Nyt on kunta julkisesti heikossa happeessa. Rahat menevät sijoittajille ja verotulojen ennustetaan vähenevän uusien asukkaiden tai yritysten karttaessa maksajan rooliin pääsyä.
Yksi ratkaisu olisi osittaa kunnan alueet Kirkonkylä-Vihtavuori-Leppävesi omaksi Laukaa -kunnaksi. Hirviareenan voisi muokata tälle kunnantaloksi. Hanketta edistäneet virkailijat ja poliittiset päättäjät pääsevät näin itse keskeiseen maksajan rooliin.
Kunnan reuna-alueet liittyvät sen jälkeen sopivasti naapurikuntiin ja saavat näin kehittyviä palveluita osana muita kuntia.
Laukaa 3.0
8
348
Vastaukset
- Anonyymi00001
Laukaa kierrä se kaukaa
- Anonyymi00002
Reijo 4.0
- Anonyymi00003
Hanki lobotomia
- Anonyymi00004
Kunnan edustajat puhuvat täyttä tuubaa valtionosuusjärjestelmän vaikutuksista heikkoon talouskuntoon, kun asia on ollut jo vuosia tiedossa muutoinkin.
Päävaikutus kunnan nykytilanteeseen on päätöksentekijöiden heikko talousosaaminen lähivuosina ja varsinkin tämä Hirvitöppäily johdon suosimana.- Anonyymi00005
Laukaassa kaikki ku......ee
- Anonyymi00006
Laulakaamme virsi 499 Jumalan kämmenellä.
- Anonyymi00007
Eikös siellä ole niin ihana kunnanjohtaja? Samanlaisia pöllöjä muissakin kunnissa tässä lähellä. Syväosaajia oikein, lässyttämisessä.
- Anonyymi00008
Ei mikään niin voi virvoittaa,
en muusta iloani saa,
ei autuutta saa suurempaa
kuin minkä Jeesus lahjoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945