Pohteessa muutoinkin jännä työkulttuuri

Anonyymi-ap

Urkitaan kollegan tietoja, ensihoitaja varastaa lääkkeitä.. onko johtamisen taso nolla vai miten pääsisi vielä riman ali??

8

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Aika perushommeleilta kuulostaa 😅😂🤣😂😅😂🤣😅😢🤣

    • Anonyymi00003

      Kaksi­kymmentä lääkäriä syytteessä kollegansa tietojen urkkimisesta Oulussa
      Tietosuoja|Syytteen tietosuojarikoksesta sai yhteensä yli 50 terveydenhoidon ammattilaista. Lähes kaikki kiistävät ja vetoavat muun muassa ammatissa kehittymiseen.

    • Anonyymi00004

      Lue tiivistelmä
      Yli 50 terveydenhoidon ammattilaista, mukaan lukien 20 lääkäriä, on saanut syytteen tietosuojarikoksesta Oulussa.

      Oulun yliopistollisessa sairaalassa työskennellyt henkilökunta katsoi luvatta kollegansa potilastietoja vuonna 2023, syyttäjä katsoo.

      Lähes kaikki syytetyt kiistävät rikoksen ja vetoavat ammatissa kehittymiseen, mutta syyttäjä vaatii sakkorangaistuksia.

      Näin suurta joukkoa ei ole koskaan kerralla syytetty tietosuojarikoksesta Suomessa.

    • Anonyymi00005

      Yli viisikymmentä terveydenhoidon ammattilaista mukaan lukien 20 lääkäriä vastaa syytteeseen tietosuojarikoksesta Oulussa. Helsingin Sanomien tietojen mukaan Oulun yliopistollisessa sairaalassa työskennellyt hoitohenkilökunta on katsonut luvatta yhden potilaan tietoja vuonna 2023.

      HS:n tietojen mukaan kyseessä oli lääkärien ja sairaanhoitajien kollega, joka oli ollut potilaana.

      Kyseessä saattaa olla monella tavalla Suomen ennätys. Tietosuojarikoksesta ei ole koskaan syytetty näin laajaa ihmisjoukkoa, eikä HS:n tietojen mukaan näin suuri määrää lääkäreitä ei ole ollut kerralla syytteessä mistään rikoksesta.

    • Anonyymi00007

      Hoitohenkilökunta sai syytteen tietosuojarikoksesta, mutta virkasuhteessa olleet lääkärit myös virkavelvollisuuden rikkomisesta.

      Helsingin Sanomien selvityksen mukaan syytteen sai myös usea erikoislääkäri. He ovat erikoistuneet muun muassa anestesiologiaan, ortopediaan ja traumatologiaan, tehohoitoon, kirurgiaan, lastenkirurgiaan ja gastroenterologiaan.

      Yksi syytteen saanut lääkäri oli jo vuonna 2023 viranomaisen erikoistarkkaillussa. Hänen oikeuttaa harjoittaa lääkärin ammattia rajoitettiin. Päätöksen jälkeen lääkäri ei ole enää saanut määrätä itselleen apteekista toimitettavaksi pääasiassa keskushermostoon vaikuttavia, pregabaliinia sisältäviä lääkkeitä eikä huumausainelääkkeitä.

      Muut syytteen saaneet hoitohenkilökunnan jäsenet työskentelevät muun muassa sairaanhoitajina tai lähihoitajina.

    • Anonyymi00008

      Suurin osa syytteen saaneista on kiistänyt syyllistyneensä tietosuojarikokseen ja virkavelvollisuuden rikkomiseen. He ovat selittäneet kollegansa potilastietietojen katselua muun muassa sillä, että he ovat halunneet kehittyä ammatissa tai kyseessä on ollut opetustarkoitus.

      Poliisi ja syyttäjä eivät uskoneet selityksiä. Syyttäjä vaatiikin sakkorangaistuksia tietosuojarikoksista.

      Rikokseen voi syyllistyä, jos loukkaa rekisteröidyn henkilön yksityisyyden suojaa tai aiheuttaa hänelle muuta vahinkoa tai olennaista haittaa. Teosta voi seurata sakkoa tai vankeutta enintään yhdeksi vuodeksi.

      Syytteet rikoksista on nostettu jo viime vuonna, ja asia on etenemässä käräjäoikeuden käsittelyyn tänä vuonna. Oulun käräjäoikeudesta ei osattu kertoa tarkempaa aikataulua, mutta oikeudenkäynnin valmisteluistunnot voivat olla jo kevään 2026 aikana.

    • Anonyymi00009

      Todellisuudessa urkkijoiden lukumäärä on monikymmenkertainen kun yksi avaa paperit ja viisi pällistelee selän takana.

      Yksikin ressu päivysti päivystyksessä hoitajien juttukaverina työvuoronsa ja "opiskeli" kokkolalaisten vaivoja.

      • Anonyymi00010

        Järkyttävää!

        Jokainen kaduntallaajakin tietää, että terveystiedot ovat salattavaa materiaalia. Vastasmo oikeudenkäyntikin meneillään!!

        Luullaanko Pohjois- Pohjanmaalla ,että lait eivät koske Oulun lääniä?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      81
      3117
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1271
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      162
      1163
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      829
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      815
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      783
    Aihe