Ei tutkintoa

Anonyymi-ap

Miten on , vaikuttaako se vanhemman ihmisen työttömyysturvaan että ei ole koko tutkintoa ?
Kun alle 25 v se vaikuttaa. Siis yleistyessa, tuömarkkinatuessa ei ole vaikuttanut.

9

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei vaikuta.

    • Anonyymi00002

      Kyllä siellä kaavaillaan tutkintovelvoitetta ehdoksi yleistuelle myös yli 25-vuotiaalle. Eli pitää hankkia tutkinto. Näin saadaan vähennettyä työttömyyttä kun siirtyy opiskelijaksi ja opintotuelle. Maahanmuuttajien kohdalla ihan hyvä uudistus.

      • Anonyymi00005

        Höpö höpö


    • Anonyymi00003

      Jos siirryt peruspäivä/työmarkkinatuelta yleistuelle niin ei vaikuta, mutta jos saat karenssin tai haet uutena asiakkaana yleistukea 1.5 jälkeen niin vaikuttaa.

      • Anonyymi00006

        No ei vaikuta...meinaatko että joku 55v kurppa pakotetaan hakemaan kouluun jotta saa yleistukea.


    • Anonyymi00004

      Ei sen pitäisi saada vaikuttaa kenenkään työttömyysturvaan. Eihän tutkinto takaa työpaikkaa, ei ammattitaitoa, työkykyä eikä työmotivaatioita. Laki rikkoo perustuslakia. Laki perustuu yleistyksiin, oletuksiin ja tilastoihin.

      Työnhaku ja perustoimeentulo ovat perusoikeuksia eikä niille ole ehtoja. Aikuisten oppivelvollisuutta ei ole, eikä sellaista pidä olla edes lapsille, joiden toki on hyvä olla koulussa ikäistensä seurassa ja oppimassa.

    • Anonyymi00007

      No hei, ohan siellä jo nyt tutkintovaatimus/opintoihin hakuvaade alle 25-v. joten ihan tasavertaisuuden takia ollaan ajamassa tutkintovaadetta myös yli 25-vuotiaille. Työnhakijan on tehtävä toimia tilanteensa parantamiseksi. Neljän haun turhake muuttuu asialliseksi opiskeluvaatimukseksi. Ikä ei ole mikään este tai tekosyy olla parantamatta asemaansa työmarkkinoilla. Ainakin Tampereella on TAKK ja Tredu aloittamassa kiinteistöhuollon perusopintoja, sunnattuna juurikin pitkäaikaistyöttömille, joilta puuttuu ammatillinen koulutus. Jos tuosta kieltäytyy, menettää tuen. Info -tilaisuudessa työkkärissä tämä kerrottiin.

      • Anonyymi00009

        "joilta puuttuu ammatillinen koulutus"

        No tämä voisi ollakin ihan pätevä syy...mutta ehkä siihen pitää myös ikäkin kytkeä mukaan, voiko 61 vuotiasta työtöntä pakottaa kouluun 3 vuodeksi ja koulun loputtua 64v alkaaki eläke...


    • Anonyymi00008

      Ihan samat säännöt kuin työmarkkinatuessa. Alle 25 koulutuspakko. Ei vaikuta yli 25 vuotiaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe