Omasta puolestani toivoisin, että kaikki ne ihmiset, jotka vuosikaudet patsastelivat Makkosen rinnalla isojen avustusten saajina, tulisi myös jossain kohtaa ilmi.
Ei pienillä uhanalaisilla kielillä ole siihen varaa, että avustusrahat menee Mustin persieen. Kun johtaa KKS 25 vuotta ja jälki on muutamalta vuodelta tämmönen, niin mitä se on koko ajalta.
Tähän asiaa liittyy minulla vihaa ja surua. Tähän liittyy hirveä määrä ihmisten kiusaamista ja vähättelyä. Moni on menettänyt omanarvon tunteensa ja ihmisarvonsa ja lopuksi mielenterveytensä ja myös fyysisen terveyden. Kun tarpeeksi kiusataan, niin ihminen murtuu. Tämän asian ympärillä on paljon inhimillistä kärsimystä. Ja vielä on paljon ihmisiä, jotka jatkavat Makkosen jalanjäljillä ja paapovat häntä hyvänä miehenä. Oli tietenkin, kun antoi rahat harvoille ja valituille. Ja mikä trolliarmeija on pitänyt Makkosen puolia somessakin. Vähällä vielä selvisi.
Uutisesta:
Syyttäjä vaatii Makkoselle puolentoista vuoden ja entiselle sihteerille vuoden ja kymmenen kuukauden ehdollista vankeutta. Lisäksi molemmille vaaditaan vankeusrangaistuksen ohella yhdyskuntapalvelua. OKM vaatii heitä korvaamaan 250 000 euroa.Kirjallisissa ennakkovastauksissaan käräjäoikeudelle syytetyt kiistävät syytteet. Eli Leo Makkonen eli ex-arkkipiispa Leo on tuomittu vuoden ja yhden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä kirjanpitorikoksesta sekä törkeästä avustuspetoksesta. Päätöksen teki perjantaina Pohjois-Karjalan käräjäoikeus.Myös Makkonen rikoskumppani sai saman tuomion. Erilaisia korvauksia kaksikolle tulee maksettavaksi yhteensä yli 200 000 euroa.
Minne rahat oikein menivät
4
210
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Kun annetaan rahaa jonnekin, yrityksille, yhdistyksille, säätiöille, yksityisille henkilöille tms. sen käyttöä pitäisi seurata. Nykyisin ei seurata yhtään mihin rahat käytetään. Kun on tehty tarkistuksia joihinkin paikkoihin, niin jokaisessa paikassa on tullut ilmi väärinkäytöksiä, Tämä on todella törkeää välinpitämättömyyttä verorahojen käytön suhteen.
- Anonyymi00002
Suurin kaivo on ollut ukraina.se on niellyt suomen syvään lamaan
- Anonyymi00003
Ehei, ei Ukrainaan ole mennyt mitään siihen verrattuna, mitä on jaettu verorahoja kymmenien vuosien aikana täällä ihan kotimaassa ja ulkomaille täysin hukkaan tuhansille ja tuhansille tahoille.
Jollekin olisi iso työ alkaa selvittää, mihin kaikkeen esim. kymmenen viime vuoden aikana rahaa on mennyt. Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka monta prosenttia valtion budjetista on vuosittain jaettu erilaisina avustuksina. Tulos voisi olla aika hämmästyttävä. - Anonyymi00004
Ilmeisesti vain Makkonen ja hänen lähipiirinsä ovat rikastuneet. Muut eivät ole hyötyneet avustuksista centin vertaa. Näitä tapauksia on vaikka kuinka paljon. Niitä pitäisi tutkia ja nimet laitettava esiin. Eivät sitten saisi enää mistään sen jälkeen huijattua itselleen rahaa. Niin kauan kun väärinkäytöksiin ei puututa kunnolla, sama peli jatkuu vaan. Kyllä huijarit aina uudet keinot keksii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän51991Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15868Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan55501