirtämään kosteutta ja lämpöä erittäin tehokkaasti ilman tarvetta jäätymissuojasulatukselle
        . Kun ohjaus tapahtuu verkosta, kyseessä on usein nykyaikainen, etäohjattava laite.

        Vielä energiatehokkaampaa on pistää koko kone pois päältä. Mikä taisi olla alkup. kysyjälläkin se toimintamalli.

        Siis jos lähdetään säästämään energiaa rimaa laskemalla.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Vielä energiatehokkaampaa on pistää koko kone pois päältä. Mikä taisi olla alkup. kysyjälläkin se toimintamalli.

        Siis jos lähdetään säästämään energiaa rimaa laskemalla.

        ASuinkämpässä oltava ilman vaihto päällä, äläkä muuta jäkätä jänkäläisten ja potuntervaajien jälkeläinen.


    • Anonyymi00006

      Meillä vaihdettiin "kuutiokone" "kiekkokeneeseen" kun vesikiertoinen jälkilämmityspatteri puhkesi ja talon lämmitysloppui siihen ja uusi koneen jälkilämmitys on sähköllä ja on näin turvallisempi. Kas kummaa kun sähkönkulutus on pudonnut reilusti sen jälkeen?

      • Anonyymi00007

        No mahtaa olla paremmat (EC vs. AC) puhaltimet nyt ainakin. Mahdollisesti siinä edellisessä koneessa oli myös sähköinen esilämmitys (=huurteenesto).

        BTW ei ne kiekkokoneetkaan ongelmitta toimi, jos poistoilma on kosteaa tai rakennus on maamme pohjoisosissa, missä päästään -30 asteen pahemmalle puolelle.

        Ainakin hiihtokeskusten mökkien kanssa on opittu kantapään kautta, että pitää kiekkokoneillekin laittaa esilämmitys, muuten jäätyy. Näissä kun ei kovin kaksisia suojauksia /sulatustoimintoja ole vakiona just siitä syystä, ettei kiekko kovin helpolla jäädy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      77
      1178
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      996
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      950
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      861
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      744
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      661
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      640
    9. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    11. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      34
      601
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      529
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      497
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      449
    Aihe