myynti

utelias

Iltaa! Kiinnostaisi tietää, että kun olette tuunanneet autojanne...ja aiotte myydä auton, niin miten nämä tuning autot menee kaupaksi?? Ja kuinka paljon hinta on korkeampi kuin vakio kuosissa olevan auton hinta?? Ihan uteliaisuudesta kyselen, kun haluan tietää..Jos joku viittisi vastata niin olisin kiitollinen

KIITOS!! :D

Ja hyvää loppu kesää kaikille autojen tuunareille!!!

9

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autoharrastaja

      Ei tuningautoista makseta enempää kuin hyväkuntoisesta vakiosta, oikeastaan vähemmän maksetaan tuunatusta ei-vakiosta.

      Kunto ja huoltohistoria vaikuttaa hinnan lisäksi, mutta jokatapauksessa tuningautojen myyntiajat ovat pidemmät.

      • Kari

        Tuunatut autot kiinnostavat niin pientä joukkoa, ettei sellaiselle helpolla löydy ostajaa. Koskaan ei voi olla varma, mitä pommeja on muovin alla, kuka ja miten sähköt on "modifioitu" jne. Kyseessähän on harrastekapine, jota joku on muutellut oman makunsa mukaiseksi lyhytaikaiseen käyttöön.
        Itse kierrän kaukaa kaikki madalletut, levitetyt ja lastutetut autot.


      • Autoilija67
        Kari kirjoitti:

        Tuunatut autot kiinnostavat niin pientä joukkoa, ettei sellaiselle helpolla löydy ostajaa. Koskaan ei voi olla varma, mitä pommeja on muovin alla, kuka ja miten sähköt on "modifioitu" jne. Kyseessähän on harrastekapine, jota joku on muutellut oman makunsa mukaiseksi lyhytaikaiseen käyttöön.
        Itse kierrän kaukaa kaikki madalletut, levitetyt ja lastutetut autot.

        Itse kyllä pitäisin periaatteessa monistakin tuunatuista autoista, jotka on kunnolla tehty eikä vain pintakoristeltuja. Osa tuunatuista, myytävästä aineistoista on esim. pohjat uudelleen hitsattuna ja korjattuna, ruostuneet helmat ja muut alaosat vaihdettuina ja sieltä pohjastahan autot ensimmäisenä loppuu eli mätänee pois Suomen olosuhteissa.

        Ongelmaksi on muodostunut alustan madallukset, suurella osalla näistä tuunatuista on laskettu pohja ja etu-osa niin alas ettei sillä Suomen teillä tee yhtään mitään, päinvastoin hajottaa koko kaaran kun ei edes vauhti-esteistä voi mennä kuin ryömimällä yli puhumattakaan mistään mökkireissuista.

        Outoa ettei pohjan ruostesuojaus ole suuressa muodissa Suomessa. Meillä lähtee autosta pohja alta ennemmin kuin moottori laukeaa. Käytettyjä autoja etsiessä oikea paikka katsoa on se pohja, ei se kojetaulu.


    • lol gg

      oma käsitykseni on että ei niistä enempää makseta oikeastaan. tämäkin toki varmasti riippuu minkätasoisesta tuunailusta on ollut kyse. itse en ostaisi ainakaan valmiiksi rakenneltua autoa. sellaisen voisin ostaa johon on ostettu esim hyvät/kauniit vanteet ja mahdollisesti joku hillitty levikesarja. en kuitenkaan mitään alusiipi kotteroa :)

    • jarpo

      jotkut yrittää myydä tuunattuja autoja huomattavasti kalliimmalla kuin mitä samanlaiset vakiokuntoiset maksavat.
      harva sellaista ostaa.

    • konkari.

      Sehän tästä harrastuksesta tekeekin hiukan kustannuskasvuisen, koska kukaan ei osta "laitettua" autoa vuosimallin/kilometrien mukaiseen käypään hintaan.

      Joka ikiselle ihmiselle tulee mielikuva "tuunatusta" autosta, että se on reilusti revitetty ja pintamaalin alla muhii paksu ruoste...

      Eli... kun autoa tuningetaan niin MYYNTI-hinta laskee saman tien aika húrjasti.

      "Sad but true.."

    • A4 1,8t 2004

      No mä tuunasin yhen AUDIN a4 1998 1,6 koneella sillee et auto makso 1000€ sit laitoin siihe teho putken ketä makso 500€ vaparin 100€ kisa vanteet ja rengaat 2000e levike sarjan 2000€ ja maalaus makso 3000€ ja töitä laskin siihe 200 tuntii 20€ tunti siis sellaset 4000€. hintaa panin sit 14000€ et aika hyvin niist saa jos vakioo vertaa!!!

      • Nissan skyline r34

        Eikös sinun tehoputkella saannut sen 200hp samantien?


      • A4 1,8t 2004
        Nissan skyline r34 kirjoitti:

        Eikös sinun tehoputkella saannut sen 200hp samantien?

        no toho TURBO AUDII tuli kyl ku laitto vaparii ja lastuu kans!!! 1,6 tuli vaa jotaa 50hv lisää noil vireil!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      223
      6699
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5588
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      295
      3642
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      21
      2087
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2031
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1554
    Aihe