Onhan se kumma, kun joka vuosi, aina vuodesta toiseen Puolangantien ja Kuhmontien hoito Hyrynsalmella herättää samoja kysymyksiä. Usein näyttää siltä että enimmät lumet työnnellään penkalle ja tienkunto ei vastaa sitä mitä kuntalaiset toivoisivat.
Olisiko jo syytä alkaa tarkastelemaan tarkemmin millä perusteella urakat kilpailutetaan ja etenkin millä perusteella urakat sitten myönnetään?
Tienhoito
20
2014
Vastaukset
- Anonyymi00001
Justiin tänään budjettipäällikkö Mika Niemelä lupaili enemmän sorateitä, eli asvaltit rullalle vaan.
- Anonyymi00002
Täytyy myös suolata tämän esim poromiehentien ympärillä olevan alueen urakoitsija. Miten voi noin surkeata jälkeä olla vuodesta toiseen? Liittymät kapeita ja edelleen niihin liittymiin jätetään se lumikasa joka sitten tamppautuu kovaksi. Sinällään tänne on turha kitistä, ei tämä ole mikään asiakaspalautekanava kellekkään, mutta osallistuin kuten alottajakin, nimettömänä ja periaatteessa turhaan.
- Anonyymi00003
Ilmoitus Liikenteen asikaspalaute Palauteväylä. Googlesta
- Anonyymi00004
Ootte kumminkin päässeet kulkemaan, kun täällä valitatte. Kyllä välttää toisille eläville tien hoidon laatu.
- Anonyymi00005
Taetaa olla urkoitsija ite. Isot rahat liiviin van työ jäläki saapi riittää huonohii
- Anonyymi00016
Väliaikaista se lumi täällä on.
- Anonyymi00006
- Anonyymi00007
On totisesti huonoa tienhoitoa Kuhmo tiellä.
- Anonyymi00008
Van joko on mootorikelekkareitit lopultakin kunnossa ja kuntorappuset rapsehittu kuntoon?
- Anonyymi00009
On jo kunnossa ,liikkeelle vain mars mars.
- Anonyymi00013
Kelekkareitit ovat totella huonossa kunnossa!!!!!
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Kelekkareitit ovat totella huonossa kunnossa!!!!!
Niin on ja kunnassa juodaan vain kahvia!!!
- Anonyymi00010
Voitteko tehdä jotain tuolle kuopalle liikenneymyrässä pieni vanha autoni putosi siihen ja nyt sitten kallis remotti terv.veroja maksava ei tyhän ajaja
- Anonyymi00011
Maksa omasta pussista ,tai pistä paaliin!
- Anonyymi00012
Onko se jo saatu ylös siitä kuopasta, johon se putosi?
- Anonyymi00015
Laita lasku
- Anonyymi00018
Se kuoppa on sellainen ehtymätön luonnonvara ja eräänlainen de facto.
- Anonyymi00019
jaa siitäkö se Nantte soitti, että oli suma seisonut tunnin verran keskellä päivää, ei ollut pankkiin ehtinyt asiomaaan laina-asioitaan kun olivat autoa nostaneet takaisin tielle, kuulemma harmitti paljon.
- Anonyymi00017
Mutta toisaalta tuleehan se tunnin rata Turkuslambatin ja Helsinkgradin välille sehän on selvää, että täytyy silloin priorisoida no pöljemmäthän siitä kärsii, mutta harvojen edun nimissä kärsikööt.
- Anonyymi00020
Joko tiet paremmassa kunnossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175103Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352018
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481888Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171700"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117957Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää50855Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24664