Mikä tätä Laura Arffmannia vaivaa, kun yrittää itkettää kaikkia urheilijoita, jotka jollainlailla epäonnistuvat suorituksessaan ?
Tuntuu, että hän on jotenkin epatiakyvytön, kun jokainen katsojakin huomaa, että urheilija on murtunut ja yrittää koota itseään, niin tämä tunkee mikkiä vaan eteen ja lypsää tietoa, että mikä meni pieleen ?
Eikö voisi edes hetken antaa selvitellä ja koota ajatuksiaan, ennenkuin ryntää lähes iholle utelemaan ?
Kostaako hän omaa katkeruuttaan, jossa hiihtäjä Anssi P jätti hänet yllättäin ?
Tällainen toimittaja on hyvin epäkypsä tuohon tehtävään.
Tuntuu, että hän on jotenkin epatiakyvytön, kun jokainen katsojakin huomaa, että urheilija on murtunut ja yrittää koota itseään, niin tämä tunkee mikkiä vaan eteen ja lypsää tietoa, että mikä meni pieleen ?
Eikö voisi edes hetken antaa selvitellä ja koota ajatuksiaan, ennenkuin ryntää lähes iholle utelemaan ?
Kostaako hän omaa katkeruuttaan, jossa hiihtäjä Anssi P jätti hänet yllättäin ?
Tällainen toimittaja on hyvin epäkypsä tuohon tehtävään.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tunneälyvikainen?
Olympiakisoissa kyseinen toimittelija esitti klassisen kysymyksen, "miltä nyt tuntuu", Iivo Niskaselle tämän keskeytettyä kisan johon oli panostanut neljä vuotta. Haastattelija oli sitä mieltä, että hän teki työtään välittäen katsojille kilpailijoiden tuntemuksia tuoreeltaan. Vähemmänkin urheilua seuraava osaa ilman haastattelijan apua eläytyä urheilijan tuntemuksiin suuren pettymyksen kohdalla ja tietää miltä tästä tuntuu. Töitään toimittelija voi tehdä niin monella tapaa, myös ilman, että lyö jo lyötyä.
Juuri näin, Iivohan lähti kävelemään tuosta ja mielestäni näin voisi kaikki toimia.
Haastattelun voi hoitaa myöhemmin.
Tuollainen toimittaja joutaisi muihin hommiin, missä ei joudu ihmisten kanssa tekemisiin.
Ihmeellisiä kysymyksiä urheilialta jonka suoritus epäonnistunut - "voitko nyt taputtaa itseäsi olkapäälle" yksi köpelöimmistä kysymyksistä.
Pitää vaan jatkaa kyselyä vaikka näkee ja tietääkin pitäisi harmitus.
Urheilutoimittajien tehtävä on kysellä, ja urheilijalta ei voi kysellä muuta kuin juuri tehtyyn suoritukseen liittyvää. Näin on tehty aina.
Kilpaurheilussa hullut laitetaan fyysisen kunnon perusteella järjestykseen jota aiheesta kiinnostuneet pöhelöt voivat ihastella, paikanpäällä tai tv-vastaanottimistaan.
Miettikääpä mistä nuo pöhelöt saisivat energiaa, jos maaliin tullut, räkivä ja oksentava , "kaikkensa antanut" mutta epäonnistunut sankari painuisi ensin piiloon rauhoittumaan, ja tv:n ääressä vauhkoina seuraavat katsojat saisivat kuulla selitykset vasta sitten, kun urheiija olisi keksinyt jotain sanottavaa.
Seppo Räty oli aika hyvä urheilija, joka ei juuri ollut kiinnostunut selittelemään.
Myös Kimi Räikkönen suhtautui näihin tyhjän kyselijöihin kyynisesti.
Muistan eräässä F1- kisassa, kun toimittaja tuli kameroineen lähes iholle, Kimi tönäisi miehen loitommalle, jolloin tämä kaatui sotkeuduttuaan jalkoihinsa.
Kimi totesi tuolle miehelle, että pysy nyt vähän kauempana.
Voihan sitä toimittelija kaikenlaista kysellä keneltä tahansa. Pitää vaan myös varautua veemäisiin vastauksiin.
Taas splppurilla kysymys Nissiselle "hävisit voittajalle 1min30s mitä se kertoo sinulle" ? Voi v - kyllä itse tietää ettei hyvin menny
Todellakin samaa mieltä. Alkanut kyllästyttää jo monen vuoden ja lukemattomien hiihtokisojen jälkeen. Aina yritetään kysyä jotakin muka-järkevää ja jopa syvällistäkin heti suoritusten jälkeen. Mutta toisaalta ollaan sellaisia ihme töksäyttelijöitä. Ja aina tuntuu kivuliaalta näyttävä haastettelu mennä liian pitkäksi ja onhan sitten saatu se kyynel tirahtamaan poskelle ja sitten voidaan hiljaa kiittää... Ei varmaan kukaan urheilijoistakaan pidä ko. toimittajan haastateltavaksi joutumisesta, ei ainakaan ilmeistä päätelle, täyttä tuskaa tuntuu olevan aina nuo piinalliset minuutit Ylen haastatteluissa :D
Uskomattoman ärsyttävä äänenkäyttö/äänenpaino -taiteilu ihmisellä. Alkaa jo vituttaa kovaa ensisanoista alkaen kun haastattelut aina alkaa.. ja urheilijan tuskaiset räkänaamat vääntelehtii paineisena. Synkeitähän suorituksetkin ovat, mutta ei katsojia loputtomiin voi kiinnostaa samojen kelojen läpikäynti kisoista toiseen. Haastatteluista voisi kokonaan luopua, tai ainakin Arffman vaihtoon, ja jokin vaikka vähän rennompi ja nopeasanaisempi mies-tsemppaaja tilalle?
Nainen ei sovi tuohonkaan ammattiin. Ei kyllä paljon muihinkaan.
Sopiipas: Sopraanoksi sekakuoroon.
Onneks on kaukosäädin, aina ko haastattelijan kohdalla kanava vaihtuu hetkeksi
Ja hellan ääreen .
E ikös se eukko jotain pöljää lausahdellut jopa Tokion MM-kisoissa viime kesänä? Semmosta se on kun sivistystaso on mitä on...
Eihän tämä muuta kai osaakaan.