Poliisit ei pidä puhalluskokeita nykyään tienpäällä, niin kuin ennen. Onko oppi mennyt perille...kun ajat,et ota. No, jos pitääkin puhallusratsioita, niin tyhmässä paikassa. Keskellä risteysaluetta, toinen ajaa päälle autot ja poliisi lentää. ( video on nähtävillä is)
Ajokunnon tarkastus/ puhallus
8
203
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei se siitä johdu.
Se johtuu siitä, että puhallusratsioiden pitäminen on täysin käänteistä touhua sille, mitä poliisi enimmäkseen liikenteessä tekee, eli nopeusvalvontaa.
Nopeusvalvonnassa valtaosa poliisin toimenpiteistä on nopeita sakotustilanteita. Se on hyvin kustannustehokasta. Lisäksi siihen on käytännössä poliisille suora valtionjohdon käsky sitä kautta, että sakkotulokertymä on kirjattu valtion talousarvioon. Se tulee siis kerätä tavalla tai toisella, ja nopeusvalvonta (yhdistettynä täysin päättömään nopeusrajoituspolitiikkaan) on siihen ylivoimainen keino.
Sitä vastoin puhallusratsioiden pitäminen johtaisi rattijuoppojen kiinnijäämiseen. Se puolestaan on hirvittävän kallista ja aikaa vievää puuhaa. Yhden rattijuopumustapauksen käsitteleminen vie moninkertaisen ajan ylinopeussakkoon verrattuna, ja vaikka seurauksena olisikin tuloja tuottava sakkorangaistus, jää prosessin taloudellinen kannattavuus poliisin (ja tuomioistuimen) käyttämä työaika huomioiden pakkasen puolelle.
Siksi siis ei pidetä puhallusratsioita, vaan nopeusvalvonta-ansoja. Ja siksi nopeusvalvontakin kategorisesti (sekä tolpat, että ratsiat) ovat aina siellä, missä ne ovat turvallisuuden kannalta heikoimmin perusteltuja. Siellä ajetaan niitä sopivan pieniä ylinopeuksia eniten ja kustannustehokkuus on parasta.- Anonyymi00011
Oletko kauankin sairastanut?
- Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Oletko kauankin sairastanut?
Oliko sinulla ad hominemisi ohella jotain sanottavaa itse aiheeseen?
Jep, en uskonutkaan, että olisi.
- Anonyymi00002
Poliisit ajelee vapaa ajalla kännissä.....
- Anonyymi00004
Ai ei vai... olen joutunut puhallusratsiaan 8 kertaa viimeisen vuoden sisällä.Poliisi puhalluttaa täällä Itä-suomessa ihan yli muiden tehtävien ( siitä saa helpon kuittauksen tehtävästä ) tehtävien määrä on sitten helppo näyttää eteen päin kuinka ahkeradti on työvuorossa toi.ittu.
Sen sijaan polkupyöräilijät saa ajella ilman valoja tai lain vaatimia varusteita.
Autohin on viritelty laittomia ajovaloja joita poliisi ei kontrolloi lainkaan.Esim tieliikenbelaki kieltää eteenpäin syunnatuissa valoissa kaikki muut paitsi vaalean tai vaaleankeltaisen valon.Nyt on markkinoila oransseja valoja ja poliisin ymmärrys lain noudattamisesta on valokoivaa tai lasiskuutta.
Laittomien , äänekköiden , puuttellisten mopojen annetaan rällätä kun ei poliisilla ole kykyä niitä tarkastaa / pysäyttää.Syy varmaan näihin em.kohtiin resurssipula.
Eikös valtiolle pitäisi kirstuun kerätä rahaa tässä tilanteessa? - Anonyymi00014
Voiko puhullus ja veritestistä kieltäytyä vedoten raamatun oppeihin.
- Anonyymi00015
Entä Koraaniin ?
- Anonyymi00016
Voi kieltäytyä, mutta kieltäytyjä viedään henkilökatsastukseen missä otetaan väkisin verikoe, jos sitä ei anna vapaa ehtoisesti: Tähän ei tarvita pidättämiseen oikeutetun vikamiehen määräystä, vaan määräyksen voi antaa jokainen poliisimies. PakkokeinoL 9:2 §
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658