Pitääkö se kolehti kerätä latu koneelle, 27.2 ajettu yksi ura, hiihtoloma viikko vielä......
Latujen hoito
39
3173
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ja kelekkareitit on kans TOTELLA huonossa kunnossa!!!
- Anonyymi00002
Niitä ei kannata siis ylläpitää, jos ei oo kelkkailijoita,
- Anonyymi00003
Pitäskö kelkkareitille saada suksi urat🤔
- Anonyymi00004
Se on yksi jalakasten invalatu,
- Anonyymi00005
Meille maastopyöräilijöille täytyy saada kunnolliset reitit sinne maastoon ei niissä latu urissa pysty hyvin ajelemaan edes sähköpyörällä. Kyllä se suksi tekee itselleen oman uran ilman kalliitten koneitten käyttöäkin ja mitä useammin saman ladun hiihtää sen paremmaksi se vaan tulee. Nyt täytyisi toden teolla alkaa järkeistämään näitä ulkoilu alueitten hoitoa arvostuksen mukaan.
- Anonyymi00008
Itse en kutsuis maastopyöräilyksi jos tampattua latu-uraa käyt ajelemassa, mutta kukin tavallaan.
Missä te muut maastopyöräilijät ootte kesällä kun ei teitä tule koskaan missään reitillä/polulla/metässä vastaan? - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Itse en kutsuis maastopyöräilyksi jos tampattua latu-uraa käyt ajelemassa, mutta kukin tavallaan.
Missä te muut maastopyöräilijät ootte kesällä kun ei teitä tule koskaan missään reitillä/polulla/metässä vastaan?Minä menen ainakin Alpeille laskettelemaan, kun Suomessa ei kesän vuoksi voi talvipyöräillä sitä en sitten tiedä mitä toiset maastopyöräilijät tekee.
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Itse en kutsuis maastopyöräilyksi jos tampattua latu-uraa käyt ajelemassa, mutta kukin tavallaan.
Missä te muut maastopyöräilijät ootte kesällä kun ei teitä tule koskaan missään reitillä/polulla/metässä vastaan?Talvisin joutuu hieman improvisoimaan maastopyörä harrastusta.
- Anonyymi00006
Rekkamiehen ura pitää saada hiihtoladuille, muuten ei pärjää kukaan.
- Anonyymi00007
Voiko todellakin pitää paikkaansa, että Hyrynsalmella ei ole curling-hallia? Vai pidetäänkö sitä vain piilossa paikallisten tarpeisiin? Pöyristyttävää joka tapauksessa.
- Anonyymi00010
Onhan täällä olisi ajanmittaan tarvetta tiloja curlingiakin varten ja voisihan Padeliakin varten rakentaa kokonaan uuden hallin tilan puutteestahan se ei olisi kiinni.
- Anonyymi00012
Minulle riittää kun on hyväks tampattu latunen siinä voi jo koiriin kanssa kulukie eikä koiriin tarvihe mennä umpihankeen takemään tarpeitaan on paljon helepompi kulukie konneilla tehtyvä kulukuteitä.
- Anonyymi00013
Vaisuus, vai tulevaisuus:
https://youtu.be/yNxpCi3AFuM?si=S0dyNaj8ZZGx4G71 - Anonyymi00014
Kävin hiihtämässä tuolla latukoneella tehdyllä ladulla, oli nuo ylämäet nii raskaita nousta ja alamäet nii liukkaita että pakkohan ne oli hiekottaa että ei säre itseensä, nyt pääsee hyvin mäet ylös ja alamäet hitaasti alas, vot.
- Anonyymi00015
Se on turvallisuus ennen kaikkea.
- Anonyymi00016
Hyryllä ei tarvitse latuja,kun ei ole hiihtäjiä!
- Anonyymi00023
Onpahan! Perässähiihtäjiä kylä täynnä!
- Anonyymi00028
Anonyymi00023 kirjoitti:
Onpahan! Perässähiihtäjiä kylä täynnä!
Elähän nyt, pitäähän sen silloin jonkun hiihtää edelläkin.
- Anonyymi00017
Heijaa ja elämän uraa, sukat kuin peltiä housuissa kuraa
- Anonyymi00018
Joo senjorin riippamunat ja rörppätissiset jolkuttelloo ladulla.
- Anonyymi00020
Kelekkareitit saatava kuntoon perkeles!!!!!
- Anonyymi00021
Ladut loistavassa kunnossa, pitkää lenkkiä hiihtänyt, ei todellakaan moittimista. Maastopyöräilijät ei kuulu ladulle, ja eiköhän noita hiljaisempia tienpätkiä löydy mihin voi mennä ajaa. Kesällä sitten sinne maastoon.
- Anonyymi00022
Liikaa oli hiekkaa alamäissä, ylämäissä sopivasti.
- Anonyymi00027
Hyvin sopii maastopyöräilijät ladulle. En itse pyöräile, mutta hiihdän paljon. Haittaahan se pyöräily sen verran että tympii kun meneevät ohi ja en pysy perässä. Laturauha tavallaan häviää. Ei ne latua ole särkeneet kuitenkaan.
- Anonyymi00024
Kaikki kulkijat Hyrskän laduille sopii. Minua ei hiihtäjänä haittaa maastopyöräilijät ladulla. Kohteliaasti ne ajaa siellä eikä uria ole polkeneet. Enemmän nuo koiran ulkoiluttajat haittaa, kun pitkällä narulla koira annetaan olla. Eivät ehdi ottaa kiinni koiraa kun hiihtäjä lähestyy.
- Anonyymi00025
Entäpä itsensäpaljastajat, onko niistä miten paljon häiriötä?
- Anonyymi00029
Onko näitä pyöräily porukoissa vai mitä tarkoitat 🤔
- Anonyymi00034
Anonyymi00029 kirjoitti:
Onko näitä pyöräily porukoissa vai mitä tarkoitat 🤔
No eritoten niissä myös, mutta kyllä kelekkailijat tässäkin vetää voiton vaekka ne näytteleehi vaan toisilleen.
- Anonyymi00036
Anonyymi00034 kirjoitti:
No eritoten niissä myös, mutta kyllä kelekkailijat tässäkin vetää voiton vaekka ne näytteleehi vaan toisilleen.
Taijanpa lähtee yötä vaste kelekkailee hiihtolavut uuteen uskoon. Mukavempi sitte siellä sivakoija.
- Anonyymi00030
Hiihtäjä naiset sivakoi rajusti eteenpäin hiihtotrikoot vit.un vaossa.
- Anonyymi00031
Huippukunnossa ladut ja rinteet, lunta riittää Ukkohallassa. Kelpasi taasa lomailla.
- Anonyymi00032
Vit.ut sinä lomaillut täällä, kävit vain vm.-84 toyotalla ukkohallassa kattomassa ku rikkaat laskettelee ja ryyppää.
- Anonyymi00035
Kyllä ne hyrynsalmen homoille välttää sano toimitusjohtaja toimitusjohtaja toimitusjohtaja toimitusjohtaja kun kysyivät
- Anonyymi00038
Ennenvanhaan ei Hyryllä ollu homoja ollenkaa täyty mennä aina Sotkamoon.
- Anonyymi00037
Aikoinaan KAJAANIssa ei latuja aurailtu ollenkaan viikonloppuina kun oli kuulemma kuskeilla niin korkiat pyhäajan korvaukset, että rahat olisi loppuneet kesken talvea.
Kun vielä hiihtelin, ajelin usein tekopitäjääni hyrylle hiihtelemään, joss jo aamuvarhain ladut oli vedetty huippukuntoon. Ihan mukava hupireissukin siitä tuli.
Nykyään KAJAANIssakin ladut liipataan pyhät-aret sukeiksi joka päivä, vaikka ei olisi uutta luntakaan satanut.
Hyrskän latujen nykykuntoa en enää tiedä, kun olen heittänyt sukset varastoon. - Anonyymi00039
Onko sukai luistanut? Kannattaako huomenna ladulla lähteä?
- Anonyymi00040
Katkon sukset jokaiselta
- Anonyymi00041
Joko lavut on hiekotettu etten vaan liukastu ku lähen kohta suksimaan vit.ttuun.
- Anonyymi00042
Murtomaa hiihto on kepulaisten joukoissa leviävä sairaus. Tosi mies ryttyyttää kelekalla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1211807Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2661524- 681409
- 751372
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991117Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893