Kehitysvammaan voi liittyä piirteitä, jotka selittävät, miksi joku puhuu tai palaa samaan aiheeseen usein. Se ei yleensä ole tahallista, vaan liittyy siihen, miten ihminen käsittelee tietoa ja tunteita. 🙂
Tässä muutamia yleisiä syitä:
1. Kiinnostuksen kohteet
Joillakin kehitysvammaisilla ihmisillä voi olla vahva kiinnostus tiettyyn aiheeseen. He saattavat puhua siitä paljon, koska se on heille tärkeä tai tuttu.
2. Ajattelun joustavuus
Kehitysvamma voi vaikuttaa ajattelun joustavuuteen. Silloin aiheen vaihtaminen voi olla vaikeampaa, ja henkilö palaa helposti samaan asiaan.
3. Turvallisuuden tunne
Tuttu aihe voi tuntua turvalliselta ja helpolta. Siksi siitä puhuminen toistuu.
4. Kommunikaatiotaidot
Jos sanavarasto tai keskustelutaidot ovat rajalliset, henkilö voi käyttää samoja aiheita tai lauseita, koska ne ovat helpoimpia.
5. Ymmärtämisen varmistaminen
Joskus henkilö toistaa samaa asiaa, koska hän haluaa varmistaa, että toinen ymmärsi, tai koska hän itse yrittää ymmärtää asiaa paremmin.
✅ Tärkeää on muistaa, että jokainen ihminen on yksilö. Kaikki kehitysvammaiset eivät tee näin, ja syyt voivat vaihdella.
2. Vaikeus ymmärtää kielteistä vastausta
Sana “ei” on abstrakti kielteinen käsky.
Jotkut kehitysvammaiset tarvitsevat konkreettisempaa selitystä kuin pelkän sanan “ei”, esimerkiksi miksi jotain ei voi tehdä.
3. Emotionaalinen reaktio ja turhautuminen
Kun henkilö ei saa haluamaansa, turhautuminen voi ilmetä toistuvana puheena tai jankkauksena.
Se on keino ilmaista tunteitaan ja yrittää saada tilanne muuttumaan.
Kehitysvamma ja jankkaaminen syyt
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
3. Motivaation ja kiinnostuksen puute
Jos tehtävä ei kiinnosta tai koetaan vaikeaksi, ohjattuun toimintaan sitoutuminen voi olla heikkoa.
Hän saattaa keskittyä enemmän siihen, mikä on hänelle kiinnostavaa, vaikka ohje olisi selkeä.
4. Tarve hallinnan tunteelle
Kehitysvammaiset ihmiset voivat haluta tehdä asioita omalla tavallaan, koska se tuo turvaa ja hallintaa.
Ohjeiden pakollisuus voi tuntua rajoittavalta, mikä johtaa ohjeiden ohittamiseen.- Anonyymi00006UUSI
Ei kiinnosta se mitä halutaan ohjata tekemään. Saattaa keskittyä siihen mikä kiinnostaa. Tarve hallinnan tunteelle siitä vittu mitä haluaa itse tehdä eikä siitä mitä joku liirunlaarumtäti haluaa. Kuunteletko sinä itseäsi? Ja hän on kehitysvammainen vai kun et pysty saamaan häntä tekemään mitä sinä haluat?
- Anonyymi00002UUSI
Toistuva käyttäytyminen / jankkaaminen
Turvautuu tuttuun tapaan hallita tilannetta
Hyväksy toisto, ohjaa lempeästi uuteen vaiheeseen- Anonyymi00007UUSI
Jos pidät siitä että kun et saa ihmisiä tekemään mitä haluat, niin diagnosoit heidät kehitysvammaisiksi, niin tehdään näin. Minä diagnosoin sinut psykopaatiksi.
- Anonyymi00003UUSI
Onhan se kätevää ajatella että jos toinen ei ole samaa mieltä oman maailmankuvan kanssa, eikä millään suostu siihen uskomaan, niin hänellä on kehitysvamma. Sillä tavalla saa itselleen valtaa, kun ajattelee että toinen on viallinen.
Ne ihmiset jotka pitää diagnoosien määrittelemisestä, kun eivät saa toista erilailla toimivaa ihmistä sopeutumaan omaan maailmankuvaan, kun eivät itse halua kohdata itseänsä, niin minulla on vain yksi vinkki.
Vetäkää käteenne, ja kohdatkaa itsenne. - Anonyymi00004UUSI
1. Sama kysymys tai aihe toistuu
Henkilö palaa täsmälleen samaan kysymykseen, vaikka siihen olisi jo vastattu.
Hän ei välttämättä muokkaa kysymystä tai vie keskustelua eteenpäin.
2. Vastauksia ei käytetä jatkokeskustelussa
Vaikka saisikin selkeän vastauksen, henkilö ei rakenna sen päälle uutta keskustelua, vaan kysyy saman uudelleen.
3. Yksinkertainen tai hyvin toistuva kirjoitustapa
Viestit voivat olla lyhyitä, samanlaisia ja kaavamaisia.
Sama lause tai sanamuoto voi toistua useissa viesteissä.
4. Tarkoitus ei vaikuta pahantahtoiselta
Viesteissä ei yleensä ole provosoivaa tai hyökkäävää sävyä.
Henkilö yrittää oikeasti keskustella, vaikka keskustelu ei etene.
5. Yksi aihe voi hallita keskustelua
Henkilö voi olla hyvin keskittynyt yhteen aiheeseen ja tuoda sen esiin yhä uudelleen, vaikka keskustelu olisi jo siirtynyt muualle.- Anonyymi00005UUSI
Oisko se aihe sitten se mistä voisi keskustella?
- Anonyymi00008UUSI
Psykologian ammatilaisten piireissä on kyllä kaikista sekopäisimmät yksilöt, jotka kaipaisivat useimmin diagnoosia kuin potilaat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763637Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301142
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1451072- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891