Sukututkimus

Olisiko kenelläkään neuvoja kokeneempina, että kuinka sukututkimus kannattaisi tehdä ja kuinka päästä alkuun...??
61772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

haastattelemalla sukusi vanhimpia ja sitten alkaa se kirkonkirjojen (mikrifilmien)selaus.

täällä on aika paljon aiheesta juttua kun selaat

Äänestä

Tällä listalla asiaa on käsitelty lukuisia kertoja.
Jos et opaskirjoja halua lukea (kirjastosta löytyy lukuisia alkeisoppaita!), mene netissä www.genealogia.fi ja sieltä vasemmasta reunasta haet otsikon, missä kerrotaan, miten aloittaa sukututkimus.
Ihana harrastus!

Äänestä
  • Aloita sukututkimusharrastus käymällä ensin sukututkimuksen peruskurssi. Kursseja on varmastikin tarjolla taas tulevana syksynä.

    Äänestä

Hanki heti ensiksi SUKUTUTKIMUSOHJELMA ja syötä heti kaikki alusta asti koneelle. Ohjelma sinänsä opettaa kaiken oleellisen. Muuten ei tule mitään ja joutuu tekemään monenkertaiset työt. Minulla oli kun 1980 luvulla aloitin harrastuksen vain kynä ja paperi. kun nimiä oli kertynyt noin 10000, niin mappeja oli tuhon määrä ja kaikki oli mennä sekaisin.
Itse en ole koskaan ollut minkäänlaisella sukututkimuskurssilla opettelemassa. Olen vain kyllä pitänyt sellaisia.

Alpo Ahola
www.nic.fi/~ahola

Äänestä
  • Kotisu tuli väärin. Piti olla:

    www.nic.fi/~aahola


    Alpo Ahola

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajattelin tehdä... kirjoitti:

Olisiko kenelläkään neuvoja kokeneempina, että kuinka sukututkimus kannattaisi tehdä ja kuinka päästä alkuun...??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu