Haastavat lelut

Anonyymi-ap

Lapsi tykkää leikkiä junaradalla, legoilla ja magneeteiila ja rakennella kaikenlaista haastavaa niillä. Ennen talvilomaa ostettiin lisää magneetteja ja rakenneltiin lomalla päivittäin usean tunnin ajan kaikenlaista. Kivaa oli. Välillä lapsi tarvitsi apua ja osaa sitä pyytää reippaasti.

Tämän seurauksena on lastensuojeluun tullut lastensuojeluilmoitus, että lapsi huutaa apua tunnista toiseen, eikä vanhemman ääntä kuulu lainkaan.

Ihmettelen miksi ei riennetty apuun kun lapsi huutaa apua. On vain kuunneltu päivästä toiseen lapsen avunhuutoja ja sitten tehty lastensuojeluilmoitus.

Nyt ollaan lastensuojelun seurannassa. Pitää nyt saada lapsi ymmärtämään, ettei apua saa pyytää leikeissä kovalla äänellä.

2

152

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kokeilimme varovasti taas rakentaa. Selkäpiitä kylmäsi kun junaradan päälle pystytetty lego ja magneetti juna-asema romahti ja lapsi päästi parkaisun. Kohta jatketaan taas.

      • Anonyymi00002

        Tällä kertaa ei pyytänyt apua. Aloin miettiä, että tarvitsiko viimeksikään apua muussa kuin uusien magneettien pakkauksen avaamisessa. Oltiinko edes kotona silloin kun valitettiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1019
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      852
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      586
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      557
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      508
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      505
    Aihe