Bensan hinta

Purra taas hulluna nostamassa bensan hintaa!
541394
5Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Perussuomalainen bensiini on edullista. Sannan aikana lähenneltiin kolmea euroa litralta. Aivan sikakallista.

Äänestä
  • 70-luvun alussa bensan hinta oli 0,7 markkaa /litra .
    Näin jos vuosien takaisia täytyy olla esillä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    70-luvun alussa bensan hinta oli 0,7 markkaa /litra .
    Näin jos vuosien takaisia täytyy olla esillä.

    Ei ollut Sannan hallitus 70-luvulla ja kansalla asiat hyvin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei ollut Sannan hallitus 70-luvulla ja kansalla asiat hyvin.

    Ei eikä Purra vissiin syntynytkään ja vuosikymmenen lopulla sormella piirteli kusi lammikkoa.

    2Äänestä

  • Sannan aikaan maaailman markkinahinnat olivat kovat,
    nyt nuo näyttää olleet pumppuhinnat tosi korkeat vaikka brent hinta on ollut 100 dollaria halvempaa kuin Sannan aikaan joten miten nyt
    Mauri Peltokangas yksi turhakkeista menee niin kuin omasta mielestä

    3Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei ollut Sannan hallitus 70-luvulla ja kansalla asiat hyvin.

    Ja tunti palkka 6 markkaa, uusi cortina 20 000markkaa

    Äänestä

Iran tukki Hormuzinsalmen tankkereilta -> öljyn maailman markkinahinta nousi pörsseissä heti yli 10%.
Meillähän se nousee tietenkin yli 20%.

2Äänestä
  • Purraa jos todella kiinnostaa bensan hinta, hän voi alentaa bensaveroa samassa suhteessa mitä raakaöljyn hinta nousee. Jos oikeasti persuille bensan hinta on niin tärkeä mitä puheista kuulostaa, niin sen hän tekee, seurauksista välittämättä.

    2Äänestä

  • Turhaa vedotaan siihen jos Hormuzinsalmia tukitaa, eihöän sillä ole vaikutusta sehän on täysin Purran syytä.
    Näinhän se on jos samaa kaavaa noudatetaan mitä Persut ovat Marinin hallituksen aikana polttoaineiden nousulle.

    Kun Ukrainan sota alkoi raakaöljyn hinta kaksinkertaistui, korot nousi ja tietenkin polttoaineen hinta nousi. Vieläki korkea hinta on Marin syytä. Kyllä nyt ei Purra pääse luistelemaan mihinkään, jos hinnat nousee kaikki on Purran syytä.

    2Äänestä

Hullulla hullun kujeet.

1Äänestä

2e olisi hyvä hinta!

Äänestä
  • Ukrainan sodan vaikutus näkyy, Tulee näkymään myös se kun hallitus siirsi jakeluvelvotteet, jonka Sipilän hallitus sopi vuodelle 2027-2028. On jo nyt tiedossa että silloin hinta nousee.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ukrainan sodan vaikutus näkyy, Tulee näkymään myös se kun hallitus siirsi jakeluvelvotteet, jonka Sipilän hallitus sopi vuodelle 2027-2028. On jo nyt tiedossa että silloin hinta nousee.

    Tällä sodalla tuskin suurta vaikutusta Suomelle. Venäjä pakotteiden takia on löydetty uudet kanavat, nyt käytetään pääasiassa Pohjanmeren raakaöljyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Tällä sodalla tuskin suurta vaikutusta Suomelle. Venäjä pakotteiden takia on löydetty uudet kanavat, nyt käytetään pääasiassa Pohjanmeren raakaöljyä.

    Ihan totta ? Luulekkos ettei nää meidän omat "öljysheikit" nosta hintoja joka poksauksen takia "kun se maailmanmarkkina..." ja viherpiiperöt , nuo takkinsa ruohonvihreän vuorikankaan esiinkääntäneet stallarit , riemusta hihkuen säestävät , saadaanhan syrjäseutujen asukkaiden liikkumista ja olemista taas hieman vaikeutettua ja edesautettua muuttoliikettä taajamiin maaseutua autioittaen ..

    2Äänestä

Kuukauden päästä bensan hinta on 2,2€/ litra ja nousee joka kuukausi jos ei sopua tule Iraniin.

2Äänestä
  • Trump tekee sovun Iraniin.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Trump tekee sovun Iraniin.

    Trumppi on yhtä sekasin kun nää Suomen persuhuijarit. Saa aikaan pelkkää kaaosta ja kärsimystä kuten persut.

    5Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Trumppi on yhtä sekasin kun nää Suomen persuhuijarit. Saa aikaan pelkkää kaaosta ja kärsimystä kuten persut.

    Se on ihan oma syyksi jos elämäsi on kaaosta. Met äänestetään perussuomalaisia ja eletään onnellista elämää perussuomalaisten hallitsemassa Suomessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Se on ihan oma syyksi jos elämäsi on kaaosta. Met äänestetään perussuomalaisia ja eletään onnellista elämää perussuomalaisten hallitsemassa Suomessa.

    Persujen hallinta loppuu tähän vaalikauteen jos ei jo aijemmin ja hyvä niin. Pelkkää paskaa ovat saanet aikaiseksi ja senkin omiin huosuhinsa.

    3Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Persujen hallinta loppuu tähän vaalikauteen jos ei jo aijemmin ja hyvä niin. Pelkkää paskaa ovat saanet aikaiseksi ja senkin omiin huosuhinsa.

    Persut ovat Orpon kullanmurunen. Ei olisi saanut hallitusta kasaan ilman niitä, ja pystynyt toteuttamaan intohimonsa juttuja, jotka ovat ajaneet Suomen selvitystilaan 💸

    1Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Trump tekee sovun Iraniin.

    5vuotiaan lapsen henkisellä tasolla oleva presidentti.

    Äänestä

Eräs persu ministeri ehdottl joskus, että bensapumpulla pitäisi näkyä, paljonko polttoaine maksoi Marinin hallituksen aikana ja paljonko se maksaa nut. Onneksi ehdotus ei mennyt läpi, kun muutenkin on ikävä Suomen kaikkien aikojen parhaan pääministerin aikaa. Vaikka ei pelkästään polttoaineen hinnan takia.

1Äänestä
  • Tolkun suomalaiset eivät kaipaa sen märisijän ankeaa aikaa. Ihmiset kulki maski päässä ja verotus oli kovaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Tolkun suomalaiset eivät kaipaa sen märisijän ankeaa aikaa. Ihmiset kulki maski päässä ja verotus oli kovaa.

    Sultakin kysyn ja vastaa rehellisesti paljonko maksat kuntaveron päälle valtion veroa???????

    Äänestä

  • ..lainausmerkit ovat unohtuneet ...

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Sultakin kysyn ja vastaa rehellisesti paljonko maksat kuntaveron päälle valtion veroa???????

    Paljon

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Paljon

    Paljonko on paljon?
    Jos maksat+ 20000€.a valtion veroa/ vuosi niin voit vähän arvostella mihin rahaasi käytetään muuten suu suppuun.
    Epäilen kuitenkin , että olet perus Kainuulainen veron maksaja joka maksaa valtion veroa muutamia tonneja vuodessa ja suurimman osan pelkkää kunta veroa.

    Äänestä

Kyllä siihen nyt muut syyt vaikuttaa.Suosittelen uutisten seurantaa,maailmalta.

Äänestä

Kiitos mestariikka kun köyhät vasemmistolaiset eivät ole enää tukkimassa teitä bensa hintaa voisi nostaa vielä kunnon persuverolla.

1Äänestä
  • Hyvä idea 5€ litra niin vastaan tulee vain duunari persuja.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Hyvä idea 5€ litra niin vastaan tulee vain duunari persuja.

    Ne tulee kävellen tai bussilla niinku nytkin

    2Äänestä

PerusÄSSÄ ajaa aina edullisella bensiinillä.

Äänestä
  • Siis perusPÄSSI:

    1Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Siis perusPÄSSI:

    Pässi äänestää SDP:tä.

    Äänestä

  • Purra sipaisee varmaan hiema dieseliä korvan taa niin persut ovat ihan myytyjä ja menevät ekstaasiin.

    1Äänestä

  • Persniekka pettää aina

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Persniekka pettää aina

    PerusÄSSÄllä voittaa aina. Antaa roska opposition räksyttää se ei vaikuta mihinkään.

    Äänestä

  • Ehkä silloin kun sai Venäjältä trokattua

    Äänestä

Joo, eipä ollut muualla maailmalla hinnat nousseet niin kuin meillä, heti!

Äänestä

Saudi-Arabian öljyinfra tulessa. Kuinkahan vaikuttaa.

Äänestä

Seon taas nää vihireät ja vasemmistolaiset ruikuttamassa ku vähänkään kasoliinin hinta heiluu seon sitä maailman menoa seon sitä maailman menoa. Hinta heiluu ei se menoon vaikuta ajetaan vaan maksaa mittarilla mitä maksaa

Äänestä
  • Persujen vaalitäky heittelehtii.

    Äänestä

Dunja:
Tulee mieleeni 2022 joulukuu, kun valtio maksoi vm. Annika Saarikon budjettiesityksessä ylimääräisen lapsilisän. 2,5€ litrahinta toi valtion
kassaaan likviditeettiä, joka piti tuhlata pois niin, ettei seuraavalle
porvarihallitukselle jää rahaa jolla pystyisi lyhentämään valtionvelkaa.
Muistatteko?

Äänestä
  • Miksi purra meni pettämään lupauksen euron bensa hinnasta, kaikki muut lupaukset on petetty aikoja?

    Äänestä

Niin kaksinaamaista Purran toiminta.
Ensin käy Wienissä Opecin kokouksessa laskemassa hintoja ja nyt sitten korottaa niitä .
Päättäisivät persut nyt kerralla mitä tekevät?
Persujen kannattajat huutavat huuli pyöreänä, että perus bensa on halpaa mutta mistä sitä halpaa sitten saa on eri asia.
Nyt bensan hinta on 1.95 €/ l ja kahden viikon kuluttua 2,2€ / l Purran ja kannattajien huutamisesta huolimatta.

Äänestä
  • Nyt aletaan tietenkin puhumaan että on Inanin sodan syytä kuin kunhinta nousee.
    Kun Ukrainan sota styyti, raakaöljyn hinta nousi puolella. korot ja inflaatio nousi, tietenkin polttoaineiden hinnatkin nousi.
    Persut on tähän päivään asti toitottaneet sen olevan Marinin syytä. Pidetään nyt sama linja eikä aleta sotaa syyttämään, kyllä se on Purran syytä.

    1Äänestä

Me persut johtamme maata. 👍

Äänestä
  • Miksi Riikan ryökäle nostaa hintoja kun johtaa maata?

    Äänestä

  • Sinä et saa edes roskia vietyä.

    Äänestä

KAJAANIn bensakauppiaat korottivat yhteisellä sopimuksellaan bensan hintaa n. 30 senttiä litralta heti maanantaiaamuna. Aamukymmenen aikaan 95bensa maksoi jopa osuuskaupan asemalla 1.67 e/l, klo 11 hinta oli 1.91e/l.
Onneksi ennakoin asian ja tankkasin sunnuntaina kaksi autoni ja 200 litran tynnyrin täyteen 1.65 euron litrahintaan.

Äänestä

Varjelusta ja voimaa rikoksen uhrien omaisille ja läheisille ja kaikille.

Äänestä

Bensa on Ruotsissa selvästi halvempaa kuin Suomessa – asiantuntija selittää, miksi
95-oktaanisen bensiinin litrahinnassa on tällä hetkellä jopa liki 40 sentin ero Ruotsin hyväksi. Dieselin hinnassa ero on selvästi pienempi.

Suomalaiset tankkaamassa Haaparannalla, Videosoitin

0:52
Moni rajaseudulla asuva suomalainen tankkaa autonsa säännöllisesti Ruotsin puolella. Video: Risto Koskinen / Yle
Laura Valta
9:27

Kuuntele juttu 3:36
Juttu tiivistettynä


Avaa
Haaparantalaisilla polttoainepumpuilla käy jatkuva autovirta ihan tavallisena arkipäivänä. Rekisterikilpien perusteella vähintään puolet tankkaajista on ajanut Ruotsin puolelle Suomesta, jossa bensiinin ja dieselin hinta on viime päivinä ollut totuttua korkeammalla.

Hinnat ovat nousseet myös Ruotsissa sen jälkeen, kun USA hyökkäsi Iraniin, mutta hintataso on silti Suomea alhaisempi.

Keskiviikkona päivällä esimerkiksi 95-oktaanisen bensan hinta oli Haaparannalla halvimmillaan 16,74 kruunua litralta, mikä on 1,58 euroa tämän hetkisen kruunun kurssin mukaan. Suomessa vastaavan polttoaineen keskihinta oli keskiviikkona yli 1,9 euroa litralta.

Helmikuussa sama bensiinilitra maksoi Ruotsissa Autoliiton tilastojen mukaan 1,446 euroa.

Etenkin dieselin hinta on noussut molemmissa maissa, mutta myös sen kohdalla hintaero on edelleen Ruotsin eduksi. Keskiviikon diesel-hinnoilla 40 litran tankillinen maksaa Ruotsissa 77,30 ja Suomessa keskimäärin 83,76 euroa.

Äänestä

Nyt repes raivo. Poliitikoilta kysyttiin bensa hinnan alennusta, heidän mielestä on pieni hyöty ettei kannata alentaa. Olen eri mieltä täältä on pitkä matka asioille ja kauppaan, eikä julkista liikennettä ole. Kuukausitulot on reippaasti alle pari tonnia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Purra taas hulluna nostamassa bensan hintaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu