Pelkästään yhdestä kaupasta varastettu keskimäärin puolen sataa paistopisteen tuotetta joka päivä.
Jyväskylän roskaväki
44
347
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ja nekin sinun sukulaisia yllätys yllätys ja ullatus ullatus
- Anonyymi00002
Tässähän se vastaus tuli ap:n otsikkoon kuuluvalta tyypiltä😂
- Anonyymi00008
Anonyymi00002 kirjoitti:
Tässähän se vastaus tuli ap:n otsikkoon kuuluvalta tyypiltä😂
Nimenomaan sinä
- Anonyymi00042
Anonyymi00002 kirjoitti:
Tässähän se vastaus tuli ap:n otsikkoon kuuluvalta tyypiltä😂
Ne jotka osaa pelata peliä sosiaaliviranomaisten kanssa oikein, eivät joudu hakemaan töitä. esim
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/8912634
Pohjois-Karjalassa lähes joka toinen työtön on pitkäaikaistyötön. Heistä noin puolella ei ole työnhakuvelvoitetta.
- Anonyymi00003
Kyllä se kompostikauppa on tosiaan tarpeen.
- Anonyymi00004
Minkä näköistä ja väristä notkuu ja Ioisii ostareilla?
- Anonyymi00009
Anonyymi00004 kirjoitti:
Minkä näköistä ja väristä notkuu ja Ioisii ostareilla?
Kertoo dyykkari
- Anonyymi00005
Sulaa hulluutta maksaa mitään tuotteista. Kusirunkkuhallituksen leikkaukset tekevät monista tahtomattaan varkaita.
- Anonyymi00006
Okei, voinko tulla hakeen sun telkkarin ilmaiseksi?
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Okei, voinko tulla hakeen sun telkkarin ilmaiseksi?
ei oo telkkaria
- Anonyymi00012
Anonyymi00007 kirjoitti:
ei oo telkkaria
Entäs teenkeittimen?
- Anonyymi00032
Anonyymi00007 kirjoitti:
ei oo telkkaria
"Ei ole tv:tä:
Totuttu lause tv-lupatarkastajalle aikoinaan.
Uittu mikä pummi!
- Anonyymi00011
Televisiosta ei tule kuin urheilua ja tositv paskaa!
- Anonyymi00013
Juurikin sopivaa matskua sulle
- Anonyymi00014
Se on tämä nälänhätä nyt Suomen valtiossa kovimmillaan.
Nälkäänsä varastaa, tietysti. - Anonyymi00015
Nämä ovat ihan keskiluokan jälkeläisiä Helly Hansen takeissaan. Mäki Matissa asioivat pääosin opiskelijat ja koululaiset.
- Anonyymi00016
Osa aikuisväistöstä varastaa varmasti toimeentulotuen riittämättömyyden vuoksi, mutta nuoriso varastaa, koska niin voi tehdä.
- Anonyymi00034
Kyllä aikuiset osaa käydä ruoka-avustuksissa.
Jos aikuiset jotain varastaa niin helposti myytävää ja arvokkaampaa ja kylläkin huumeita yms. päihteitä varten!
- Anonyymi00017
Kummallista, ettei vastaavaa ole uutisoitu Huhtasuon tai Keltinmäen Saleissa. Siellä ne oikeasti rupusakki asuu.
- Anonyymi00018
Eikö s siellä ole ollut jo vuosia jatkuva vartiointi, ettei kaikkea pölittäisi, että maksavillla asiakkailla on edes jotain mitä rahalla (työssä ANSAITULLA) olisi ostettavissa.
- Anonyymi00020
Ruhkala tiina ja sami värväävät yhteisöllistä vainoamista
- Anonyymi00021
Sellaisia ovat nuoret kuin vanhemmatkin! Vanhemmat käyttävät sosialiturvaa hyväkseen ja kersat kauppiasta.
- Anonyymi00022
Keskimaan turvallisuus- ja riskienhallinta-asiantuntija Pasi Vihertola vahvistaa, että punnitusrikokset ovat yleinen ilmiö erityisesti niissä marketeissa, jotka sijaitsevat koulujen läheisyydessä.
Vihertola kertoo, että varkauksista on tehty rikosilmoituksia. Sisä-Suomen poliisista rikoskomisario Annukka Liukkonen vahvistaa, että poliisille on tullut rikosilmoituksia nuorten varastelusta.
Liukkosen mukaan myymälävarkaudet ovat voimakkaassa kasvussa koko maassa.
Punnituspetoksia tapahtuu myös miehitetyillä kassoilla, mutta ilmiö on lisääntynyt itsepalvelukassojen yleistymisen myötä.
Tulee mieleen, että jos on rikoshistoriassa merkintä varkaudesta, niin tällaisella nuorella ei varmasti ole mitään asiaa kesätöihin kauppoihin tai mihinkään, missä on rahan tai tavaroiden kanssa tekemisissä!
Ajattelevatko tätä, vai ovatko niitä sisäsiittoisten maatamme vasemmiston mielestä "rikastuttajien" jälkikasvua, joilla ei ole muuta päässä kuin sahajauhoja ja mielessä huumediilerin ura? - Anonyymi00023
Byääääääh, se on hallituksen syy kun nuoret varastavat, byäääää! Työttömät ja köyhät vanhemmat laittavat rahansa kaljaan, röökiin ja tatskoihin, jolloin lapset joutuvat varastamaan ruokansa.
- Anonyymi00037
Varsinkin suomalaiset maatuska-siiderivaIaat napostelevat sipsejä, karkkia, suklaakermaleivoksia, pizzaa, ranuja, pirtelöitä, sokeri lonkeroa jne
- Anonyymi00024
Mäki Matin S marketin yläaste vieressä ja alue rakennettu täyteen opiskelijoiden kerrostaloja. Potentiaalia siis löytyy.
- Anonyymi00027
Ja höpöheinä tuoksuu
- Anonyymi00025
Kiinni jäämisestä nimi kaupan seinälle ja ikuinen porttikielto varkaalle. Varkaalla ei ole mitään yksityisyydensuojaa. Varastamalla hän luopuu siitä.
- Anonyymi00026
Eikös eräässä jo täälläkin Ioisivassa haittakulttuurissa ja haittauzkonnonnossa varkailta katkota ensin sormia, sitten käsi jos varastelu jatkuu, jne...
- Anonyymi00028
Anonyymi00026 kirjoitti:
Eikös eräässä jo täälläkin Ioisivassa haittakulttuurissa ja haittauzkonnonnossa varkailta katkota ensin sormia, sitten käsi jos varastelu jatkuu, jne...
Sinähän sen tiedät garvagoura
- Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Sinähän sen tiedät garvagoura
Sinun perheesi on jo sormeton.
- Anonyymi00033
Samalla jeparit vois tarjota pamppua takaraivoon myymälävarkaille! Loppuis toi röyhkeys!
- Anonyymi00036
Anonyymi00033 kirjoitti:
Samalla jeparit vois tarjota pamppua takaraivoon myymälävarkaille! Loppuis toi röyhkeys!
Miksi juuri takaraivoon? Eikö eturaivo olisi potentiaalisempi noin oppimismielessä, kun pamputtaja ja kohde olisivat näköyhteydessä toisiinsa. Sivuraivoon voi toki pläjäyttää pelkällä kämmenelläkin, tällöin sitä kansankielessä kutsutaan korvapuustiksi. Ruotsinkielessä örslag. Kun puhutaan taas korvapuustista leivonnaisena, se ei ole ruotsiksi örslag, vaan kanelbullan.
- Anonyymi00038
Anonyymi00036 kirjoitti:
Miksi juuri takaraivoon? Eikö eturaivo olisi potentiaalisempi noin oppimismielessä, kun pamputtaja ja kohde olisivat näköyhteydessä toisiinsa. Sivuraivoon voi toki pläjäyttää pelkällä kämmenelläkin, tällöin sitä kansankielessä kutsutaan korvapuustiksi. Ruotsinkielessä örslag. Kun puhutaan taas korvapuustista leivonnaisena, se ei ole ruotsiksi örslag, vaan kanelbullan.
Vain pelkuriraukat iskevät takaraivoon. Tosimies kumauttaa eturaivoon, saaden näin kohteensa raivoon ja hyppäämään pakoon kaivoon.
- Anonyymi00039
Nää luuseri Teinit aiheuttaa järjestys häiriöitä s-market kolmikulmassak8n,mesoen ja kerää rahaa .Eilen sokkarilla mesoivat,menkööt kotiinsa,äitiensä seuraan kun sanaa puuta nekin.
- Anonyymi00040
Sale keltinmäessä osa teiniä ja alakoulu ikäisiä mamu pentuja,riekkuu ja juoksee käytävillä,häiriten asiakkaita.
- Anonyymi00041
Osa huostaan otettuja pentulaumoissa,äö nolla
- Anonyymi00043
Kouluruoka ei kelpaa niin nälissään varastaa. Onko kakaroiden huoltajat saaneet tietoa että lapset rosvoilevat?
- Anonyymi00044
Ei niillä ole huoltajia. Ainoastaan vanhemmat, tai vain toinen.
- Anonyymi00045
Minulla kävi kerran tuuri. Olin Helsingin Kannelmäessä, työt olin aloittanut, se oli vuosi 1985. Oli hirvittävä nälkä, töissä kävin viikon ilman ruokaa, vettä vain join. Alkoi olla aika heikko olo.
Mietin että pitäisikö mennä kauppaan jotain näpistämään mutta kun luonto ei antanut periksi varastaa niin päätin mennä grillillä ja pyysin saada ruoka-annoksen. Nainen oli grillin omistaja, sainkin häneltä ison annoksen ruokaa. Koitin ja lupasin löydä maksamassa.
No se maksaminen unohtui ja uskon että grillin omistaja ei edes uskonutkaan puheitani että joskus tulisin maksamaan, hyvää hyvyyttään antoi ruokaa.
Meni vuosia. Muutin taas Kannelmäkeen, vuosi oli silloin 1994 ja oli ollut jo töissä kolme vuotta. Kävelin Kannelmäessä ja huomasin että sama grilli oli edelleen samassa paikassa. Meni luukulle ja tunnistin naisen, hän oli sana nainen. Kysyin että muistatko kun pyysin ruokaa noin 9 vuotta sitten. Hän ihme kyllä muisti. Pyysin anteeksi ja sanoin että nyt maksan korkojen kanssa ruoka-annoksen. Ei nainen halunnut enää maksua mutta maksoin väkisin 50 markkaa. Nainen sanoi että on kyllä ihmeiden ihme että näin kävi.- Anonyymi00046
"Koitin ja lupasin löydä maksamassa." Siis koittelit tätiä ja lupasit lyödä häntä kun maksat?
- Anonyymi00047
Nälkä ei lue hätää ja lakia
- Anonyymi00048
Pakko pölliä ku valtio laskee sossurahoja eikä ole varaa enää edes syödä.
- Anonyymi00049
Töissä maksavat palkkaa kerran kuukaudessa, tai kahdessa viikossa. Aina kannattaa mennä töihin.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1504048Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3903135Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142028Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa111728Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51148Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69985- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23881- 71849
- 45809