Uusi kikka turistien houkuttelemiseksi

Anonyymi-ap

5

212

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hyvä fyrkka! Jos 20 miljoonaa tulee lentäen, niin se on 605 miljoonaa euroa vuodessa.

    • Niin, eli tuo asiakaskohtainen maksuhan on yksi niitä lentokenttien tulonlähteitä millä pyörittävät toimintaa (ja lisäksi on konekohtaiset maksut).
      Aikaisemminhan tuo hinta on ollut ulkomaanlennoilla 730thb/hlö eli nousua tulisi 390thb ja tämä siis lähtökohtaisesti siirtyisi suoraan lentolippujen hintoihin (eli kysessä maksu minkä lentoyhtiöt maksavat ja hinnoittelevat mukaan lipun hintaan).

      Vertailun vuoksi Helsinki-Vantaalla vastaava maksu on 11,76€+6,27€=18,46€/hlö.

    • Anonyymi00003

      Heathrowista lähtevien APD-hinnat 1. huhtikuuta 2026 alkaen

      Kotimaanlennot (Iso-Britannia): 8 £ (economy), 16 £ (premium), 142 £ (korkeampi hinta).

      Lentoluokka A (0–2 000 mailia): 15 £ (economy), 32 £ (premium), 142 £ (korkeampi hinta).

      Lentoluokka B (2 001–5 500 mailia): 102 £ (economy), 244 £ (premium), 1 097 £ (korkeampi hinta).

      Lentoluokka C (yli 5 500 mailia): 106 £ (economy), 253 £ (premium), 1 141 £ (korkeampi hinta). Pattayalle on matkaa 5900 mailia joten maksu 121 euroa. Neljä kertaa enemmän kuin Suvarnabhumista.

      Tärkeimmät tiedot

      Maksaminen: Sisältyy lentolipun hintaan.
      Poikkeukset: Alle 16-vuotiaat lapset ovat vapautettuja APD:n maksamisesta alimmassa matkustusluokassa.
      Vaihdot: Lontoon lentokentän kautta (alle 24 tuntia) lentävät matkustajat ovat yleensä vapautettuja maksusta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe