Suomi ja Venäjä, yhtä ollaan

Anonyymi-ap

Jotenkin kummastelen tätä maailman tilannetta. Tottakai läheiset kansat kuuluvat yhteen, eli venäläiset, ukrainalaiset ja suomalaiset. Me olemme tulleet Uralin tienoilta, ja eurooppalaiset kansat ovat meille yhtä vieraita kuin afrikkalaiset. Tosin pohjan kansan (viikingit...) ovat antaneet meille paljon geeniperimää ja ovat sukuamme. Mutta Suomi pyllistää kansansa juurille ja nuolee vieraita kansoja, tai edes kansaa, jos jenkkien tilkkutäkkiä katsoo. Miten ihmeessä ne katsomme kauas vieraille maille, kun olemme lähellä omiamme 😬

2

124

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ystävällisiä pittää olla, vaikka kukaan suomalaisista ei asu Petsamossa tai Laatokan Karjalassa. Haaveet on faktaa, ei Nato. Totta Nato voi olla ystävällinen myös vapaa-ajalla, jos niin tahtoo ja miksei. Mitkä kalat nousee raja-alueelle, ainakin Suomen istuttamat taimenen poikaset. Aika kaukaa viisas oli Urho Kekkonen, kun hän harrasti aina kalastusta . Näätämöjoki. pohjoisessa ja Etelä-Karjalan rajapurot muodostavat pyhinvaellus alueen kaikille ihmisille. Riita ei rakenna, joten Naton ja Euroopan unionin aika on ohi. Pyhinvaelluspaikat kutsuu heitä ja meitä. Kesä on lomailun aikaa, tosin ajatuksissakin voi matkustaa aina. Sotkea ja roskittaa ei saa luontoakaan, ehkä uusi raja-aita onkin virhe, joka on rakennettu paremman työn puutteesta. Nyt meidän täytyy kunnioittaa partaveitsipiikkilankaa pysyäksemme järjissä. Kiitos.

    • Anonyymi00002

      Kyllä näinkin asia paljolti on. Venäjä(halinto)v.1999 lähti väärään suuntaan. Ajatelkaa Venäjä olisi todellinen suurvalta ja kansa siellä ylpeä. Me suomalaiset voisimme olla ylpeitä naapurimaastamme. Venäjän kansa sen päättää! Pilasi hallinto sukupolven.Suomi,Baltianmaat ja tietysti Ukraina haluaa oikean rauhan. Venäjällä vallan pitää vaihtua. Kiina ei jaksa tukea savijalka venäjää,keskustelevat Usa.n kanssa. Mielenkiintoista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe