Olisiko kenelläkään neuvoja kokeneempina, että kuinka sukututkimus kannattaisi tehdä ja kuinka päästä alkuun...??
Sukututkimus
Ajattelin tehdä...
61772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
haastattelemalla sukusi vanhimpia ja sitten alkaa se kirkonkirjojen (mikrifilmien)selaus.
täällä on aika paljon aiheesta juttua kun selaat
Tällä listalla asiaa on käsitelty lukuisia kertoja.
Jos et opaskirjoja halua lukea (kirjastosta löytyy lukuisia alkeisoppaita!), mene netissä www.genealogia.fi ja sieltä vasemmasta reunasta haet otsikon, missä kerrotaan, miten aloittaa sukututkimus.
Ihana harrastus!
Aloita sukututkimusharrastus käymällä ensin sukututkimuksen peruskurssi. Kursseja on varmastikin tarjolla taas tulevana syksynä.
otapa yhteys
[email protected]
050-5534170
09-551952
Hanki heti ensiksi SUKUTUTKIMUSOHJELMA ja syötä heti kaikki alusta asti koneelle. Ohjelma sinänsä opettaa kaiken oleellisen. Muuten ei tule mitään ja joutuu tekemään monenkertaiset työt. Minulla oli kun 1980 luvulla aloitin harrastuksen vain kynä ja paperi. kun nimiä oli kertynyt noin 10000, niin mappeja oli tuhon määrä ja kaikki oli mennä sekaisin.
Itse en ole koskaan ollut minkäänlaisella sukututkimuskurssilla opettelemassa. Olen vain kyllä pitänyt sellaisia.
Alpo Ahola
www.nic.fi/~ahola
Kotisu tuli väärin. Piti olla:
www.nic.fi/~aahola
Alpo Ahola