Toimiiko pankki perinnön jakajana

Anonyymi-ap

Vai miksi se haluaa sukuselvityksen ruotsissa 1980-luvulla kuolleesta miehestä. Mieshän ei siihen aikaan vielä synnyttänyt lapsia kuten nykyään.

6

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kysehän on vain 300€sta pankissa joka tarvitaan yhden laskun maksuun jotta kaupunki saisi laskuttamansa rahat.

    • Anonyymi00002

      Pankki haluaa varmistua, että laskun pankkiin toimittanut kuuluu osakkaisiin. Yhdelläkin osakkaalla on oikeus toimittaa vainajaan liittyviä laskuja pankkiin maksettaviksi.
      Mistä se pankki näkee, ilman sukuselvitystä, ketkä niitä osakkaita ovat? Pärstästäkö, vai pelkkä passiko kelpaa?
      Pankin on varmistuttava, että asioita hoitaa todella pesän osakas, rai osakkaiden( kaikkien) valtuuttama henkilö.

      • Anonyymi00003

        Pankki voi pyytää itse sukuselvityksen Ruotsin viranomaisilta.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Pankki voi pyytää itse sukuselvityksen Ruotsin viranomaisilta.

        Pankin ei tarvitse pyytää mitään selvityksiä itsenäisesti. Kuolinpesän osakas/osakkaat toimittavat tarvittavat selvitykset osakkaiden oikeellisuudesta pankille.
        Pankilla kun on se lakisääteinen velvollisuus varmistua, että asioivat yksityisessä asiassa asioimiseen oikeutetun tahon kanssa. Eli osakas/ osakkaat todistavat oikeutensa hoitaa asioita.
        Pankki ei toimi perinnön jakajana, vaan varmistuu osakkaista.


    • Anonyymi00004

      Sukuselvitys kuuluu perunkirjoittamiseen. Sukuun kuuluneella vainajalla on voinut olla lapsia, joilla voi olla oikeus perintöön. Taitaa olla kyse vasta perunkirjoituksesta.- Perinnön jakamisesta päätävät osakkaat, jos eivät ala riidellä.

      • Anonyymi00006

        Päättävät vaikka riitelisivätkin. Eri asia jos joku hakee pesänjakajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      312
      601
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      580
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    Aihe