Jääkiekko&olympiakiekko &yleinen keskustelu lätkästä plaa plaa

Anonyymi-ap

Mistä aloittaisin? Katsoitteko olympialätkää? Miksi suomen naiset epäonnistuivat? Syyksi laitan vatsaepidemian jota poti tietääkseni yli 10 pellaajaa. Siitä toipuminen vei varmaankin mehut.

Mieslätkässä saimme pronssimitalit kaulaan. Hyvä turnaus. Kanada pelissä lopun tuomarimoka.

Mies -ja naislätkässä on tullut menestystä mahan täydeltä, sanoisin. Etenkin mieslätkässä. Juniorijääkiekossa myös menestys ei ole kiertänyt meitä.

Me suomalaiset oomma kiekkohullu ja menestyshullu kansa. Mä en pidä välttämättä pettymyksenä jos jää mitalien ulkopuolelle.

keitä pellaajia ja mitä joukkueita seuraatte?

minä tietenkin suomen maajoukkuetta kannatan (naiset+miehet).

Entisaikojen 90-luvun NHL lätkä kiehtoo. Aina katsonkin usein ysärin buffalo sabresin 1995-1999 aikakauden pelejä. Buffalon manageri oli älykäs kun ei koskaan polttanu liikaa rahhaa että osas taloudenhoidon hyvin. Maalissa seisoi Dominik hasek.


nykypelaajista ei löydy hirveän paljoa suosikkipellaajia. Ei vain niin nappaa nykykiekko.

Sen sijjaan entisaikojen lätkäpelaajista löytyy suosikkeja.


Jaromir Jagr(paras koska antoi aina kaikkensa ja yritys oli usein niin kovaa että meni aika usein myös puskemiseksi, etenkin ratkaisupeleissä ja Jagr oli myös liigan yksi parhaimpia takakarvaajia mutta kun Jagr lähti poies Pittsburgh penguinsin joukkueesta niin hänestä tuli hieman näkymätön ja motivaatiorajoitteinen pellaaja joka tais mennettä motivaatiota )

Peter forsberg(täydellisen kiekkoilijan määritelmä kiteytyy hänessä)

Mark messier(jagrin jälkeen toiseksi paras koska antoi enemmän lätkälle kuin esim seurakaveri Wayne gretzky koska Messier oli pelaajana täydellisempi kuin Gretzky ja pystyi parhaimmillaan takomaan huippukovat tehotkin eli noin 150 tehopinnaa)

Mike Peca(voitti kax kertaa muistaakseni selke trophy -palkinnon)

Mats Näslund

markus Näslund(hoiti alivoimat, ylivoimat ja tasakentällisin myös kova panos)

Peter Bondra(alivoimat,. ylivoimat, tasakentälliset, ihan kaikki onnistui )

Scott stevens(oli terästä koko ukkeli)

Saku koivu(montrealin kippari joka oli huikea taistelija)

Rob ray(antoi kaikkensa aina)

Steve Webb(taisteli viimeiseen asti ja teki laajalla alueella kaukalossa töitä ja esim pudotuspeleissä vuonna 2002 oli mielestäni oman joukkueensa New York Islandersin paras kenttäpelaaja 7 ottelun sarjassa Toronto Maple Leafsia vasttaan)

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      nyt kun NHL-kausi lähestyy loppuaan (runkosarja) joskin on siel vielä joitain pelejä niin mietin tota Colorado Avalanchea. Tapaus nimeltä Nathan McKinnon joka on kaksijakoinen joukkueelleen eli voi pelastaa joukkueensa ratkaisemalla pelejä henkilökohtaisella taidolla(vähän kuten Connor mCDavid oilersin joukkueesa) mut voi myös rikkoa oman joukkueen peliä(harmonia) koska esim ylivoimalla avalanche on ollu liigassa suoraan sanoen surkea ja suurin syyllinen on McKinnon. Hänellä on niin paljon taitoa että hän hukkuu taitoihinsa eikä asiaa auta toinen kikkailija numero 88 numeroa kantava avalanchen tsekkipelaaja ja lisäksi Mckinnon aivan älyttömästi puskee välillä väkisin pakottamalla = ei siitä usein mitään tule.

      Nykylätkä on mun makuuni menny liian yksilökeskeiseksi yksinyrittämiseksi jossa huippuyksilöt ratkoo pelejä nopeudellaan pitkälti että minusta siinä kärsii pelin muut ulottuvuudet. Missä on taklaukset? Missä on viisikkopelin taktilliset jutut? Monilla joukkueilla se on semmosta pakottamista se koko peli.

      Ennen vanhaan pelattiin joukkueena, nykyään yksilöiden varassa pitkälti.

      Monasti myös yksilöt saattaa lopullisesti tuhota oman joukkueensa pelin. Pelistä tulee sellaista kun kaikki nykypelaajien parhaat kun on tuollaisia, pelin kuviot ei ole niin kaunista katsottavaa vaan liian yksipuolista yksinyrittämistä jossa pelkällä nopeudella ja harhautuksilla edetään.

      • Anonyymi00002

        En katso milloinkaan mitään kisoja.
        Ei kiinnosta pätkääkään.
        Jää aikaa muuhun tärkeämpään.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        En katso milloinkaan mitään kisoja.
        Ei kiinnosta pätkääkään.
        Jää aikaa muuhun tärkeämpään.

        Jokaiselle on omia tärkeitään...


    • Anonyymi00003

      Ei ainoastaan jääkiekossa vaan kaikessa urheilussa on suomalaiset jääneet kelkasta, enne pärjättiin paljon paremmin.

      • Anonyymi00005

        Maailman väkilukukin on kasvanut yli kaksinkertaiseksi vuodesta 1970. Silloin maapallolla oli ihmisiä noin 3,7 miljardia, nyt jotain 8,3 miljardia.
        Olen vilkaissut nyt loppusuoralla menossa olevaa paraolympiakisaa silloin tällöin. Olikohan se miesten jääkiekko ottelu Usa - Tsekki joka yllätti jännittävyydellään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe