olen myymässä taloa itse. Mitä tarvii tietää, miten kaupat tehdään oikein... ???
Ostaja on jo.
Ostaja on jo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pyydä ostajaa tuomaan rahat käteisenä (ilman kuíttia verottajan ja ex-vaimon takia) kottikärryillä pihaan. Nosta vielä hieman hintaa tai ainakin pyydä kottikärryt kylkiäisiksi.
Sano ostajalle, että home kuuluu hintaan, ettei tule jälkikäteen puheita. Kiinteistökauppa on niin simppeli juttu, ettei siihen neuvoja kannata kysellä. Ja oikeudesta selviää useimmiten ihan rahalla (sullahan on ainakin se kottikärryllinen).
ei ole kyllä ihan simppeli juttu, asunto-osake kauppa ja kiinteistökauppa vuokratontilla on tosi helppo, mutta omalla tontilla vaatiin jo vähän tietoa ja kaupanvahvistajan. en suorittele sitä tehtäväksi itse ilman asiantuntijaa.
Menkää yhdessä ostajan kanssa johonkin alaan erikoistuneeseen lakiasiaintoimistoon tai asianajotoimistoon ja pyytäkää sieltä konsultaatiota ja papereitten veivaaminen. Hintaa tulee varmaan tonni mutta se kannattaa maksaa jotta pääsee varmoille vesille.
tässä ohjeita, ole hyvä
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=kiinteistökauppa&btnG=Google-haku&meta=cr=countryFI