9e kulukorvaus

Anonyymi-ap

Jos 9e kulukorvaus poistuu, niin syrjäseuduilta ei ehkä enää matkusteta linja-autolla palkattomiin työtoimintoihin.
Monilla se matka on kymmeniä kilometrejä, joten ongelmia tietäisi aika lailla.

18

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Se on heidän ongelman jotka ovat vapaasti valinneet syrjäseuden asuinipaikakseen.

      • Anonyymi00004

        Jotkut ovat joutuneet muuttamaan halvempaan vuokra-asuntoon syrjäseuduille Kelan kehotuksen myötä, koska halvempia vuokra-asuntoja ei ole löytynyt lähempää.
        Ei heillä kaikilla työttömyys ja asuinpaikka ole valinnan seuraus.


    • Anonyymi00002

      Et taaskaan tiedä mistä kirjoitat. Kuntouttavaan työtoimintaan saa matkalipun rahat ylläpitokorvauksen päälle.

      • Anonyymi00003

        Kyllä saa tällä hetkellä, mutta entäs päättäjien suunnitelmat.

        9 euron poistumisen suunnitelmat: Kuntouttavasta työtoiminnasta on suunniteltu poistettavan 9 euron päivittäinen kulukorvaus, eikä osallistuminen siihen enää oikeuttaisi samaan tapaan kuin aiemmin.


    • Anonyymi00005

      Eikö kuntouttava ole lakkautettu, 9e/pv korvaus on kyllä edelleen ja tulevaisuudessa esim jos menet jollekin työkkärin kurssille jne.

      • Anonyymi00006

        Kuntouttava työtoiminta päättyy nykymuodossaan vuonna 2027.


    • Anonyymi00007

      No mitä sitten kun se on pakollista ja ehdoksi laitetaan työttömyyskorvauksen menettäminen kokonaan

      • Anonyymi00010

        Karenssit ainakin lisääntyy.


    • Anonyymi00008

      Sitten vain hallintokanteluja tekemään, ei tästä ole mitään vaikeuksia osoittaa kuinka työttömien kohtelua muutetaan pienin askelin koko ajan enemmän lainvastaiseksi.

      Perustuslain takaaman sosiaaliturvan muuttaminen joksikin muuksi sosiaaliturvaksi jossa aletaan suoraan tunkeilemaan työttömien lakiin perustuvan vapaan valinnan (työ, ammatti, elinkeino, PL pykälä 18) ohitse, ei ole juuri muuta kuiin peitesanojen avulla piiloteltua fasismia - jonka estämiseksi lait on nimenomaisesti tehty.

      Lailla ja toimilla on tarkoitusperiä, esim sana "auttaminen" tarkoittaa Suomessa poliitikkojen suusta ulostettuna aivan jotain muuta kuin apua. Kyse on pakottamistoimien naamioimisesta milloin milläkin tavalla ja sanavalinnalla.

      Kelaan ei valiteta näistä asioista, vaan niistä tehdään hallintokantelu, mikäli joku toteaa että on joutunut hallinnon taholta lainvastaisesti kohdelluksi.

      Käräjäoikeuteenkaan ei kannata omin rahoin (joita ei ole) mennä, siksi oikeusvaltio takaa kansalaisilleen väylän jolla varmistettava hallnnon toimien lainmukaisuus, ja hallintokantelu on se väylä.

      • Anonyymi00009

        Juu, ehdottomasti hallintokantelu, johon kirjoitetaan vain "virkanilkit ovat fasisteja". Ei mitään muuta, ei edes omaa nimeä. Siinäpähän oppivat.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Juu, ehdottomasti hallintokantelu, johon kirjoitetaan vain "virkanilkit ovat fasisteja". Ei mitään muuta, ei edes omaa nimeä. Siinäpähän oppivat.

        Oma nimi;juhani perutuslaakimies. Asuinpaikka;suomi24


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Juu, ehdottomasti hallintokantelu, johon kirjoitetaan vain "virkanilkit ovat fasisteja". Ei mitään muuta, ei edes omaa nimeä. Siinäpähän oppivat.

        Ja lähetetään muistitikulla... Sitä tikulla silmään jne....


    • Pankaas sitten kävellen.🦿🦿

    • Anonyymi00012

      Alle 3000 e/kk ei kannata sieluaan myydä.

      • Anonyymi00013

        Risujen keräämisestä 300e🤣


    • Anonyymi00015

      Ei tuota 9 euroa ole tarkoitettu matkakuluihin, ne korvataan erikseen halvimman mukaan.

      • Anonyymi00016

        9 euron (9 €) kulukorvaus on veroton korvaus, jota maksetaan työttömille työnhakijoille työllistymistä edistävien palveluiden (esim. työvoimakoulutus, työkokeilu, kuntouttava työtoiminta) ajalta matka- ja ylläpitokustannuksiin. Korvaus maksetaan yleensä enintään viideltä päivältä viikossa.

        9 €/päivä (tai korotettuna 18 €/päivä, jos palvelu on työssäkäyntialueen ulkopuolella tai vaatii majoitusta).

        Kulukorvauksen määrä pysyy 9 eurossa, vaikka työttömyysturvan korotusosat poistuivat 1.1.2025 alkaen


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        9 euron (9 €) kulukorvaus on veroton korvaus, jota maksetaan työttömille työnhakijoille työllistymistä edistävien palveluiden (esim. työvoimakoulutus, työkokeilu, kuntouttava työtoiminta) ajalta matka- ja ylläpitokustannuksiin. Korvaus maksetaan yleensä enintään viideltä päivältä viikossa.

        9 €/päivä (tai korotettuna 18 €/päivä, jos palvelu on työssäkäyntialueen ulkopuolella tai vaatii majoitusta).

        Kulukorvauksen määrä pysyy 9 eurossa, vaikka työttömyysturvan korotusosat poistuivat 1.1.2025 alkaen

        Kuntouttavassa työtoiminassa olevalle maksettava 9 euroa taitaa olla nimeltään "Toimintaraha". Tosin lienee mahdollista että jollekin maksettavan yhdeksän euron nimi onkin "Kulukorvaus". Ei taida olla ihan yksinkertainen asia.

        https://ibb.co/B5BBDR0L


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      119
      5089
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3628
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1484
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      21
      1307
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1282
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1188
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1107
    Aihe