Mitähän mahtaa olla nämä kissanmyyjät torissa, kun oikeasti eivät ole myymässä. Haluavat tarkkaan tietää ostajaehdokkaan kodista. Lähes kaikki ylihintaisia, ennakkomaksuja vaaditaan. Jotkut kertoo että kissa ei ole enää myynnissä, jatkavat silti ilmoittelua samasta kissasta. Mistähän mahtaa olla kysymys? Ostoilmoituksia torissa ei enää hyväksytä. Touhu vaikuttaa nyrjähtäneeltä.
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Et vain ollut oikea koti kisulle. Mieluummin noin, kuin myydä kaikille kyselijöille tuosta vain kisu. Jatka etsimistä, ja toki voit kieltäytyjältä kysyä myös, miksi et käynyt kodiksi.
- Anonyymi00002
Kissojen myynnistä tullut raakaa bisnestä. Törkyhinnoittelu ei takaa että kissa löytää hyvän kodin. Kissoilla teetetään pentuja näännyksiin asti .Ennakkomaksujen maksaminen tyypeille joihin ei saa edes puheyhteyttä on kyseenalaista. Homma muuttunut tahmaiseksi. Ennen Torissa asiointi oli sujuvampaa.
- Anonyymi00003
Kissankasvattajat yleensä haluavat kasvateilleen hyvät, pysyvät kodit. Kyllä aika tarkkaan halutaan tietää, minne pentu päätyy. Se on hyvä ja oikein.
Pennun ostamisen pitää olla tarkkaan harkittu päätös. Mitä rahaan tulee, ostohinta on pieni alkutäräys verrattuna siihen, mitä eläinlääkärikäynnit tulevat maksamaan, tuhat euroa kerta ei ole harvinaista. Ja tietysti ruoka, hiekka, hoitovälineet, lelut, kiipeilypuut... Helposti menee satosia kuukaudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062215- 103886
- 66833
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21746Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561