Jämsää kun katsoo kartalta tai lähestyy tietä pitkin.
Voi todeta että jämsä on pohjalla. Jokilaaksossa,. Vuorien keskellä..
Niinpä tienvarsimainoksia voisi tehdä esim partalanmäen päällee.
Laskeudut elämäsi tarinan pohjalle . JÄMSÄ.
Jämsän keskusta on pohjalla maantieteellisesti myös nykyajan mukavuuksista.
Kaupungin talo
kirjasto
sairaala
taksi
kirjastoauto myytiin halvalla.
Himoksen hissikapala pers s t EI unn hyvältä
jämsä pohjalla
9
474
Vastaukset 9
- Anonyymi00003
Tällainen varotuskyltti pitäisi laittaa Jämsään tuleville joka suuntaan: "Jämsässä asuu hullu munkinhokija, elämäsi tarina on kun ajat vaan ohitse sivuillesi vilkaisematta"!
- Anonyymi00006
Jaa että äly hoi!! No miksei se helvetin tekoäly bannaa sitten tuota törkimystä?
- Anonyymi00010
Ilmoitettu!
- Anonyymi00008
Jämsä elämäsi narina, onneksi on tämä vehreä ja vihreä keidas keskellä Espoota nimeltään Kauniainen. Täällä paikat laitettu niin hienoksi kuin vain voi olla ja keskusta oikein huokuu käymään ja kadut ja joka paikka on niin siistinä kuin voi olla.
On tämä p0ääkaupunkiseutu kyllä huomattavasti mukavampi paikka kuin Jämsä, kaikki pelaa ja tekemistä löytyy- Anonyymi00013
Ilmoitettu!
- Anonyymi00016
Jämsä vanha maaseutupitäjä , joka eli maanvijelyllä ja torikaupalla -Huijattiin 1950-luvulla teollisuus pitäjäksi. Luvattiin isältä pojalle työpaikat Paperia tehtiin ja oli oma lehtikin oman kunnanyhtiön paperiin painettuna .
Teollisuus huumassa syntyi maaseutupitäjään lähiö. Jossa oli omat palvelut työntejöille ja niiden perheilleen . Oli tehtaan väelle kaupat.pankit. koulut ,kirkot,huoltoasema.
Mitä on nyt ? Ei ole maanviljelyä, ei torikauppiaita, ei omaa lehteä, ei omaa paperia.
Asumus lähiökin on rappiotilassa.
Naudoista ja muusta karjasta maksetaan nyt huippu hintoja euroopassa.
Olis vaan pitänyt jatkaa torpparina kartanon herralle eikä havitella muuta. - Anonyymi00018
No ei ole vuorien keskellä, pieniä töppyröitä nuo himoksen mäet. Muuten kanssasi samaa mieltä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53887
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4502En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32498- 73446
- 33425
- 37416