sellasta olisin kysellyt, että kun mun menkat alkoi noin viikon myöhässä (eilen)ja aloin taas syömään e-pillereitä....niin nyt sitten kävi sillä tavalla, että tuntuu kuin menkat olisivat loppuneet eilen iltapäivällä. koko yönä ei ole ollut minkäänlaista vuotoa ja yleensä vuodan kuin härkä ensimmäiset kaksi päivää. tein viime viikolla sielunrauhani takia raskaustestin ja tulos oli negatiivinen...olisikohan ehkä tarvetta uudelle....? periaatteessa mun ei kyllä raskaana pitäisi olla, mutta kun ei se kondomikaan ole 100% varma suoja. mulla menee niiiiiin hermot!
KIITOS jo etukäteen niille jotka vaivautuvat vastaamaan.
KIITOS jo etukäteen niille jotka vaivautuvat vastaamaan.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Todennäköisesti e-pillerin hormoonit vaikuttivat sillä tavalla, että vuoto niukkeni ja loppui. Kirjoituksestasi ei selvinnyt, että syötkö pillereitä säännöllisesti vai oletko ollut esim. muutaman kuukauden syömättä niitä. Jos olet ollut syömättä, niin on hyvin tavallista, että kuukautiset ovat hyvinkin epäsäännölliset 1-6 kk tai ne voivat jopa jäädä kokonaan tulematta.
Jos olet tehnyt raskaustestin, ja yhdynnässä olet käyttänyt kondomia, niin on hyvin epätodennäköistä, miltei mahdotonta, että olisit raskaana.
Toivottavasti myös ymmärrät, että jos käytät e-pillereitä, niin niitä pitäisi syödä jatkuvasti pitkiä aikoja ja pitää vain se viikon tauko välillä. Jos käytät niitä niin, että syöt kuukauden silloin tällöin, niin sillä tavalla saat vain oman hormoonitoimintasi perinjuurin sekaisin ja saatat joutua kärsimään vuotohäiriöistä pitkiäkin aikoja.