Mitä kivaa voisi napostella saunaillan tai muuten vaan iltapalaksi yksin tai kaverin kanssa telkkaria katsellessa tai kun aikuisia lastenlapsia piipahtaa iltakylään ? Ainainen pizza alkaa jo kyllästyttää ja on epäterveellistäkin.
Kivoja iltapaloja
Anonyymi-ap
13294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Huomenta@
Meillä on TV. takkahuoneessa. Sohvan edessä on 50-luvun 8-kulmainen Askon ns. tupakkipöytä. (entisöimäni). Pöydän keskellä on pyörivä tarjotin, jossa vakiona on viisi kulhoa ja keskellä ledkynttilä. Kulhoissa on peruna- ja juustonaksuja, pistaasipähkinöitä, karkkeja sekä dippikastike perunalastuille. Lisäksi asetan pöydälle lisäkulhot siivutetuille Tulip Picnic salamille ja suolakurkuille. Eilen lisäkulhot sisälsivät kiinalaisten noutopöydästä ostettuja friteerattuja kanapalloja, jättikatkarapuja, kevätkääryleitä ja juustotikkuja. Dippinä sweet&sour
kastiketta, remouladea. Koriin laitoin croisantteja joille oli varattu mansikkahilloa. Juomana meillä on yleensä,
vettä tai tuoremehua. Myös valko- ja punaviiniä on tarjolla.
Olemme herkkusuita.
Oonkohan tylsä, minä vain syön päärynän, omenan ja appelisiinin tai greipin puolikkaan. Lusikallinen oliiviöljyä päälle.
Et ole tylsä syöt terveellisesti. Mieheni on "hedelmäsyöppö", banaanit, omenat, mandariinit ja viinirypäleet maistuvat. Oliiviöljyä hän lisää
lähes kaikkiin ruokiin. Pähkinät ovat myös hänen herkkuaan ja tumma suklaa.
Hänellä on jo ikää, mutta terveellinen ruokavalio pitää pillerit loitolla ; )
Valitettavasti ei pidä paikkaansa läheskään kaikilla vanhuksilla. Vaikka miten olisi terveellisesti syönyt, tulee sairauksia, tarvitsee lääkkeitä eikä nekään auta.
Meillä saunotaan niin usein, että napostelutapa olisi turmiollinen, ja kun on syöty kunnon aamupala ja lounas, ruokailu ei muutenkaan painotu iltaan. Saunomisen jälkeen en halua mitään alkaa kokkaamaan, vaan laitan valmiiksi jonkin iltapalan, usein ruokaisan salaatin, tänään vuorossa savukalasta, kananmunalohkoja lisänä, värinä ohuen ohuita retiisiviipaleita vihreän lisäksi, kastikkeena kermaviili tillillä ja sitruunalla maustettuna ja rouhepatonkia. Jokin suolainen piirakka on yksi tavanomainen vaihtoehtoni , juustotarjotin usein, ja se käy jo juhlavampaan illanviettoon runsaammilla tarjottavilla. Minäkin olen ihastunut pistaasipähkinöihin, ei tarvitse olla suolattujakaan, niitä voi kulhoon ottaa telkkarinkin ääreen viinilasin seuraksi, muuten syödään ruokapöydän ääressä. Olen aina käyttänyt paljon mantelia monessa muodossa , nyt on suunnitteilla pääsiäisen ajaksi keväänvihreitä pistaasileivonnaisia ja ehkä pannacotta.
Kun nuorisoa tulee kylään, heille kelpaa kyllä samat tarjoomukset talonväen kanssa, mutta joskus he tahtovat hemmotella isovanhempia, esimerkiksi Shanghai-tacoilla, sovitaan yhdessä kauppalista ja tuovat mukanaan sellaisia aineksia mitä ei tavallisista marketeista saa. Jättikatkaravut maistuvat aina, niitäkin voi erilaisten eksoottisten kastikkeiden ja vihannesten lisäksi tacoihin sujauttaa. Skagenit on helppo ja maistuva iltapala, aina on pakkasessa paahtoleipää ja katkarapuja, siihen vain kermaviilistä tai creme fraicesta kastike, vihreää unohtamatta.
Kaurapuuro on iltapala, hyvää terveydelle,
Telkkaria ei katsota kun on vierata, eikä syödä sitä ketsoessa vakka olisin yksin.
Kahvi on vieraille riittävä, tai tee.
Herrasperheet herkutelkoot!
Laitoin mozzarellapizzan uuniin. Olen nyt tuikean pepperonin kanssa napostellut sitä iltapaloikseni,
Kävin äsken saunassa. Istuin sen jälkeen hetken viileällä pihamaallamme. Lumet ovat jo lähes kokonaan sulaneet pois.
Jätä napostelut, sulje töllö, ja elä.
Minä tein eilen kauravohveleita. Jätin taikinasta sokerit pois. Voi täyttää suolaisella tai makealla. Jäi tälle päivällekin taikinaa aamupalalle.
Ittetehdyt varmaan maistuu, vaikkia olis huonompiakin.
Juu, kyllä maistui, rapeita tuli. Vohvelirauta unohtuu välillä kaappiin ja kun sen viitsii ottaa esille, niin mieliteko on kova.
Kasvistikut: Porkkana, kurkku, paprika, varsiselleri ja retiisi. Kermaviilidippi.