Patio Canario A La "piikkipitsa"

Anonyymi-ap

Kolmisen viikkoa sitten päätin piipahtaa suomalastenkin suosimassa ravintola Patio Canariossa. Tilasin listalta Quatro Estaciones-pitsan. Viimeistä kuudennesta haukatessa kitalakeen iski jotain terävää.....? Samantien vielä pureksinnassa oleva lautaselle. Kielellä tunnustellen valakeni, että kitalaessa on jokin piikki... Varoen sain esineen kiskottua käsin irti paljastuen 1,5 sentin mittaiseksi ruosteiseksi rautapiikiksi. Tarjoilija paikalle ja hän säntäs juosten keittiöön. Pienen oottelun jäläkeen palas ja kertoi piikkejä tulevan simpukoitten mukana. Siinä jutustellessa kysäsin vastuunkannosta ja kolakka vastaus oli, että annos pitää maksaa ja reklamaation voi tehdä netissä ravintolan omistajalle. Leipasin samantien vastineen, johon tuli myös vastaus, että tapausta käsitellään.... Kun manjaanameininki vain jatkui, niin menin lähtöä edeltävänä päivänä tapaamaan naispuolista Patio Canarion omistajaa ja hän vieritti syyn tapahtuneesta lennosta simpukan toimittajayritykselle = Espanjan/Kanarian kuluttajalainsäädännön mukaan vastuu ei tällaisissa tapauksissa ole ravintoloitsijalla vaan simpukantoimittajalla, reklamaatio on osoitettava ko. yritykselle....!? Kysäsin vielä varmennuksen suomalaiselta Timo-tarjoilijalta ja hänkin vieritti vastuun tavaran toimittajalle...... Suosittelen kyllä kaikille ennen tilauksentekoa selvittämään aina ensin vastuunkannon kyseisessä ravintolassa: Onko tosiaankin Kanarialla virhevastuu todella näin yrittäjäystävällinen....... mistään tekemästään ja rahastamastaan pöperöstä ei tartte asiakkaaseen päin olla vastuussa?
Oulunpekka

4

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä kyllä. Taas yksi köyhä on käyttänyt koko vuoden tulonsa viikon kanarianmatkaan eikä ole varaa syödä joten koittaa nyt saada ilmaista ruokaa. Jos ei ole rahaa matkustaa miinnpysy kotona. Siellä kelan täeahat riittää kyllä.

      • Anonyymi00002

        Älä välitä luoma. Noita köyhiä tuuli pukuja riittää täällä inglesissä. Tällaisena dynaamisena ja varakkaana nuorena miehenä jolla on oma ylsityos lento kone on noita ruokaa pummaavia tuuli pukuja kauhea katsella päivät pitkät inglesin vihreässä paratiisissa. Noille köyhille tallinna olisi parempi vaihtoehto.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Älä välitä luoma. Noita köyhiä tuuli pukuja riittää täällä inglesissä. Tällaisena dynaamisena ja varakkaana nuorena miehenä jolla on oma ylsityos lento kone on noita ruokaa pummaavia tuuli pukuja kauhea katsella päivät pitkät inglesin vihreässä paratiisissa. Noille köyhille tallinna olisi parempi vaihtoehto.

        Juu köyhät pysyköön pois mun kanaraialta.


    • Anonyymi00004

      Vieläkö tätä vanhaa piikkitemppua yritetään kanaraialla. Joskus 40 vuotta sitten toi oli yleistä mutta vielä nyt. Sallikaa mun nauraa näitte vähäosaisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe