Koiran jalostus

Käyttäisitkö itse jalostukseen koiraa jonka emä ja tiedettävästi suurin osa sisaruksista on ihmis arkoja ja osa aggressiivisia ihmisille? Käyttäisitkö jos tiedossa on että koiran emän edellisestä pentueesta on kuollut yli puolet alle 5 vuoden iässä?
Tällaista on nimittäin tapahtunut. Onko tuuria että pentujen luonne olisi kuitenkin hyvä?

18

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No en käyttäisi koira hyökkää jonkun kimppuun ja makselet sitten korvauksia lopun elämäsi

      • Anonyymi00010

        Nykyisin on paljon tyhmiä koiran omistajia. Kun sanon anteeksi pelkään koiraasi ei tartte minun koiraa pelätä. Voi helvetti kun on tyhmä vastaus. Sanoin ihmisissä on luonne vikoja niin on koirissakin mutta ei minun koiralla ole luonne vikaa hahahahah kun on tyhmä.


    • Anonyymi00002

      Puolet sen koirasi emän pennuista on siis kuollut, eli minkä ikäisinä ja toivottavasti ei saman omistajan alla. Tiedätkö syytä lopetuksiin? Siis miksi tai onko jokin sairaus taustalla, tutkimatonkaan?

      • Anonyymi00004

        Kaikki pennut eri omistajilla ja kuolleet erinäisiin sairauksiin. Mm. Silmä ongelmiin, luonne vikoihin ja autoimmuunisairauksiin.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Kaikki pennut eri omistajilla ja kuolleet erinäisiin sairauksiin. Mm. Silmä ongelmiin, luonne vikoihin ja autoimmuunisairauksiin.

        Pahalta kuulostaa, en käyttäisi jalostukseen, mutta sanon näin vain, jos kaikki koirat on diagnosoitu oikein, eikä ole vain kuulopuhetta. Autoimmuunisairaudet periytyvät, mutta myös se isän puoli vaikuttaa, eli oliko sama vai eri näissä pentueissa, ja millä puolella näkyi? Jos sama, ei missään nimessä pentuetta, ja jos eri, ehkä erittelet ne sairaudet ja mietit asiaa jonkun osaavan kanssa. En kyllä usko, että kannattaa edes kokeilla onnea, usein perinnöllisyydessä etenkin perinnölliset sairaudet hyppäävät yhden sukupolven yli ja sitten taas seuraavalla alkaa sitä sairautta enemmän näkyä etenkin jos vaatii molemmilta vanhemmilta geeniä. Itse joissain epileptisissä suvuissa nähnyt tämän, mutta ehkä kysyt joltain osaavammalta asiasta. Esim. jos koirasi on puhdasrotuinen, soita rotujärjestölle.


    • Anonyymi00003

      Tutkimatonkaan sairaus altisti tässä tapauksessa ja myöhemmin ei tutkita viiden kuolinsyytä.

    • Anonyymi00005

      Eri omistajillakin voi olla silmäongelmia, mielenterveysongelmia ja autoimmuunisairauksia. Nämä hyvä tutkia ennen pennun hankkimista.

      • Anonyymi00006

        Eli käyttäisit jalostukseen koiraa jolla suvussa luonteissa vikaa?


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Eli käyttäisit jalostukseen koiraa jolla suvussa luonteissa vikaa?

        Oletko itse koskaan jalostanut, saati kasvattanut yhtään pentuetta? Ulkosiitos, onko se mielestäsi ainoa oikea tie "jalostaa".
        Tuossa sinulle hiukan ajateltaava mitä jalostus oikeasti on:
        https://www.tiibetinspanielit.fi/images/artikkelit/linjasiitos1.pdf


        Eikös tämä keskustelu ketju käsittele juuri sitä jalostusta.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Eli käyttäisit jalostukseen koiraa jolla suvussa luonteissa vikaa?

        Oletko itse koskaan jalostanut, saati kasvattanut yhtään pentuetta? Ulkosiitos, onko se mielestäsi ainoa oikea tie "jalostaa".
        Tuossa sinulle hiukan ajateltaava mitä jalostus oikeasti on:
        https://www.tiibetinspanielit.fi/images/artikkelit/linjasiitos1.pdf


        Eikös tämä keskustelu ketju käsittele juuri sitä jalostusta.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Eli käyttäisit jalostukseen koiraa jolla suvussa luonteissa vikaa?

        Oletko itse koskaan jalostanut, saati kasvattanut yhtään pentuetta? Ulkosiitos, onko se mielestäsi ainoa oikea tie "jalostaa"?
        Tuossa sinulle hiukan ajateltaava mitä jalostus oikeasti on:
        https://www.tiibetinspanielit.fi/images/artikkelit/linjasiitos1.pdf


        Eikös tämä keskustelu ketju käsittele juuri sitä jalostusta.


    • Anonyymi00007

      Kyllä vaan. Pääasia että koira saa elämän.

    • Anonyymi00009

      Koiran tmv elukan hankkimiseen tarvitaan lupa, jonka saa hyväksytyn kokeen jälkeen. Rinnastettavissa jossain määrin aselupaan, ei voi antaa totaalihönölle.

      Itse kieltäisin koiranäyttelyt välittömästi. Koirien kanssa tulee puuhata koirien hommia, ei esitellä jakkupuvussa muutaman minuutin ajan ja pitää loppupäivän häkissä - hävettää teidän näyttelyharrastajien, omanarvontunteen nostajien puolesta.

      Tässä näin pikana kannanottoni.

      • Anonyymi00014

        Se koirien kanssa puuhata koirien hommia on ihan ihmisten keksintöä. Katsos sinä hyvä koiraihminen ei se ole keneltäkään pois jos jotkut pärjää niissä näyttelyhommissa tai niissä sun koirien hommissa kun kummassakin ohjaajana on ihminen. Pääasia että koira ja ihminen on löytönyt yhteisen kielen.


        Sääliä saa jokainen mutta kateus on ansaittava.


    • Anonyymi00011

      Jalostustietojärjestelmästä kohta kuolinsyy. Kuolleen koiran omistaja itse klikkaa sieltä annetuista vaihtoehdoista sen syyn koiransa kuolemaan mikä itseä huvittaa. Kun koiran kanssa itse omistaja epäonnistuu voi hän ilkeyksissään klikata sellaisen syyn kuolin ilmoitukseen joka ei vastaa lähellekkään totuutta koiransa kuolinsyytä

    • Anonyymi00012
    • Anonyymi00013
    • Anonyymi00019

      Millainen tämä koira itse on?

      Tosin sukunäyttö on sellainen, että jättäisin kyseisen linjan käyttämättä. Arkuus aiheuttaa koiralle itselleen hyvinvointihaittaa ja aggressiivisuuteen kääntyessään myös vaaraa muille. Aloituksessa ei mainita rotua, mutta kyllä rodusta pitäisi löytyä valinnanvaraa kasvattaa terveillä ja tervepäisillä koirilla tai rotu ei ole elinvoimainen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      124
      1270
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      283
      929
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      144
      610
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      577
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      518
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Wille antoi juuri potkut 29 suojatyöläiselle!

      Soste aloittaa yt:t, jos kaikki menee hyvin, niin 29 suojatyöläistä 31:sta saa kenkää. Mitäpä sostelaiset jos menisitte
      Maailman menoa
      243
      471
    Aihe