Ja miksi? Ei ole nyt metsästyskausi. Eikä taida rastaitakaan vielä olla mansikkamaalla.
Kuka ammuskelee Ormajärven rannalla
Anonyymi-ap
9279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vaikka olisi niin ei saa ampua
No nyt ei oo mökkiläisiä niin mitä väliä jos joku huvikseen tähtäilee pilkkaan.
Ampuminen on erittäin tärkeä taito myös maanpuolustuksellisesti. Ja hyvin todennäköisesti taitoa kohta myös tarvitaan. Aloittajakin voisi ihmetellä välillä jotain järkevää kuten miten minä voisin olla hyödyksi isänmaalle.
Juu, kannattaa mennä mökille mäiskimään kännissä haulikolla, erittäin maanpuolustuksellista!
Etkös sinä ole maanpuolustushenkinen kun tuollaisia lauot? Tottakai ampumista täytyy harjoitella. Myös ajamista täytyy ja paras paikka siihenkin puuhaan on mökkitie.
Ihan vähän vaan jurrissa tarkuutettiin vaarivainaan pystykorvaa !
Peura kannattaa ottaa jos pihaan tulee
Pystykorva on kyllä tarkka.
Maaliskuussa saa metsästää pääasiassa vain haitallisia vieraslajeja ja kettua.
Tässä keskeiset lajit maaliskuussa:
Kettu: Ketun metsästysaika päättyy maaliskuun lopussa (31.3.).
Haitalliset vieraslajit: Minkki ja supikoira ovat metsästettävissä ympäri vuoden, joskin niiden aktiivinen pyynti on järkevintä silloin, kun ne liikkuvat.
Varis ja harakka: Rauhoitusaika alkaa huhtikuun alussa, joten maaliskuussa ne ovat vielä sallittua riistaa.