QT Group, voisiko olla ostokohde?

Anonyymi-ap

Kurssi on laskenut tosi paljon, mutta eikös yhtiö kuitenkin ole edelleen ihan hyvä ja pidemmän päälle kasvu voi hyvinkin taas kiihtyä?

Mietin, että pitäiskö nyt ostaa siinäkin mielessä, että jos joku iso teknologiafirma tai vaikka pääomasijoittaja löytäisi QTGroup:n? Ehkä sellainen taho voisi kasvattaa liikevaihtoa ja tulosta satoja prosentteja tulevina vuosina ja voisi siksi nyt maksaa ehkä 50-100% nykykurssia enemmän?

Yksi juttu on myös nuo shorttaajat, ~7% osakkeista. Jos yhtiöstä tulee hyviä uutisia ja kurssi lähtee nousuun, niin shorttaajille voi tulla kiire ja kurssi saada todellisen buustin?

Toiveajattelua vai todellinen mhdollisuus?

3

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kurssi tänään 5% nousussa.
      Vieläkö kannattaa lähteä mukaan?
      Onko lyhyeksimyyjät alkaneet ostaa vai miksi kurssi nousee?

      • Anonyymi00002

        Yhtenä päivänä minkä tahansa osakkeen kurssi voi nousta tai laskea sen viisi prosenttia.


    • Anonyymi00003

      Itse tankkasin tätä viime perjantaina ja lisää varmasti myöhemmin, mutta mitään pikavoittoa tuskin on odotettavissa kun tämä vuosi olisi vielä ennakkokaavailuissa samalla radalla, kuin nytkin.
      Nyt tosin ollaan jo niin rökäleluvuissa qt:n osakkeen hinnan kanssa, että eiköhän pohja ole aika lailla näillä main.
      Parin vuoden kuluttua saatetaan taas mennä eikä meinata, mutta huhutut tekoälyratkaisut saattavat laittaa kapuloita rattaisiin ja ryssiä tulevat nousut puolitiehen - joskin itse en moiseen ihan heti usko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe