Pilataan se vähänin mitä meillä on tarjota, eli luonto.
"Maisema avartuu hakkuilla"! Niin varmasti!
Sopiva myrsky huolehtii lopusta siloittamisesta.
https://yle.fi/a/74-20210802
Suomussalmen raiskaaminen
36
901
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ja luontomatkailulla pilataan loput. Näkyyhän se maailmalla ja Suomessakin matkailu pilaa kaiken.
- Anonyymi00002
Ja tässäpä selitys kaikelle:
https://www.hs.fi/politiikka/art -2000010841690.html
Tältä näytti pari viikkoa sitten Varisjärvellä. Kohta näyttää joltain muulta. Kiitos Metsähallitus
https://youtu.be/mopEPtMLg3Q ?si=evYTgpD63IRmecEn - Anonyymi00004
Eiköhän tuo porukka kohta menekin Jumalissärkille ja Soivaan Metsään. Ei näytä olevan mitään rajaa kohtuudessa. Kaikki kuuluu heille.
- Anonyymi00005
Kannattaa uskoa ison sairaalan lääkäri Kaikkosta:
Pepantteenia, se auttaa kipuiluun. Myös metsänraiskaamisen aiheuttamiin - Anonyymi00006
Mehtävaltio voisi ottaa vähä oppia ensosta, eipä menny viimekesän hommat ihan putkeen, nyt lakki kourassa surkutellaan tapahtunutta.
Asiointi enson kanssa on mennyt tosi hankaleeksi.
Varisjärven hakkuita ei enää ymmärrä metsänomistajatkaan jotka ennen ovat olleet myötämielisiä savotoihin. - Anonyymi00007
Suomussalmen raiskaamisesta huolehtivat huonokäytöksiset kakarat jotka terrorisoi kylää autoilla ja riehuvat kaikilla mahdollisilla some alustoilla ei mitkään muut oikeesti näytetty ollaan kaikille tutuille tää palsta ja sen sisältämät kirjoitukset. Ja teille oikeesti 🖕😂"NAURETAAN" 😂🖕
- Anonyymi00026
Varsinkin nimettömät kommentoijat. Oiskohan sinulla rohkeutta tehdä kuntalaisaloitetta hakkuiden puolesta omalla nimelläsi?
Uskallatko edes päivää sanoa?
- Anonyymi00009
Eikö mene jakeluun, että metsiä hoidetaan hakkaamalla.
Kyllä minä kohta kiellän tuon luonnonsuojelun.
Eihän tässä pian uskalla leikata ruohoa, jos joku koppiainen jää alle.- Anonyymi00010
Etkö uskalla omalla nimellä täällä huudella. Kiva arvuutella kuka siellä huutelee. Tiedän kylläkin kuka olet!
- Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Etkö uskalla omalla nimellä täällä huudella. Kiva arvuutella kuka siellä huutelee. Tiedän kylläkin kuka olet!
Etkä tiedä, minä kyllä tiedän kuka sinä säälipelle olet, kerron äidillesi niin sulta kirjoitukset.
- Anonyymi00015
Anonyymi00010 kirjoitti:
Etkö uskalla omalla nimellä täällä huudella. Kiva arvuutella kuka siellä huutelee. Tiedän kylläkin kuka olet!
Ja kenelle tämä oli tarkoitettu? Jos minulle joka kerroin kannattavani hakkuita, niin seison edelleen sanojeni takana!
Ja en ole mies! - Anonyymi00038
Anonyymi00010 kirjoitti:
Etkö uskalla omalla nimellä täällä huudella. Kiva arvuutella kuka siellä huutelee. Tiedän kylläkin kuka olet!
Varmaanki olet joka on jo omat metsänsä sileäksi hakannut...
- Anonyymi00011
Yle "löysi" yllättäen haastateltavaksi yhden kylän kolmesta päähihhulista. Mielenkiintoista muuten että kaksi näistä kolmesta on repinyt leipänsä metsien käsittelystä. Saahan sitä sitten eläkkeellä hihhuloida.
- Anonyymi00028
Hullu ukko!!
- Anonyymi00029
Tämä ukko taitaa kohdella emäntäänsä niinkuin siinä maikkarin sarjassa sunnuntai iltaisin!
- Anonyymi00032
Anonyymi00029 kirjoitti:
Tämä ukko taitaa kohdella emäntäänsä niinkuin siinä maikkarin sarjassa sunnuntai iltaisin!
Näin on. En tiedä miten emäntä kestää!
- Anonyymi00013
Ei siinä mittään ,metsä kasvaa uutta puuta kun sitä hoidetaan.
Nurin vaan ,sileeks vaan .
Uutta itua kasvuun!- Anonyymi00014
Taidat olla pääkaupunki itu hippi, vai että ihan itua kasvamaan.
Mulla olisi myydä liito-oravan papanoita. 😁
- Anonyymi00018
Syö ite vaan.
- Anonyymi00016
Oppiipahan hipit olemaan
- Anonyymi00017
Metsänomistajan pitää saaha metälleen tehä mitä haluaa. Hipit ostakoon omaa mehtää
Menkääpä aktivistit ensi kesänä sankkojen kanssa kiertelemään soita ja metsiä marjojen poimintaan. Siitä olisi enemmän hyötyä itselle ja yhteiskunnalle kuin jonnijoutavalla hihhuloinnilla. Eipä taida sellainen luonnossa liikkuminen kiinnostaa.
- Anonyymi00019
Metsissä ja soilla kävely tuhoaa bioversiteettiä !!!!!
- Anonyymi00020
Oi voi. Paljonko on paljon ja mikä määrä on riittävä.
Tuolla rajan pinnassa on laajat korpikuusikot, rämeet ja suot Naturan alaisessa suojelussa. Eikä ihan vähät alueet olekaan. Mutta näkyykö siellä luonnotilaisessa metsässä voimaantuvia kulkijoita?
Ei näy. Merkityt polut joita kymmenin kilometrein ja varta vasten luonnon rauhaa ihasteleville tehdyt, ovat hiljaiset ja ihmisjalkojen polkemattomat. Opasteet lahoavat omikseen.
Mutta ymmärtäähän sen, että luonnon pitää olla taajamissa kyyhöttäville luonnonystäville liki ulko-ovelta saavutettavissa oleva asia. Ei puhettakaan että kauemmas patikoimaan. Huivi kaulaan, villaneule pään yli. Fjällrävenit ja muut luonnossaliikkujalle tärkeät merkkibrändit ylle ja eikun luontoon.- Anonyymi00022
Totta, Fjällrävenistä tullut oikein brändi luontovouhkille, heitä ei yhtään haittaa se että tuotteet valmistetaan hikipajoissa osin lapsityövoimalla.
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Totta, Fjällrävenistä tullut oikein brändi luontovouhkille, heitä ei yhtään haittaa se että tuotteet valmistetaan hikipajoissa osin lapsityövoimalla.
Se on kettutakki. Käyttäkää selkeitä ja helppoja sanoja.
- Anonyymi00025
Anonyymi00023 kirjoitti:
Se on kettutakki. Käyttäkää selkeitä ja helppoja sanoja.
Eihän ole vaan napakettu eli NAALI !
- Anonyymi00021
Taas myllätään raakkujen yli niin että kuoret lentelee....
- Anonyymi00024
Ei se haittaa mitään ,antaa mennä vaan.
- Anonyymi00030
...oli se takavuosina semmoinen kuin "pilkkalaulujen SM-kisa " ... Soittaisivatkohan radiossa toivelevynä sen voittajakappaleen , mahtaisivatko saada televisioon mitenkään ?
- Anonyymi00033
Kyllä se on totta, että luonnon kauneus (ja monimuotoisuus) kärsii hakkuista. Nämä sukupolvet, jotka näkevät luonnon vain hyödykkeenä, josta repiä rahaa, ovat onneksi jo melko vanhoja. Tuoreemmat sukupolvet osaavat ajatella asioita muiltakin kannoilta.
- Anonyymi00034
Höpö höpö. Metsä kaipaa kirvestä. Kyllä tulevatkin metsänomistajat tämän ymmärtää.
- Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Höpö höpö. Metsä kaipaa kirvestä. Kyllä tulevatkin metsänomistajat tämän ymmärtää.
Metsä tykkää kun sitä hakataan ! 😂
- Anonyymi00036
Tietenkin kärsii mutta kauneus ei elätä kuin missilöitä.
- Anonyymi00037
Saa hakata ja pitää hakata metsiä siten ilmakin puhdistuu ja happea riittää
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163495Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3943269Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o793084Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362899Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582388- 502105
- 942014
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141929Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m431914Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181909