MITEN EROON

Alus lautojen laitto tyssäsi vihaisiin ampiaisiin,jotka viihtyvät asua kanssamme välikatolla...
Nyt tarvitaan kipeästi keinoja sen hävittämiseen kivuttomimmin ?!?!
71399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

miten olisi hyönteismyrkky? kannattaa käyttää pilvisellä tai sadekelillä tahi illalla niin sakki on pirtissään ja vähän jähmeempänä. pari laittoa ainakin ja sitten pesän poisto huolella ettei jää mitään mitä aloittaa rakennus uudelleen tai äkkiä väsäävät uuden kodin. jos pesästä lentää äkäistä sakkia niin pokkaa pitää olla että pysyy paikallaan ne kun tykkää liikkuvasta maalista. eikä jostain itikkahatusta haittaa ainakaan ole, lienee noin 5€ uhraus kalleimmillaan

Äänestä

Pääsetko käsiksi siihen pesään. Minä tein niin, että laitoin leveälierisen hatun päähäni jonka päälle laitoin valoverhon tiiviisti niskaan kiinni. Sitten paksut hanskat käteen ja muutenkin vaatetta ettei pääse pistämään. Sitten otin pesän pois jonka jälkeen suihkutin torjunta ainetta pesän paikan ympärille ja niihin paikkoihin joista tulevat sisälle. Kannattaa suihkailla vähän muuallekkin etteivät tee uutta pesää. Toivottavasti ymmärsit kirjoituksestani tavan toimia. :)

Äänestä

Kannattaa pesä tiputtaa pussiin, silloin kun arvelet, että kaikki ampparit ovat pesässä (eli kuten jo aiemmin neuvottiin, illalla ym.) ja äkkiä sulkea pussin suu, jos on mahdollista päästä pesän luo, siis. Sitten voi suihkutella pussiin myrkyt.

Äänestä
  • Ihan hyvä neuvo, mutta miksi sinne pussiin täytyy niitä myrkkyjä laittaa, vie pesän pois.

    Äänestä

  • pois kirjoitti:

    Ihan hyvä neuvo, mutta miksi sinne pussiin täytyy niitä myrkkyjä laittaa, vie pesän pois.

    Pääkaupunkiseudulla apua saa palokunnalta. He antavat numeron josta vastaa paikallinen mehiläistarhaaja jolla on keinot poistaa pesä. He käyttävät apunaan savua jolla ampiaiset lamaannutetaan ja sitten pesä pakettiin. Kannattaa kysyä paikalliselta paloasemalta onko heillä vastaavaa palvelua.

    Äänestä

mistää raidista tai baygonista???? jos on nii säikky ettet ampiaisen pistosta kestä nii pue talvivaatteet päälles jollei tollasel rätkäpukuu oo

Äänestä

Olin takavuosina yhden kesän tekemässä elementtisaumausta ikkunapieliin. Siellä oli tietenkin pesä lautojen alla. No kittasin kiinni ikkunapielet ja totesin että ympäristöön kertyi alle 20 minutissa kamalan iso parvi joka ei päässyt pesäänsä. ei voinut oikein viimeistellä kerralalla niitä saumoja kun tasoitustikun alle jäi jatkuvasti ampiaisia. Seuraavana päivänä sain työn viimeisteltyä kun ei tarvinnut tasoitella ampiaisia mukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AMPIAISPESÄSTÄ ? kirjoitti:

Alus lautojen laitto tyssäsi vihaisiin ampiaisiin,jotka viihtyvät asua kanssamme välikatolla...
Nyt tarvitaan kipeästi keinoja sen hävittämiseen kivuttomimmin ?!?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu