Espanja aikoo alentaa polttoainetuotteidensa arvonlisäveroa 21 prosentista 10 prosenttiin, kertoo espanjalaismedia SER lähteittensä perusteella.
Suunniteilla on myös hiilivetyjen valmisteveron keskeyttämistä, mikä johtaisi dieselin ja bensiinin hinnan välittömään laskuun. Hinnat laskisivat 30-40 senttiä litralta.
Veromuutokset koskisivat myös sähköä. Tarkoitus olisi poistaa 5 prosentin sähkönkulutusta koskeva vero.
Tarkoitus on lieventää Lähi-idän sodan aiheuttamia taloudellisia vaikutuksia.
Espanjan hallituksen tiedottaja kieltäytyi kommentoimasta SERin tietoja ennen tänään perjantaina pidettävää lehdistötilaisuutta.
Suomessa persut nostivat alv, Espanjassa bensan ja sähkön alv alennetetaan
24
352
Vastaukset 24
- Anonyymi00001
Espanja sai Marinilta hyvät koronatuet ja nyt on millä mällätä.
- Anonyymi00002
Omaa kyvyttömyyttä voi tietenkin perustella aiemmilla hallituksilla mutta nyt kun alkaa kohta valtaosa kaudesta olla jo takana, olisi syytä kertoa että miksi persut eivät nyt alenna Espanjan tapaan polttoaineen alvia?
- Anonyymi00006
Anonyymi00002 kirjoitti:
Omaa kyvyttömyyttä voi tietenkin perustella aiemmilla hallituksilla mutta nyt kun alkaa kohta valtaosa kaudesta olla jo takana, olisi syytä kertoa että miksi persut eivät nyt alenna Espanjan tapaan polttoaineen alvia?
Valtion talous ei hetkessä käänny. Sipilä käänsi 2008 kuralle menneen talouden vasta 2019 positiiviselle puolelle ja Marin sen heti seuraavana vuonna tuhosi. Eli tuhoaminen tapahtuu nopeasti, mutta kuntoonlaitto kestää vuosikausia. Se ei ole vasemmistolle vielä valjennut.
- Anonyymi00003
Kiitos Mestari, kiitos Riikka, suurkiitos Orpo
- Anonyymi00004
Kettunen (kesk) haluaa, että liikennepolttoaineiden verotusta ja jakeluvelvoitetta laskettaisiin väliaikaisesti.
– Täsmätoimina ehdotan hallitukselle, että liikennepolttoaineiden arvonlisäveroa lasketaan 25,5 prosentista alempaan 13,5 prosentin kantaan väliaikaisesti. Jakeluvelvoite nousi tänä vuonna 19 prosenttiin ja sitä tulisi laskea väliaikaisesti 12 prosenttiin. Näillä toimilla saataisiin välittömästi toteutettuina pumppuhintoja alaspäin nopealla tahdilla, Kettunen ehdottaa tiedotteessaan.
Hän huomauttaa, että vuonna 2022 hallitus laski jakeluvelvoitetta 7,5 prosenttiyksikköä, kun polttoaineiden hinnat nousivat korkeiksi.
– Vaadin, että hallitus ryhtyy viipymättä toimiin. Suomi elää kumipyörillä ja tavara liikkuu edelleen maanteitä pitkin. Tällä hetkellä monet kuljetus- ja koneyrittäjät ovat ahdingossa kohoavien polttoainelaskujen kanssa. Puhumattakaan suomalaisista, joihin korkea öljyn maailmanmarkkinahinta iskee kovasti.
Kettunen sanoo, että jos Suomi pysähtyy, se tulee kansantaloudelle kalliiksi.
Hänen mukaansa Ruotsissa hallitus ja sen tukipuolue ruotsidemokraatit ovat esittämässä dieselin ja bensan verotuksen väliaikaista laskemista EU:n minimitasolle. - Anonyymi00005
Ei tuo parin euronn bensa nyt vielä liian tyyristä ole.
Jos ajat 15000km vuojessa, bensalasku kasvaa parisataa euroa. Kyllä sen jaksaa maksaa, jättää vaikka tupakit, kaljat, energiajuomat sun muut turhakkeet vähemmälle hankinnalle.- Anonyymi00007
Persut vaan lupasivat euron bensan. Eivät pitäneet joten äänestän kostoksi keskustaa.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Persut vaan lupasivat euron bensan. Eivät pitäneet joten äänestän kostoksi keskustaa.
Piti tulla 100 000 työpaikkaakin, ei tullut. En ikinä äänestä persliljoja, rupean juomaan itteeni työkyvyttönäksi
- Anonyymi00009
Persujen tapa ajatella: Otetaan rahat pois, niin eivät enää valita. Tämä näkyy jo työttömyystilastoissa - euroopan korkeimmat työttömyysluvut on täällä.
- Anonyymi00010
Persut ei tee kun tuhoja Suomelle.
- Anonyymi00012
Kuljetusyrityksiä edustava SKAL muistuttaa, että logististen kustannusten nousu on todella haitallista Suomen elinkeinoelämälle. Järjestön mukaan jakeluvelvoitteen lasku helpottaisi tilannetta.
Jakeluvelvoite tarkoittaa uusiutuvien polttoaineiden osuutta polttoaineessa. EU:n tavoitteena on uusiutuvan polttoainejakeen osuuden nosto.
”Jakeluvelvoitteen 10 prosenttiyksikön lasku alentaisi dieselin hintaa noin 15 senttiä litralta”, arvioi SKALin johtaja Petri Murto.
MUTTA PERSUT EI LASKE KOSKA JAKELUVELVOITE TAPISSA ON HEILLE PYHÄ ASIA- Anonyymi00015
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011902251.html
Äläpä valehtel. Kaikki persut olisivat laskemassa jakeluvelvoitetta. Jos tuota Marinin sosialistihallituksen jakeluvelvoitepäätöstä ei olisi Orpon hallitus saanut kumottua se olisi tuonut 50-65 cent lisää hintoihin ja tämä pelkästään sosialistihallituksen maailman kunnianhimoisimman ilmastopolitiikan ansiosta.
- Anonyymi00013
Missäs viipyy se euron bensa persut? Te lupasitte euron bensaa. Alkakaa hommiin siitä!
- Anonyymi00014
Eikö vieläkään persujen Peltokangas ole vaatinut euron bensaa, sillähän oli kirkollisvaalienkin teemana alentaa bensan hintaa.
- Anonyymi00016
Ruotsissa bensalitran hinta on noussut noin 1,7 euroon. Hallitus leikkaa polttoaineveroa EU:n sallimaan minimiin toukokuusta syyskuuhun. Se madaltaa bensaveron hintaa yhdeksän senttiä litralta.
Britanniassa hinta on noussut parissa viikossa noin 20 senttiä. Bensa maksaa nyt yli 1,7 euroa. Hinta on briteille tuskallisen korkea. Dieselin hinta on noussut vielä jyrkemmin.
Mestariikka nostanut Suomessa bensan hinnan reilusti yli 2€. Lähdetään tankkaamaan Hapitsuun. Samalla halpaa olutta systeemista ja nuuska tornit ja Ikean tuomiset.- Anonyymi00017
Edelleen ollaan kaukana Sannahallituksen hirmuhinnoista.
- Anonyymi00018
Kuilua lisää muun muassa se, että varakkaissa talouksissa ajetaan usein paitsi sähköautoilla, mutta myös halvinta autokantaa paljon vähemmän kuluttavilla moderneilla polttomoottoriautoilla.
Muutoinkaan litrahinnan nousut eivät juuri rikasta heilauta. Tai jos heilauttavat, niin eivät samalla tavalla kuin köyhempää.
T. PersuÄSSÄ - Anonyymi00019
Rakkaat Perussuomalaiset. ❤️❤️❤️
- Anonyymi00020
Porno aho ja Loisija Rasisti Riikka ei siinänpaljon meriitit paina noilla Persurasisytien esikuvilla.
- Anonyymi00022
Anonyymi00020 kirjoitti:
Porno aho ja Loisija Rasisti Riikka ei siinänpaljon meriitit paina noilla Persurasisytien esikuvilla.
Mahdat olla vajakki kun mitään et osaa kirjoittaa oikein.
- Anonyymi00021
Suomessa Perussuomalaiset on suurin duunarien puolue.
- Anonyymi00023
Taitaapi olla suurin rupusakki joka häipyy kuin peru saharaan on se surkea puolue.
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Taitaapi olla suurin rupusakki joka häipyy kuin peru saharaan on se surkea puolue.
Nostavat vaan bensan hintaa kun mamuille pitää olla rahaa.
- Anonyymi00025
Rakkaat perussuomalaiset. Pusuja❤️❤️❤️
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261979- 128885
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.130679- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv91585- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527- 12527
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11513Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 102424
- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407