Kehitysvamma ja jankkaaminen syyt

Anonyymi-ap

Kehitysvammaan voi liittyä piirteitä, jotka selittävät, miksi joku puhuu tai palaa samaan aiheeseen usein. Se ei yleensä ole tahallista, vaan liittyy siihen, miten ihminen käsittelee tietoa ja tunteita. 🙂
Tässä muutamia yleisiä syitä:
1. Kiinnostuksen kohteet
Joillakin kehitysvammaisilla ihmisillä voi olla vahva kiinnostus tiettyyn aiheeseen. He saattavat puhua siitä paljon, koska se on heille tärkeä tai tuttu.

2. Ajattelun joustavuus
Kehitysvamma voi vaikuttaa ajattelun joustavuuteen. Silloin aiheen vaihtaminen voi olla vaikeampaa, ja henkilö palaa helposti samaan asiaan.
3. Turvallisuuden tunne
Tuttu aihe voi tuntua turvalliselta ja helpolta. Siksi siitä puhuminen toistuu.
4. Kommunikaatiotaidot
Jos sanavarasto tai keskustelutaidot ovat rajalliset, henkilö voi käyttää samoja aiheita tai lauseita, koska ne ovat helpoimpia.

5. Ymmärtämisen varmistaminen
Joskus henkilö toistaa samaa asiaa, koska hän haluaa varmistaa, että toinen ymmärsi, tai koska hän itse yrittää ymmärtää asiaa paremmin.
✅ Tärkeää on muistaa, että jokainen ihminen on yksilö. Kaikki kehitysvammaiset eivät tee näin, ja syyt voivat vaihdella.

2. Vaikeus ymmärtää kielteistä vastausta
Sana “ei” on abstrakti kielteinen käsky.
Jotkut kehitysvammaiset tarvitsevat konkreettisempaa selitystä kuin pelkän sanan “ei”, esimerkiksi miksi jotain ei voi tehdä.
3. Emotionaalinen reaktio ja turhautuminen
Kun henkilö ei saa haluamaansa, turhautuminen voi ilmetä toistuvana puheena tai jankkauksena.
Se on keino ilmaista tunteitaan ja yrittää saada tilanne muuttumaan.

12

312

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      3. Motivaation ja kiinnostuksen puute
      Jos tehtävä ei kiinnosta tai koetaan vaikeaksi, ohjattuun toimintaan sitoutuminen voi olla heikkoa.
      Hän saattaa keskittyä enemmän siihen, mikä on hänelle kiinnostavaa, vaikka ohje olisi selkeä.
      4. Tarve hallinnan tunteelle
      Kehitysvammaiset ihmiset voivat haluta tehdä asioita omalla tavallaan, koska se tuo turvaa ja hallintaa.
      Ohjeiden pakollisuus voi tuntua rajoittavalta, mikä johtaa ohjeiden ohittamiseen.

      • Anonyymi00006

        Ei kiinnosta se mitä halutaan ohjata tekemään. Saattaa keskittyä siihen mikä kiinnostaa. Tarve hallinnan tunteelle siitä vittu mitä haluaa itse tehdä eikä siitä mitä joku liirunlaarumtäti haluaa. Kuunteletko sinä itseäsi? Ja hän on kehitysvammainen vai kun et pysty saamaan häntä tekemään mitä sinä haluat?


    • Anonyymi00002

      Toistuva käyttäytyminen / jankkaaminen
      Turvautuu tuttuun tapaan hallita tilannetta
      Hyväksy toisto, ohjaa lempeästi uuteen vaiheeseen

      • Anonyymi00007

        Jos pidät siitä että kun et saa ihmisiä tekemään mitä haluat, niin diagnosoit heidät kehitysvammaisiksi, niin tehdään näin. Minä diagnosoin sinut psykopaatiksi.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Jos pidät siitä että kun et saa ihmisiä tekemään mitä haluat, niin diagnosoit heidät kehitysvammaisiksi, niin tehdään näin. Minä diagnosoin sinut psykopaatiksi.

        Minulla on itsellä Lievä älyllinen kehitysvamma ja ne joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma ne ei voi koskaan olla psykopaatti ihmisiä ja että tiedoksi tämä.

        Ja jos minä en osaa älyllinen kehitysvamma ihmisenä pitää yllä kaveri suhteita niin en myöskään halua että kehitysvammaisten puolella muilla kehitysvamma ihmisenä on kavereita myöskään.

        T Henna Maria Koskela


    • Anonyymi00003

      Onhan se kätevää ajatella että jos toinen ei ole samaa mieltä oman maailmankuvan kanssa, eikä millään suostu siihen uskomaan, niin hänellä on kehitysvamma. Sillä tavalla saa itselleen valtaa, kun ajattelee että toinen on viallinen.

      Ne ihmiset jotka pitää diagnoosien määrittelemisestä, kun eivät saa toista erilailla toimivaa ihmistä sopeutumaan omaan maailmankuvaan, kun eivät itse halua kohdata itseänsä, niin minulla on vain yksi vinkki.

      Vetäkää käteenne, ja kohdatkaa itsenne.

      • Anonyymi00013

        Nyt et ymmärrä minun kohdalla on älyllinen kehitysvamma ja en osaa pitää yllä kaveri suhteita ja en hyväksy että muilla samalla diagnoosilla olevilla on kavereita myöskään.

        T. HENNA MARIA KOSKELA Espoosta


    • Anonyymi00004

      1. Sama kysymys tai aihe toistuu
      Henkilö palaa täsmälleen samaan kysymykseen, vaikka siihen olisi jo vastattu.
      Hän ei välttämättä muokkaa kysymystä tai vie keskustelua eteenpäin.
      2. Vastauksia ei käytetä jatkokeskustelussa
      Vaikka saisikin selkeän vastauksen, henkilö ei rakenna sen päälle uutta keskustelua, vaan kysyy saman uudelleen.
      3. Yksinkertainen tai hyvin toistuva kirjoitustapa
      Viestit voivat olla lyhyitä, samanlaisia ja kaavamaisia.
      Sama lause tai sanamuoto voi toistua useissa viesteissä.
      4. Tarkoitus ei vaikuta pahantahtoiselta
      Viesteissä ei yleensä ole provosoivaa tai hyökkäävää sävyä.
      Henkilö yrittää oikeasti keskustella, vaikka keskustelu ei etene.
      5. Yksi aihe voi hallita keskustelua
      Henkilö voi olla hyvin keskittynyt yhteen aiheeseen ja tuoda sen esiin yhä uudelleen, vaikka keskustelu olisi jo siirtynyt muualle.

      • Anonyymi00005

        Oisko se aihe sitten se mistä voisi keskustella?


    • Anonyymi00008

      Psykologian ammatilaisten piireissä on kyllä kaikista sekopäisimmät yksilöt, jotka kaipaisivat useimmin diagnoosia kuin potilaat.

    • Anonyymi00010

      Kehitysvammaisen henkilön jankkaaminen tai toistuva diagnooseista puhuminen (ns. perseverointi) on usein merkki siitä, että asia on hänelle merkityksellinen

      Tässä miksi minä älyllinen kehitysvamma ja Adhd olen puhunut kehitysvamma ja muista diagnoosi aiheista 20v iästä asti ja olen kirjoittanut 20 vuoden iästä asti ja kehitysvamma diagnoosista.

      Kehitysvammaisella joka jankkaa kehitysvamma aiheesta se on omalla kohdalla että olen intensiivisesti kiinnostunut kehitysvamma aiheesta ja uskonto enkä osaa vaihtaa kiinnostus kohteita joka on Adhd ja Autismi ihmisten kohdalla.

      Mutta minä ja muut ihmiset joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma meillä on jankkaaminen syynä että ollaan intensiivisesti kiinnostunut silloin siitä josta me jankataan ja meillä ei vaihdu kiinnostuksen kohteet

    • Anonyymi00011

      Niinhän se on että jokaisella on omat juttunsa olematta silti kehitysvammainen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      895
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      93
      862
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      776
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      730
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      594
    6. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      71
      592
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      63
      585
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      559
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe