Viime tiistaina sain omalta paikkakunnaltani kirjeen, jossa luki "Sinut on hyväksytty opiskelijaksi" blaa blaa blaa.. se oli 2. hakutoiveeni.. nyt tuli 1. hakutoiveeni paikkakunnalta.. "osallistuit kevään 2005 ammattikorkeakoulujen yhteishakuun. Toistaiseksi sinua ei kuitenkaan ole valittu koulutuksiin, joihin hait...." Kokonaispistemäärä minulla oli 42 ja alin hyväksytty 49.. siis sinne kouluun josta tuli jo hyväksymiskirje..
Miten tämä on mahdollista?
..............
41193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet todennäköisesti ollut ensin varasijalla, mutta sinulle on vapautunut paikka ennen jälkiohjauskirjeiden postittamista. Siitä johtuu siis tämä päällekkäisyys. Jälkiohjauskirjeet tulostuvat yhteishakujärjestelmän kautta ja ne postitetaan massapostissa ilman, että ne varsinaisesti käyvät ammattikorkeakoulun kautta. Voit huoletta unohtaa tämän hyvä hakija-kirjeen ja toimia hyväksymiskirjeen ohjeiden mukaisesti. Onnittelut opiskelupaikasta.
soittaa kyseisen ammattikorkeakoulun hakutoimistoon jos asia sinua askarruttaa.
.... just.. sinne oli otettu 30 ja vielä varalle 17.. olin jonos 37 ja alin hyväksytty pistemäärä ei edes täyttyny.. silti pääsin =)
Yleensä alin hyväksytty pistemäärä laskee sitä mukaa, kun joku hylkää paikkansa.