Eutanasia?

Kerro oma mielipiteesi eutanasiaan.
4239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos ihminen "tapetaan" ennen aikojaan, niin seuraavassa elämässä sitten pitää karman kanssa tapella, eli aina kannattaa elää elämänsä loppuun ja kun on kärsinyt tarpeeksi niin jo helpottaa seuraavassa elämässä.

Äänestä
  • Tuo on luulo, ei tietoa.

    Äänestä

On hirveän vaikea ajatella eutanaasiaa, kun taistelin vuosikausia puolisoni hengissä pitämiseksi. Ja toisten asioihin taas ei voi ottaa kantaa. Ehkä kyse on vain henkilökohtaisesta ratkaisusta, mutta jos on kipuja, niin lääketiede tietää siihen keinot kyllä.

Äänestä

Minäkään en oikein tiedä, olisinko puolesta vai vastaan. Ongelmallinen asia. Joskus eutanasia voisi olla hyväkin vaihtoehto, jos ihminen on jo niin sairas ja heikkona, että elämässä roikkuminen olisi pelkkää kärsimystä. Mutta toisaalta taas, kuka pystyisi "tappamaan" toisen, edes avustamaan kuolemisessa ?
Jos olisin itse kuoleman sairas, niin... Siihenkään en pysty sanomaan mitään, mitä siinä tilanteessa haluaisin, koska ei ole kokemusta, miltä se kaikki mahtaisi tuntua sellaisella hetkellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kerro oma mielipiteesi eutanasiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu