Hinta / Laatu suhde?

Olen pitkään jo tuskaillut että pitäisi ostaa oikeen digikamera.. En kuitenkaan ole jaksanut tehdä mitään vertailuja hintojen ja ominaisuuksien kanssa koska en ole koskaan omistanut digikameraa.. Jos tunnet olevasi asiantuntija tällä aihealueella voisitko suositella jotain edullista ja hyvää? Käyttö olisi ihan tavalliseen elämään liittyvää, ei ammattikuvaukseen... Kiitoksia Teille! Ja hyvää kesän jatkoa!
51037
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tiedetä! Turhaa kysellä.

Äänestä

Kävele lähimpään valokuvausliikkeeseen muutama satanen lompakossa ja osta se mihin myyjän kanssa päädytty. Hanki sitten myöhemmin kalliimpi jos tarvetta tulee.

Äänestä

Ei noin ylimalkaiseen kysymykseen voi vastata.
Siitä voi vain tulla ikuiset vihat.

Saat kuitenkin jonkinlaisen käsityksen kameroista vertaamalla kiinnostavia kameroita rinnakkain, jolloin erot näkyy selvästi.
Käyttäjien kirjoitukset myös auttaa.
http://www.dpreview.com/reviews/sidebyside.asp

Äänestä

...jotain ainakin yhtä ylimalkaista.:,:
Jos sulla jo on pc/mac mutta et osaa kieliä (japania/saksaa/kiinaa/enkkua) kovin hyvin niin katso että saat kameran mukana manuaalin (käsikirjan ;) aidinkielelläsi.

Surkeeta sinänsä - useiden oppaiden kääntäjä ei ole osannut kunnolla kumpaakaan kieltä eikä nähnyt edes ko. vehettä. Tuloksen voi arvatakin.

Kameran mukana tulee pari romppua softaa jotka kannattaa asentaa. niiden kuvankäsittelyohjelmat ei ymmärrä finskaa yleensä. Vain Canonin valikoissa on suomenkieli - eikä se kai kameranakaan ole hassumpi. Mulla jo kolmas menossa - S1 si -nytten. Jota itseasiassa voisin jopa suositella. Sen korvaa tosin S2 nyt ja jos S1`sen jostain vielä löytää niin sen saanee halavalla.

Siinä on kuitenkin: 10xzoom, hyvä video(nopealla kortilla 1Gb) , infrapunalaukaisin, nopeet sarjakuvat, ajastin (1 - 60 min. välein), lisälaitemahd....

Panalla , Fujilla , Nikonilla , ym lienee vastaavia.
Siittä vaan puotiin kokeilemaan käteensopivuutta. Eihän ole pakko ostaa ensimmäistä ?

Äänestä
  • miten nopean muistikortin tuo gigan kuvaaminen vaatii? tai lukeeko kameran manuaalissa jotain vaatimuksia? tarkoitus olisi hankkia juuri tuo s1, mutta gigan muistikortin ja 2,2Gt CF-kovalevyn hintaero on vain 20 euroa, niin olisi kiva tietää, riittääkö levyn nopeus..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5829990 kirjoitti:

Olen pitkään jo tuskaillut että pitäisi ostaa oikeen digikamera.. En kuitenkaan ole jaksanut tehdä mitään vertailuja hintojen ja ominaisuuksien kanssa koska en ole koskaan omistanut digikameraa.. Jos tunnet olevasi asiantuntija tällä aihealueella voisitko suositella jotain edullista ja hyvää? Käyttö olisi ihan tavalliseen elämään liittyvää, ei ammattikuvaukseen... Kiitoksia Teille! Ja hyvää kesän jatkoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu