Sen sivulla sanotaan että blokkaa mainokset Youtubessa. Ei kylläkään pidä paikkaansa.
AdBlockilla oli aikoinaan omia blokkilistoja joita voi ladata mielensä mukaan käytettäväksi erilaisia versioita. En löytänyt ublokille sellaisia. Onko niitä edes vai onko sillä vain joku kiinteä lista jota ei voi muuntaa tai lisäillä omiaan?
Taidan siirtyä käyttämään NoScriptiä jota ainakin voi säätää ihan oman mielensä mukaan.
Ublockki tuntuu liian jäykältä peruskäyttäjälle.
uBlock Origin onko hyvä?
8
243
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ublock on minusta peruskäyttäjälle riittävä jos sen saa päälle tai pois. Silloin se
sopii minulle. En kylläkään ole huomannut estääkö se mitään mainoksia vaikka siihen se kai on tarkoitettu? Jos se ei estä utuben mainoksia sitä en ole huomannut.- Anonyymi00002
Estää hyvin utuben mainokset - sekä adblock että ublock asennettuna. Utube nykyään disabloi adblock:in, mutta ublock torjuu illan aikana n. 1500 mainosta.
- Anonyymi00003
Se on haitake!
- Anonyymi00009
Ja perustuu mihin tämä väittämäsi? Todisteet pöytään, tai sit suu suppuun ikuisesti.
- Anonyymi00005
Kyllä pitää paikkaansa. Eipä ole Youtubessa mainoksia näkynyt koskaan tuon avulla..
- Anonyymi00006
Mulla Chrome-selaimessa AdGuard. Ennen oli uBlock Origin mutta vaihdoin sen tuohon toiseen, en enää muista miksi mutta hyvä syy täytynyt olla.
- Anonyymi00007
Youtubelle on ihan omia mainosten blokkaajia, suurin osa toimii ja on myös samassa lisäosien kanssa millä voi muokata kaikkia asetuksia. Olen nähnyt varmaankin kahdesti mainoksia youtubessa kun uudessa selaimessa ei ole ollut vielä estot käytössä. Varmuuden vuoksi voi olla useampikin käytössä.
Ainoa mitä en ole saanut estettyä on isolla kirjoitetut otsikot, kahdella lisäosalla saisi estettyä, mutta jostain syystä sitten ei toimi kommenttien aikalinkit. - Anonyymi00008
Käytä Brave selainta. Siinä on valmiina mainosten esto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195453
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2762206- 921783
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411197Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531126- 501119
- 1141108
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.871074