Linux-yhteisö raivostui kuultuaan Kalifornian uudesta laista
Kaliforniassa uusi laki vaatii, että käyttöjärjestelmien on varmistettava käyttäjänsä ikä käyttäjätilin kautta. Linux ei kuitenkaan edellytä kirjautumista tilille.
Kaliforniassa uusi laki vaatii, että käyttöjärjestelmien on varmistettava käyttäjänsä ikä käyttäjätilin kautta. Linux ei kuitenkaan edellytä kirjautumista tilille.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Todella törkeä vaatimus, toivottavasti sama ei tule eurooppaan, en ainakaan minä anna ikääni ja henkilötietojani kellekään. Onneksi on Linux.
Uusilta linuxkäyttäjiltä vaaditaan ilkätodistus ja vanhat saavat armonaikaa vuoden 2026 loppuun asti johon mennessä ikä vaatimus koskee myös heitä.
Jostain luin samaa. Mikäli jättää ohjeen huomiotta niin kone lukkiutuu tiliskiveksi.
Ja höpöhöpöä!! Ei linuxkäyttäjiltä vaadita ainakaan vanhalla mantereella ikätodistusta!!
höpö höpö - trolli!
Ei ole vaan tuo on ihan totta Kaliforniassa, luin asiasta toiselta foorumilta jossa keskustellaan asiallisesti ja siellä sanottiin ihan samaa!
trolli jatkaa, tunnistaa siitä, ettei toista mediaa mainittu..
En ole trolli, ja jos haluat toisen median niin kato Huoltovalikosta! Siellä on keskustelua samasta aiheesta kuin tässä ketjussa eli ikärajasta Kaliforniassa ja ainakin osa linuxeista on Kaliforniassa kielletty koska eivät vaadi ikätietoja ja muita henkilökohtaisia tietoja!!
Paitsi että sinä trollina et varmaan uskalla rekisteröityä huoltovalikkoon, niitä juttuja kun pääsee lukemaan ja kirjoittamaan vain asialliset kirjoittajat!!
Mikä ja missä sellainen Huoltovalikko on?
https://www.huoltovalikko.com
Tuossa osoitteessa on tuo foorumi, mutta jotta voit lukea muutakin kuin ketjun ensimmäisen viestin, sun pitää rekisteröityä sinne.
Lisään vielä että tuo on siis tv-aiheinen foorumi.
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/a067ef3f-1b8b-4f5a-ace2-4e6cca1c9cd0
Luepa siitä ennen kun alat syyttelemään ketään trolliksi!!
keltaista lehdistöä - valehtelevat enemmän kuin tietävät..
Ai? Mikrobitti on sun mielestä keltaista lehdistöä??
Sokeakin olet
En ole sokea! Sinä olet tyhmä kun et tajua että MB sivusto on nykyisin Iltalehden alla!!
Jos tiedätte niin kertokaa millaisella henkilökohtaisella dokumentilla Kaliforniassa voit tunnistautua.
Skannaamalla luottokortin tai henkilökortin? Otaksuisin näin, en ole varma kuitenkaan.
Ja piti vastata vaikkei tiedä asiasta mitään.
Niin no sinähän se tiedätkin kaikesta kaiken?? Sitäpaitsi minulla on oikeus vastata tänne, vaikka en olisikaan varma asiasta!!
Kuulostaa vanhan fingerd:n uudelleen herättelyltä: Siinä jokaisen koneen ylläpitäjä saadaan selville finger-ohjelmalla eli käytännössä pitää luoda .plan tiedosto, joka sisältää oman nimen ja yhteystiedon eli vaikka s-postin.
No en tiedä, siksi kysyin. Tietysti saat kirjoittaa palstalle mutta kannattaa miettiä vastaako oikeaaa tietoa vai ei.
Palstahan on jo täynnä väärää tietoa.
Minähän juuri sanoin että varma en ole asiasta.