Telakka on tietenkin harrastajille tarpeellinen, mutta telakan johdon menetelmät ovat perua UPM:n historiasta, jolloin puunjalostus työllisti tuhansia. Työpaikan säilyttäminen edellytti siihen aikaan juttuja, joiden laillisuus ei varmaankaan vuonna 2026 täyttyisi. Sen aikaisen johtajan korruptiolla ym höystetty valta ulottui kaikkialle, eikä yes-miehet uskaltaneet vastustaa.
Kanavansuun telakka
9
225
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tiedän jotain tapauksesta: Soittelee nyt kaikille "telakalle ei ole asiaa, jos niille puhutte". Kantaisi vastuunsa kuin mies, kun siihen olisi aikanaan mennyt vain 10 min! Olisi tunnustanut kolarinsa, mikä selvästi videolta näkyi ja asia olisi kunnossa.
- Anonyymi00002
Onko se joku pappi tai vuorineuvos, jota mikään maanpäällinen laki ei koske?
- Anonyymi00003
Omat kokemukseni telakalta sellaisia, ettei vähien laivapaikkojen jonotus toimi, koska kaikessa toiminnassa näkyy tehtaalta tuttu nuolenta ja "sukulaisille heti-meininki". Joku saa vallantunnetta ja puolustaa nyt raivokkaasti asemaansa. Hankkikaa sille korsetti, vaikka eihän se selkärankaa korvaa.
- Anonyymi00004
En tiedä muista kerhoista, enkä etenkään tästä, mutta meidän kerhon jokaisella jäsenellä on oikeus käynnistää tutkinta. Kirjoituksista tulee käsitys, että tutkinta kyseisen kerhon tapauksessa olisi jostain syystä estetty. Harmittava homma ja paljon vahinkoa veneilylle.
- Anonyymi00005
Esitän kysymyksen " eikö kerhoistannea kukaan vaatinut aikaanaan puolueettomaa selvittömistä? Muutoin tilanne on outo ja vaatinee laki-asian tulkintaen korvaukset.
- Anonyymi00006
Lienee yleinen ongelma kerhoissa, joiden johto pysyy 15v+ samana. Aktiiveille kertyy liikaa "omistusta ja sisäsiittoisuutta". Vrt Putin.
- Anonyymi00007
Mikä tekee tästä niin legendaarisen, ettei tätä voida unohtaa? Telakalla suurinta valtaa käyttävän telakkamestarin ajettua traktorin ja peräkärrin kanssa kauko-ohjatuista porteista läpi ja porttien näin tuhouduttua, seuraavana paikalle ajoi Upm:n lakinainen. Portit eivät tietenkään enää toimineet, jolloin hänen 12v poikansa aukaisi ne käsin työntämällä. Portit jäivät viikoksi toimimattomaan tilaan, kukaan ei ilmoittautunut rikkojaksi, mutta koska asia tuli erään "vastuunkantajan" toimesta myöhemmin esille, syylliseksi julistettiin tämä 12 vuotias (vahvakätinen) poika. Kaikki näkyy portin turvakameran tallenteesta, mutta asian käsittely ihmisten tavoin on toistaiseksi estetty.
- Anonyymi00008UUSI
Muistuttaako rikollisjärjestöä?
Koko ja rakenne: Vähintään kolme henkilöä, jäsentynyt rakenne, toimii pitkäjänteisesti.
Yhteinen tahto ja suunnitelmallisuus.
Roolijako jäsenten kesken.
Tavoitteena taloudellinen tai muu hyöty. - Anonyymi00009UUSI
Riitta Väisänen tietoinen asiasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1544116Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa131755Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54886
- 71869