Kirjat/&musa&elokuva&muu taide

Anonyymi-ap

OOttako huolissaan nykytilasta että onko menossa alaspäin suomen kulttuuri??

Kirjat, musa, elokuva on mulle tärkiä asia että ihan sielun ja syrämmen asia.

Mä hengitän ihan kirjoja ja musaa ja elokuvamaailmaa.

Parhaimmat kirjat joihin törmänny esim;
hugh Lynn Caycen kirjallisuus
jukka pakkasen-huone taivaankellarissa-kirja
Edgar Caycen kirjat
annaLeena Härkönen
Sofia oksanen
Anja Snelmann
Minna Canth
Jari tervo
tommi liimatta
pelle miljoona
Kauko Röyhkä
Herra ylppö
kari Peitsamo
Tapio Kaitaharju
Enni mustonen


parhaimmat joihin törmänny musamaailmassa esim;

kristina Fialova
Kingston wall
H-Wood
Marjana Lipovsek
CMX
Kauko Röyhkä
YUP
Don huonot
Absoluuttinen nollapiste&tommi Liimatta
Salla hakkola
Puukko-allu&panamo Rayo
Pekka pohjola
Kolmas nainen



parhaimmat elokuvamaailmassa joihin törmänny;
sauna -dokumentti
Juha(mykkä-elokuva)
The matrix
totall recall
astrid lindgrenin lastenelokuvat
hercule poirotin rikossarja

3

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En ole huolissani.

      Tokikin viimeaikoina on ollut paljon polemiikkia valtion kulttuuritukijaisten leikkauksista. Totta tietennin, suomi pieni maa, elikkäs pienet kotimarkkinat. Mutta toisaalta se voi edesauttaa kulgttuuripuolen tekijöiden suuntautumista kansainvälisille taistelutantereille.

      Taidealojen koulutuksen leikkaukset kyllä haittaa taidealoille halukkaitten ihmisten opiskeluja. Mutta taas toisaalta voihan sitä opiskella myös ulkomaillakin.

      Suomessa kuitenkin kultturipuolelle halukkaita piisaa ihmeenkin hyvin. Ihmetellyt mm. Noita vuosikymmeniä pyörineita kykyjenatsimiskilpailuja musiikkipuolella. Aina niihin vaan piisaa halukkaita ja yllättävänkin kovatasoisia kanditaatteja yrittämään.

      Lisäks suomalaiset kovin innokkaita kirjoitamaan. Ja jotenkin niitä elokuviakin aina saadaan tehtyä.

      Julkaisupuoli on nykyisin halpaa ja helppoa, kiitos vaan nykytekniikoille. Melkein mitä tahansa mahdollista saada julkaizstua. Koska julkaisukynnys on tavallaan niin alhainen, kirjoja, musaa leffojakaan ym varten ei tarvita suuria tuotantoyhtiöitä, ei valtavia budjetteja.

      Joteenkin punk-meininkiä vähän joka sektorilla.

      Tokikaan suomen markkinoilla mahtuu elsntoa itselleen kulttuurila tienaaman vain vähäinen määrä ihmisiä. Mutta taas, voihan sitä myydä btöotään ulkomaille. Niinno, suomessa hitosti isojakin kv- heavydändejä, ei niitä ois olemassakaan, jos koittaisivat tienata elantoaan vain täällä.

      Niettä ei huoleta oikeestaan yhtään. Liekö monilta osiltaan ikinä ollut kulttuuripuoli näin laveaa ja elinvoimaista suomessa, kuin nyt.

      =DW=

      • Anonyymi00002

        se voi tosin riippua keneltä kulttuurialan henkilöltä kysyy asiasta niin vastaus voi olla eri. Muistaakseni elokuva-alalla freelancerina toimivilla on ollu isoimpia haasteita että korona-aika ja valtion ylivelkaantuminen aiheutti ne ongelmat heille ainakin.

        Korona ja Venäjän sota ja muut maailman sojat on isoimmat syyt miksi monissa valtioissa ei mene rahallisesti hyvin. Paisuneet menot.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        se voi tosin riippua keneltä kulttuurialan henkilöltä kysyy asiasta niin vastaus voi olla eri. Muistaakseni elokuva-alalla freelancerina toimivilla on ollu isoimpia haasteita että korona-aika ja valtion ylivelkaantuminen aiheutti ne ongelmat heille ainakin.

        Korona ja Venäjän sota ja muut maailman sojat on isoimmat syyt miksi monissa valtioissa ei mene rahallisesti hyvin. Paisuneet menot.

        Joku muusikko tosin totesi.

        Että taidealojen freelancerit bruukaa ympäri maapallon tehdä "oikeiden töiden" puuttuessa tehdä sitten jotain muuta hommaa hiljaisempina aikoina hengenpitimikseen.

        Tässä on tämäkin, just taidepuolella hommat tahtoo olla pätkätöitä. Näyttelijöillä, muusikoille, etenkin elokuvapuolella ja kuvataidepuolella hyvin vähän vakiduuneja, hyvin harvalla kuukausipalkka.

        Muistui mieleen talonmies Järvinen. Kun keikkaa pukkas, se rundas ganesien kans, tai jotain. Kun musahommat tauolla, se teki jotain talkkarimhommia maksaakseen vuokransa.

        Taidepuolen hommmat enenpi elämäntapatöitä, kuin leipähommia. Toisekseen, tarvitaan myös luovia taukoja.

        Maailma tarvii leipää ja sirkushuveja, oli ajat mitkä vaan.

        =DW=


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7540
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2969
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1803
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      118
      1483
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe