reppureissulla

volunteerina

Onko kukaan ollut vapaaehtoistyössä Keniassa tai Tansaniassa? Miten sinne pääsitte tai jouduitte? Voiko vain mennä paikan päälle ja etsiä sieltä joku paikallinen avustusjärjestö?

4

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zep86-yka

      Mä en oo ollu, mutta ois kiinnostusta lähtee keniaan ja afrikkaan muutenki.. Kova kiinnostus. Jos haluat keskustella matkajutuista niin laitas s-postia [email protected]

    • En osaa neuvoa kun ottamaan yhteyttä länsimaisiin avustustyöntekijöihin /- kohteisiin.
      Itse olen työskennellyt Mathaire special training centre(kehitysvammaisten koulu mathairen slummialueella- tänne et voi mennä yksin). Pumwani boys hostel(poikien koulukoti, jälleen slummialueella) ja New life home(HIV-positiivisten lasten turvakoti). Viimeisimmässä oli paljon länsimaisia avustustyöntekijöitä ja sijainti on sinäänsä turvallinen. On lähellä valkoisten asuinaluetta ja hyvin vartioitu. Toisaalta ei anna oikeaa kuvaa tilanteesta ja avustustyöstä koska pulju pyörii isolla lahjoitusrahalla ja on luksusta kenialaisessa mittapuussa. Jos nämä nimet jotain auttaa, ehkä niiden avulla voit löytää uusiakin kohteita(joita todella riittää). Tietysti länsimainen lahopää ei säästä tärkeitä osoitteita itsellään...

      • kiitos

        Miten menit noihin kohteisiin? Menitkö vain Keniaan ja aloit kysellä vai oliko Sulla jotain muita kanavia? Esimerkiksi niitä länsimaisia avustustyöntekijöitä? Maksoitko jotain niihin? Saitko ylläpidon ja majoituksen vai asuitko jossain hostelissa? Kaikista tiedoista kiitollinen.


      • kiitos kirjoitti:

        Miten menit noihin kohteisiin? Menitkö vain Keniaan ja aloit kysellä vai oliko Sulla jotain muita kanavia? Esimerkiksi niitä länsimaisia avustustyöntekijöitä? Maksoitko jotain niihin? Saitko ylläpidon ja majoituksen vai asuitko jossain hostelissa? Kaikista tiedoista kiitollinen.

        Olin Keniassa työharjoittelussa, Mathaire special training centressä. Tämä on suomenruotsalaisen kristillisen järjestön rahoittama koulu. Luultavasti se kolmas kaikista Kenian erityiskouluista ;). Parahiksi kolmannella viikolla harjoitteluamme tuli Keniaan opettajien valtakunnallinen lakko, joka ei kuitenkaan erityiskouluja koskenut. Menimme vielä töihin, mutta muut nk.valtaväestön koulujen opettajat uhkasivat kivittää meidät lakkorikkureina, joten tuli tarve hakea uusia harjoittelupaikkoja (tällaista pientä tilannekomiikkaa...) Musunguja eli valkonaamoja on Nairobissa jonkin verran ja sen kun menet juttelemaan. Aika nopeasti oppii erottamaan turistin sellaisesta joka on Nairobissa ollut kauemmin. kaikilla on joku missio ja aika monella se liittyy johonkin avustus tms työhön. Sitä kautta nämä kaksi muuta paikkaa tuli tutustumiskohteiksi, puhtaasti small talkilla.
        Maksupolitiikka on se, että sinä maksat kaikki. Asumisen, lennot,ylläpidon, kulkemiset sun muut. Ainakin näissä tapauksissa. Mikäli tutustut paikallisiin ihmisiin, niin loppupelissä huomaat maksavasi myös heidän kulunsa ;). Joten varattomana ja pelkällä pyhällä hengellä et selviä. Mutta viisailla valinnoilla voit pitää matkabudjetin pienenä. Tutustu Nairobin kulttuuriin kunnolla ennen lähtöä, säästyt monelta epämukavalta yllätykseltä. Jos et kaipaa hampurilaispaikkoja ja päätöntä liikennettä, niin suuntaa suosiolla maaseudulle. Siitä maailmasta minulla ei juurikaan ole kerrottavaa. Kun 10km Nairobista suuntaan kun toiseen ajaessa loppuu asfaltti, loppuu myös kaupunkilaiselämä ja -tietoisuus kun seinään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3984
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2679
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2667
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2363
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      312
      2220
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1949
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1582
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1487
    Aihe