Mistä Edullinen Asunto??

Anonyymi-ap

Halpoja, alle kymmenentuhannen euron hintaisia asuntoja löytyy eri puolilta Suomea, kun mennään kehä kolmosen ulkopuolelle.

Edullisten asuntojen markkinat sijaitsevat lähes poikkeuksetta suurten kasvukeskusten ulkopuolella. Useimmiten kyseessä ovat harmaantuvat ja rakennemuutoksen rapauttamat paikkakunnat.

Monesti kyse on kerrostaloyksiöistä tai kaksioista, mutta suurempiakin asuntoja myydään polkuhintaan. Myynti-ilmoituksia julkaisevien sivustojen mukaan edullisia asuntoja on tarjolla esimerkiksi Lieksassa, Kouvolassa, Heinävedellä, Varkaudessa, Harjavallassa ja Lahdessa.

Joukossa on asuntoja, joita myydään muutamalla kympillä. Joissakin ilmoituksissa Oikotiellä ja Etuovi.comissa hinnaksi on ilmoitettu jopa vain yksi euro. Useimmiten kyse on kuitenkin tarjouskaupan alkuhinnasta.

Yhdessä eurolla myytävässä kohteessa mainitaan, että asunto vaihdetaan metsätilaan.

Huoneistokeskuksen toimitusjohtajan Marina Saleniuksen mukaan hyvin alhaisella hinnalla myytävät asunnot ovat lisääntyneet viime vuosina selvästi.

– Tämä kertoo osaltaan siitä, että Suomessa alueet ovat eriytyneet. Sama kehitys todennäköisesti jatkuu muuttoliikkeen myötä, sanoo pitkään alalla toiminut Salenius.

Hänen mukaansa joskus edullisissa asunnoissa on kysymys perikunnista, jotka haluavat päästä eroon vailla käyttöä olevasta asunnosta, josta on vain juoksevia kuluja.

– Kysymys voi olla myös siitä, että huoneisto sijaitsee vanhemmassa taloyhtiössä, jossa on tulevaisuudessa suuria korjaustarpeita. Nykyisessä tilanteessa peruskorjauslainan saaminen ei ole aina yksinkertaista, Salenius sanoo.

Aina kyse ei ole kuitenkaan huonokuntoisesta taloyhtiöstä, vaan yksinkertaisesti siitä että asuntojen tarjonta ja kysyntä eivät kohtaa.

– Tällaisia paikkakuntia on Suomessa yhä enemmän.

1

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ja millä näin tärkeällä asialla palstaa seuraavaksi aktivoidaan ??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe