Mitä paljastuu tämän takaa ?

Anonyymi-ap

13

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      USAssa, Kaliforniassa se on.

    • Anonyymi00002

      Äitini kuoli Laakson sairaalassa. Hänet ohjattiin sinne kuntoutukseen lonkkaleikkauksen jälkeen, mutta hän palasi arkussa takaisin. Emme olisi halunneet äitiä alun perinkään Laaksoon, mutta Laakson lääkäri teki päätöksen sinne kuntoutettavaksi. Äiti oli täysin toimintakykyinen vanhus ennen lonkkaleikkausta, ja leikkaus onnistui hyvin Peijaksen sairaalassa. Ongelmat alkoivat Laaksossa. Hänet pumpattiin täyteen rauhoittavia lääkkeitä ( käy ilmi potilaskertomuksesta, jonka saimme poliisin avustuksella) eikä häntä nostettu ylös sängystä kun kerran, jolloin fysioterapeutti tutki äidin. Osaston lääkäri ei uskonut meitä omaisia, kun kerroimme, että äiti oli ollut täysin toimintakykyinen ennen lonkkaleikkausta ja Laaksoon joutumista. Meille omaisille annettiin hyvin ristiriitaista tietoa äidin voinnista sairaala-aikana. Ihmettelimme, lukivatko hoitajat lainkaan potilaskertomuksia vaan kertoivatko he meille jotain yleistä tilanteeseen sopivaa. Hoitajat vaihtuivat tiheään, oli paljon vieraskielisiä hoitajia, jotka eivät puhuneet/ymmärtäneet kunnolla suomea. Varsinkin viikonloput olivat potilaitten kannalta turvattomia. Äidillä ei ollut perussairauksia ennen joutumistaan lonkkaleikkaukseen. Rauhoittavien lääkkeiden pumppaaminen teki hänestä sekavan. Lääkäri antoi ymmärtää, että äiti oli sekava, mutta hän ei ollut sekava ennen Laaksoon joutumistaan. Äidin sairaala-ajasta jäi kauhun kokemuksia. Kun äiti kuoli, taistelimme äidin leskensormuksesta, jota ei ollut yksilöity vaatekuittiin. Sormuksessa oli jalokivi, siksi halusimme sen takaisin. Se löytyi lopulta jostain jälkiväännön jälkeen. Laaksosta jäi kokemus, että se on laillistettu eutanasiasairaala, johon joudutaan vaikka ei vapaehtoisesti haluaisi.

      • Anonyymi00008

        Mikä on leskensormus? Ja, miksi sairaalan otettu yleensäkin koru? Kaikesta ei voi aina syyttää muita.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Mikä on leskensormus? Ja, miksi sairaalan otettu yleensäkin koru? Kaikesta ei voi aina syyttää muita.

        Sairaalaanlähtö voi tulla niin äkkiä, ettei siinä tule mieleen eikä ehdi
        koruja ottaa pois.


    • Anonyymi00003

      Niin paljon on tehty väärin ihmisiä ja kansoja kohtaan. Ne samat sionistit..

    • Anonyymi00004

      Karu paikka.

      Olin taannoin jonkin aikaa siellä. Vois kai mone stakin narista. Eniten kummastutti, aika harvoin näki lääkäreitä. Nuoria heeboja, sinällään ehkä mukavia. Mutta ne teki esim. kiertonsa neukkarissa, ei ne juuri potilaita tavanneet.

      Selvisin juu hengissä.

      Pakko mainita Suursuon sairaala. Olin siellä pätkän korona-aikoina. Sinne kun oli pandemia iskenyt, siellä oli vapaita sänkyjä, kun niin paljon potilaita oli kuollut. Tarvitsin vähän hoitoa, kotihoito ei järjestynt.Se oli kaikin puolin hyvin karu paikka, puitteiltaan ja meiningiltään. Hyvin rauhallista tosin oli osastolla, muut potilaat makoili sängyisä, mulla oli kulkulupa tupakille. Pääsi jos hoitsu avas oven.

      Mä kai harvoja sieltä kotiutettuja potilaita. Olin
      saattohoitoosastolla.... Siellä oli todella karu meininki.

      =DW=

    • Anonyymi00007

      Molemmat on aika kamalia paikkoja, sekä Laakso että Suursuo.
      Itketti suorastaan läheisteni kohtelu.
      Laaksossa on lääkärit erikoistumassa 3 kk kerrallaan osastoilla,
      ei niitä saa kiinni ollenkaan. Ne suorastaan pakenee potilaan omaista,
      joka potilaan puolesta taistelee.
      Pitää ottaa yhteys ylilääkäriin jos haluaa jotain tietää tai tapahtuvan.
      Luoja, kun sais kuolla kotona äkkikuoleman.

      • Anonyymi00009

        Se on totta, että lääkäreitä ei saa kiinni vaikka jättää soittopyynnön. Eräs ulkomaalainen lääkäriharjoittelija lähti Laaksosta pois, koska hän koki, ettei opi siellä mitään. Sinne on varmaankin vaikeaa saada päteviä ihmisiä. Tuntuu, että siellä on hoitokulttuuriin pesiytynyt välinpitämättömyys, kaikki tehdään rimaa alittaen. Potilaat on siellä ylimääräinen paha.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Se on totta, että lääkäreitä ei saa kiinni vaikka jättää soittopyynnön. Eräs ulkomaalainen lääkäriharjoittelija lähti Laaksosta pois, koska hän koki, ettei opi siellä mitään. Sinne on varmaankin vaikeaa saada päteviä ihmisiä. Tuntuu, että siellä on hoitokulttuuriin pesiytynyt välinpitämättömyys, kaikki tehdään rimaa alittaen. Potilaat on siellä ylimääräinen paha.

        Karu meininki.

        Mutta yks hyvä puoli oli laakksossa, siellä oli aika paljon ulkomaalaistaustaisia hoitajia. Parasta porukkaa ever, toki osalla kielitaito vaatimaton.

        Mutta ne hoiti hommansa, oli tunnollisia ja mukavia. Aivan eri asenne, kuin eläkkeelle pääsyä odottelevilla hoitajilla, jotka vihaa työtään ja potilaitaan. Se jäi epäselväksi, missähän sairaanhoito-oppilaitoksessa opetetaan, että jos potilasta kohdellaan tylysti ja vittuillaan koko ajan, paraneminen tapahtuu nopeammin...

        Hus rulettaa ihan hyvin, näistä kaupunginsairaaloista ei juuri hyviä kokemuksia ole kertynyt.

        =DW=


    • Anonyymi00012

      Laakson sairaalaan yhdessä ovessa luki "Hopealaakso".
      Olikohan se ruumishuone vai viimeinen vaihe ennen sitä ?
      Se oli kivijalassa, ei ollut ikkunoita.

    • Anonyymi00013

      Laaksossa ei lääkäriä saa kiinni eikä Suursuolla.
      Pyysin Suursuon kansliasta lääkärin numeroa, koska minulla
      oli hänelle omaiseni kannalta tärkeää asiaa enkä lääkäriä saanut tavata.
      Kansliasta töksäytettiin: "Mihin sinä sitä numeroa tarvitset ?"
      eikä annettu.

    • Anonyymi00014

      Suomessa sairaita ja huonokuntoisia piisaa, ja lääkärit joutuu tekemään liikaa ihan muita töitä kuin hoitotöitä.

      • Anonyymi00015

        Ei lääkärit hoida. Hoitajat hoitavat. Lääkäri tekee diagnoosin ja hoitosuunnitelman.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      351
      737
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe