Vihervasemmisto 44,2 % hallitus 39,5 %

Anonyymi-ap

Kokoomus on jo alle 18 %:n kannatuksella Ylen kyselyn perusteella. Persut sentään petrasivat keskustan ohi. Se onkin kovan työn tulos, sillä tälläkin palstalla on persujen valehtelu ja vääristely noussut uuteen ennätykseen.
Vasemmistoliitto jatkaa hyvää tulosta. He ovatkin tulleet sosiaalisessa mediassa hyvin esiin puhuen kansalaisille tärkeistä asioista, joita Hallituksen toimet murentavat pala kerrallaan. Se murentaminen koskettaa yhä suurempaa joukkoa kansalaisia, ja seuraavaksi ehdolla on jo eläkeläiset. Se tietää pien- ja keskisuuriin elåkkeisiin heikennyksiä. Ainakin indeksikorotusten jäädyttämistä.

5

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Pohja se on keskituloisenkin säkissä, sillä Kokoomuksen politiikan hyötyjät ovat enimmillään 10 % väestöstä, mutta eniten heidän politiikastaan hyötyy vain 5 %.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        No sentään 5% mutta persuista ei hyödy kukaan!


    • Anonyymi00002
      UUSI

      hallitus porskuttaa kohti 30 pinnaa

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Katotaan vaaleissa. 55 tulee, että heilahtaa.


      • Anonyymi00005
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Katotaan vaaleissa. 55 tulee, että heilahtaa.

        Korjaan. Siis vaaleissa tulee 25 jos hyvin menee että heilahtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      119
      3412
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      93
      965
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe