Tätäkäään Senssu ei tiennyt.

Anonyymi-ap

Sanonta "ihminen höyryää" tarkoittaa yleensä sitä, että henkilö on kiihtynyt, raivoissaan, erittäin stressaantunut tai käy ylikierroksilla. Ilmaisu on kuvaannollinen ja viittaa siihen, että ihmisestä purkautuu höyryn lailla tunteita tai energiaa, samalla tavoin kuin kuumasta koneesta tai keitoksesta.

Höyry ja erityisesti vesihöyry on veden kaasumainen olomuoto, joka syntyy nesteen haihtuessa tai kiehuessa. Se on väritöntä, hajutonta ja näkymätöntä, mutta tiivistyy viiletessään nestemäiseksi vedeksi. Höyryä käytetään laajasti energiantuotannossa, teollisuudessa ja ruoanlaitossa sen sisältämän suuren lämpöenergian vuoksi.

Keittämisen ja höyryttämisen suurin ero on siinä, onko ruoka-aine suorassa kosketuksessa kiehuvaan veteen vai kypsyykö se vain kuumassa vesihöyryssä. Höyryttäminen on hellävaraisempi menetelmä, joka säilyttää paremmin ravinteet ja rakenteen, kun taas keittäminen on nopeampaa, mutta voi liuottaa vitamiineja veteen.

Höyry on vesihöyryä eli vettä ja sitä vettä keitetään riisin alapuolella oli sitten kyseessä riisinkeitin tai kattilan päälle asennettu bambukori kansineen. Kummassakin tapauksessa riisi valmistuu kiehuvassa vedessä. Ilman vettä ei ole vesihöyryä.

Höyrykone on ulkopuolisella lämmönlähteellä (kuten hiilellä tai puulla) tuotetun kuuman vesihöyryn painetta mekaaniseksi työksi muuttava laite. Se oli teollisen vallankumouksen keskeinen voimanlähde, joka käynnisti tehtaiden, juna- ja laivaliikenteen koneistumisen 1700- ja 1800-luvuilla.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Maailman suurin höyryveturi on Union Pacific Big Boy
      Paino: Noin 548–604 tonnia (veturi + tenderi). Pituus: Yli 40 metriä.
      Painoa siis noin kymmenen panssarivaunun verran. Siinä höyryssä olisi voinut keittää monet tahmariisit.

    • Anonyymi00002

      Senssu ei tiennyt, että hauki on kala.

      • Anonyymi00003

        Voidaan keskustella kuin monta älytöntä aloitusta olet tehnyt ja kommentoinut idiotismejasi viikon aikana. Veikkaan, noin 150.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe