Suomi uhosi, että ytinaseita ei tänne völjätä. No mitenkä kävikään. Nyt ollaan aikeissa purkaa päätös ja sallia "kauttakulku" suomen kautta. No minne jeeran kuuseen niitä pitäsi nelostietä ja viitostietä pitkin kyyvitä , ruotsalaisille ja norjalaisillekko. Mitästä tyhjää, paremmathan ne on niillä itellä kulku yhteyvet ja satamat. Tänne ne olisi tulossa jäähäkseen pysyvästi. Trumpetin soittaja on varmaan suomen terviisipoijille antanut semmoset ukaasit. Vasta viime viikolla resitentti sano, että tänne ei atomia kyyvitä, jossakin taitaa tieto pätkiä.
Pitihän se jo arvata
Anonyymi-ap
47598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Hyvä että lopultaki alakaa löytymmään kunnon pelotteita. Suomi saes ite alakaa rakentelemmaan atomisie pommeja.
Sinu paha olo. Chilla!
Äidilläs oli paha olla kun sut sai.
Sinu aiti huva aiti. Ole vaiti.
Oli kyllä tosi hyvä äiti, kasvatti minusta ahkeran ja henkisesti tasapainoisen miehen.
Taidat olla tosi kateellinen lumpulle, kun noin ahneesti kirjoittelet Raipestasi!
Aivan loistava uutinen, nyt viimeistään olemme todellinen uhka Venäjälle, loppuu iigoreitten tyhjänpäiväinen uhittelu ilman lihaksia.
Taisi tulla puuttinilla huonot housuun.
Trumpin entistä suurempi arvaamattomuus luo DCA-sopimuksesta (Suomen ja USA:n välinen puolustusyhteistyösopimus) entistä suuremman riskitekijän suomalaisten turvallisuudelle.
DCA-sopimuksella Suomi on antanut jenkeille 15 sotilastukikohtaa, joihin sopimuksen perusteella USA saa tuoda mitä tahansa ilman, että suomalaisilla viranomaisilla on mitään oikeutta tarkistaa näitä kuljetuksia (eli myös ydinaseita, joita on helppo kuljettaa lentokoneiden ja sotalaivojen mukana).
DCA-sopimuksen mukaan Suomi ei tosiasiallisesti voi syyttää ketään USA:n joukkojen jäsentä (ei sotilaita, ei siviileitä) mistään rikoksesta, mihin he mahdollisesti Suomessa syyllistyvät.
Edelleen Suomen pitää edistää USA:n joukkojen operatiivista toimintaa mahdollistamalla joukkojen pääsy tukikohtien ulkopuolella sijaitseville alueille.
DCA-sopimus mahdollistaa sen, että USA voi valvoa sen operatiivista toimintaa häiritseviä aktiviteetteja koko Suomessa ja osoittaa Suomen viranomaisille, ketkä heidän toimintaansa häiritsevät pitää ottaa kiinni.
DCA-sopimus takaa USA:n joukoille täyden verovapauden (joku sotilaan mukana Suomeen tullut perheenjäsen ostaa vaikka auton Suomesta, niin Suomen pitää palauttaa omaiselle verojen osuus).
Oletetaan, että Suomesta löytyy (taas) jokin uusi kaivannainen, millä on USA:n aseteollisuudelle suuri merkitys. USA voisi edellyttää Suomen päästävän sen joukot kyseiselle alueelle, koska sillä on suuri strateginen merkitys USA:n armeijan toimintakyvylle (kyseistä mineraalia on saatava, jotta USA:n armeija pysyy toimintakykyisenä). DCA-sopimuksen mukaan Suomen pitäisi tällaiseen pyyntöön suostua. Sen jälkeen USA:n armeija miehittää kyseisen alueen ja järjestää jenkkiyhtiölle oikeuden perustaa kaivos kyseiselle alueelle, joka jo siis on USA:n joukkojen hallussa.
Tätäkö me muka haluttiin, tämä on maanpetos!
Olipaha kertakaikkiaan taas hupipläjäys, ei kai missään ulkolaisia sotilaita suljeta aitaukseen, Suomen kaivoslaki sallii kaikille ulkolaisille yhtiöille nuo oikeudet, verovapaista autoista ei peritä veroa ostotilanteessa vaan jos pykälät ei täyty ostajan kotimaa verottaa jälkikäteen ja ihan lillukan varsia tuollainen veroasia kun puhutaan ydinaseista. Tämä on vain ja ainoastaan "petos" Venäjää ja venäjämielisiä kohtaan.
Venäjämielisiä koirii edelleenkin raatteentien tapahtumat ja siksi Venäjä on satsannut raskaan sarjan trolleja tänne Kainuun korpiin murentamaan suomalaisten puolustustahtoa, ettei vastaava toistuisi.
Totta kai sotaa suunnitteleva haluaa pitää tulevan vihollisen mahdollisimman heikkona ja yrittää kaikin keinoin sitä hankkimasta liittolaisia.
Kansa jonka koko historia on perustunut valheisiin, korruptioon ja tyranniaan.
Muuan päivä sitten amerikkalaisten tiedustelukone lensi Suomen yli pariin kertaan tuossa idän puolella tarkistamassa. Mitä lie huomanneet.
Nato ja ydinaseet tarvitaan näköjään.
Radio tiedustelua ja samalla näkevät mistä maalin ohjaus singnaalit lukittuvat.
Samaa se Igor tekee viikottain mutta heillä ei ole transportterit päällä ja täällä ei nähdä radarista heidän lentämisiään.
Van heätyy se muuan ytinpommi olla suomussalmellahi varmuuten vuoks.
E haittaisi ollenkaan. Kaikkeen saa varautua nykyaikana eikä oikein mihinkään ole luottamista.
Mieluummin omien pommeja kuin vieraiden.
Natoon kuulutaan. Minusta turvallisuus on tärkein. Asehankinnoissa on kyse turvallisuudesta - ei niinkään poliittisista suuntauksista.
Olisivat tuonkin asian saaneet hoitaa kaikessa hiljaisuudessa - minun puolestani!
Tieto lisää tuskaa ja tiedustelutieto lisää toimintaa. Joskus on toimittava ripeästi!
Putin pani asioihin vauhtia.
Eikun itäraja täyteen ydinaseita ja nokka itäänpäin!
Pelotteena on Nato ja jossain vaiheessa ydinaseet. Aseita kyllä Suomen armeijassa osataan käyttää asiallisesti.
Kuuntelen paremminkin sotilasasiantuntijoita kuin poliitikoita. Vaalit vuoden päästä, niin poliitikot yrittävät repiä ääniä keinolla millä hyvänsä.
Hyvä asevarustelu pitää olla ja kaikkien tietää, että jos jostakin päin aletaan rynttyillä, niin täältä kyllä pesee!
Lakkauttaneet Puolustusneuvoston. Siellä tuokin asia olisi tässä vaiheessa valmisteltu julkisuutta välttäen. Toki puolueiden kansanedustajat olisivat tietoa saaneet, mutta nyt sitä sitten hölötetään julkisesti.
Enempi haittaa kuin hyötyä on puolustusneuvoston lakkauttaminen tuonut.
Toivoisin, että edellinen puolustusministeri Antti Kaikkonen nyt nielee harmistuksensa ja Keskustasta tuetaan hallituksen esitystä reilusti.
No tämä kauttakulun hyväksyminen tarkoittaa sitä, että jos Ruotsista tahi Norjasta ammutaan ydinohjus kohti Moskovaa, niin me ei ammuta sitä alas.
En minä ainakaan ammu sitä alas. Ammutko sinä alas pommin joka on ammuttu venäjältä ?
Nato ampuu sen alas.
Ei takuulla ammuttaisi alas. Lisää vauhtia vain annettaisiin sopivalla länsituulella....
Vänrikki kuminaama Nissinen piti ydinlaskeumarastia KaiPr:n maastossa 1975.
Hän opetti, että ydinpommin paksahtaessa pitää ottaa sadeviitta repusta ja mennä sen alle kyyryyn ja huppuun. Siellä pysytään niin kauan kunnes joku kapiukko käskee tulla pois. Sitten haetaan ojasta tms. vettä ja huuhdellaan ne atomipasillit siitä sadeviitasta pois.
Näin kätevästi selviää suomalainen taistelija pahemmastakin paikasta.
Nyt on sotahulluus huipussaan. Suomi ei ole enää rauhan asialla.
Suomi nimenomaan on rauhan asialla ! Kunnon aseet varmistavat etteivät iivanat uskalla hyökätä eli mitä paremmat aseet maansa puolustajilla on sitä varmemmin rauha säilyy.
Kansainvälistä hoilaamalla ja heinää heiluttamallahan se rauha säilyisi ! 😅
Pelote on pelote kuten Nato ja ydinaseet.
Jos haluat rauhaa, varaudu sotaan pitämällä yllä kunnon puolustus.
Lindman olisi totaalinen turvallisuus riski pääministerinä Suomen turvallisuudelle.
No jos haluaa jatkaa kansanedustajana, saati päästä pääministeriksi, voisi kuunnella tässä asiassa vaikka Sanna Marinia.
Moka tuo oli hallitukselta tuoda juuri nyt tämä asia julkisuuteen. Viimeistään nyt olisi pitänyt tiedottaa asiasta ihan ensin koko eduskuntaa.
Häkkänen tuli ja toi asian tuosta noin vain julkisuuteen. Moka mikä moka!
Oli moka tuo valmistelu mutta Lindman tuomitse itse asian eli luvan ydinaseiden kauttakululle ja se oli huolestuttava kannanotto maan turvallisuuden kannalta.
Toi koska se oli jo vuodettu hallituksen sisältä oppositiolle näin Orpon mukaan.
EU pohtii Venäjän kaasuun ja öljyyn kohdistuvien pakotteiden poistamista.
Ilmeisesti EU kuvittelee, että Venäjän kaasu ja öljy ovat vain ilmaisia lahjoja.
Nyt Venäjän pitäisi asettaa EU:lle pakotteita, ehkä silloin he oppisivat kunnioittamaan Venäjää.
Liian kauan Eurooppa on elänyt Venäjän ja venäläisten siivellä.
Antakoot heidän nyt vertailla, miten he joskus elivät Venäjän kanssa.
Ihan itse ovat tuhonneet kaiken. Sitä saa, mitä tilaa.
Eikä pohdi ! 🤣🤣🤣
Terveisiä suoraan Pietarista?
Valhe kuuluu poliitikkojen työhön.
Ei kukaan ole niin sanonut , että niitä tänne völjätään.
Kysymys on siitä, että JOS tilanne niin vaatii niin sitten on jo lupa valmiina eikä politikkojen tarvitse tumpeloida sen asian kanssa vuosia kun todellinen tarve ilmenee.
Myöhäistä rykiä kun paska on jo housuissa.
Oikein, Suomi toimi jälleen suunnan näyttäjänä aloitekyvyttömille Pohjoismaille.
Ei ne aseet mitään kauttakulkulupaa tarvitse ne lentää satosfäärissä Suomenkin ylitse, kun sellainen tarve tulee.
Lentääkö ne tosiaan satosfäärissä?
Tuli tai ei, Venäjällä ei ole siihen nokan koputtamista.
Saatanantunarit suomen johdossa.
Taas otti innostus vallan , tuo ei ollut yhdyssana alkujaan ..
Sillä kulkee klimpeissä.