Sanotaan että Armeija tarvitsee satoja kapiaisia. Ei ihme kun tarvitaan pitkälle kouluttua upseeristoa kertomaan ulkomaalaisille missä on vessa. Teollisuudessa homman hoitaisi pitkän linjan teknikko puolella palkalla. Nyt on rahahanat auki puolustukseen. Polliitikot katsoo vain määrärahoja, eikä ymmärrä mitä rahalla tehdään. Jos kysyy, sanotaan että se on tietysti salaista. Tosipaikan tullen väki riviin haetaan varastomiehistä ja muusta nostoväestä. Tietysti armeija tarvitaan ja tekee tärkeätä pelotehommaa olemassa olemalla. Mutta jotain rajaa rahan käyttöön pitäisi olla. Onko varmasti kunnolliset varusteet kaikille vai onko karvareuhka ostettava itse. Korona näytti varautumisen tason, kun toimistoissa vain eläkettä odoteltiin eikä tiedetty mitä varastoissa on.
Onko varautumien kunnossa
Anonyymi-ap
8
166
Vastaukset
- Anonyymi00002
Kannattaa ottaa rekkalastillinen munkkia mukaan
- Anonyymi00006
Ilmoitettu!
- Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ilmoitettu!
Kääkk mie en kestä
- Anonyymi00005
Saappaat on rasvattu valmiiksi
- Anonyymi00010
Ei luulis ylänappi kiinni koulutuksen tarvitsevan niin paljon rahoo. 🤣😂
- Anonyymi00012
Ketä kiinnostaa
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse153841SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2323776Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1323416Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky723384Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222267Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv331810Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575471659- 371600
- 321491
- 921433