SDP ajaaa alkavien elämien tuhoamista aina vain häikäilemättömästi:
https://demokraatti.fi/sdpsta-avaus-aborttioikeus-perustuslakiin
Hedelmäitymisessä alkaneen elämän vimmattu tappaminen on paholaisen työtä.
Me kaikki olemme alkaneeet elämämme hedelmöitymisestä.
Abortti on harkittu ihmisalun tappaminen ja Luojan tahdon vastainen.
5. käsky : Älä tapa.
Suomessa tehdään vuosittain noin 8000 aborttia eli alkaneen elämän harkittua tappamista, murhaa.
(Jos /kun äidin henki on vaarassa niin rakaudenkeskeytystä voi harkita ja tehdä..ei muulloin).
On laskettu että Suomessa olisi noin miljoona enempi suomalaisia asukkaita jos abortteja ei olisi tehty. Olisi aika lailla omasta takaa ihmisiä hoitamaan vanhuksia.
Vihervasemmsiton aloitteesta on tuotu Suomeen paljon sellaista maahanmuuttajaa jotka ei kaikki haluakaan tehdä töitä eikä kunnioittaa kristiillisiä perusarvoja.
Kirous on vaivannut maatamme jo pitkään kun joka puolella luovutaan Jumalan sanan siunaukselliseta opetuksesta.
Viimeisimpänä lopunajan villityksinä että eksyneitten piispojen ja heitä seuraavien pappien johdolla häpäistää Herralle pyhitetyt temppelit samaa sukupuolta olevien kirkollisille vihimyksille ja ajetaan heidän porttouttanasta kirkostaan ulos Kristus uskoiset.
Mari Parkkinen Kotimaa lehdessä:
https://www.kotimaa.fi/piispa-mari-parkkinen-totta-kai-mina-lahden-etsimaan-niita-kadonneita-lampaita-jotka-ovat-meidan-virkakasityksestamme-lahteneet-eri-teille/
Hän haluaa vetää omaan eksyneeseen laumaansa vielä Kristusta seuraavat Jeesuksen laumasta kun ovat pysyneet alkuperäisessä Jumalan sanan opetuksessa eivätkä ole lähteneet seuramaan piispojen ajamaa eksytystä.
Nostakaa oikeat kristityt päänne...vapautuksenne on lähelllä.
SDP haluaa abortin synnin perustuslakiin kuten EU:ssa !
6
155
Vastaukset 6
- Anonyymi00002
Onhan noita maita jossa abortti on kielletty. Kirkon portaille jätettiin hyvässä tapauksessa vastasyntynyt,ettei äitiä pidätetty.
Irlannin 1900-luvun historiaa leimasi tiukka katolinen moraali, joka johti aborttien täydelliseen kriminalisointiin ja orpokotien kaltaisten laitosten, kuten ”Magdalena-pesuloiden” (Magdalene Laundries) ja äitien ja lasten kotien (Mother and Baby Homes), laajaan käyttöön.
Tässä keskeisiä asioita aiheesta:
Abortti oli täysin kielletty: Irlannissa abortti oli käytännössä koko 1900-luvun ajan laiton. Vuoden 1861 laki kriminalisoi abortin, ja vuoden 1983 perustuslain lisäys (8. lisäys) vahvisti sikiön oikeuden elämään samaksi kuin äidin, mikä teki abortista perustuslaillisen kiellon alaisen.
"Laittomat" abortit ja matkat Englantiin: Koska aborttia ei voinut tehdä Irlannissa, tuhannet irlantilaiset naiset matkustivat Englantiin raskaudenkeskeytykseen (ns. "aborttimatka"). Salaisia, laittomia abortteja tehtiin myös maassa, mutta niistä oli raportoitu vähän niiden kriminalisoidun luonteen vuoksi.
Orpokodit ja "Magdalena-pesulat": Avioliiton ulkopuolella raskaaksi tulleet naiset leimattiin syntisiksi. Heidät lähetettiin usein nunnien pitämiin "Magdalena-pesuloihin" tai äitien ja lasten koteihin, joissa he tekivät pakkotyötä, ja lapset otettiin usein pois tai laitettiin adoptioon ilman äidin suostumusta. Nämä laitokset toimivat aina 1990-luvulle saakka.
Kuolemantapaukset ja laiminlyönnit: Äitien ja lasten kodeissa (Mother and Baby Homes) kuolleisuus oli erittäin korkea huonon hoidon ja ravinnon vuoksi. Vuonna 2014 paljastui, että Tuamin kodissa oli kuollut lähes 800 lasta, jotka oli haudattu joukkohautaan tai viemäriverkostoon.
Muutos vasta 2000-luvulla: Tiukka linja alkoi murtua vasta 1990-luvulla, kun korkein oikeus antoi luvan aborttiin raiskatulle, itsetuhoiselle 14-vuotiaalle. Abortti laillistettiin Irlannissa vasta kansanäänestyksen jälkeen vuonna 2018.
Tämä aikakausi oli irlantilaisille naisille hyvin traumaattinen, ja se on vasta viime vuosina tullut laajempaan julkiseen keskusteluun ja historialliseen selvitykseen. - Anonyymi00003
Kaunis ajatus toi älä tapa. Koskeeko myös palestiinalaisten jo syntyneitä vauvoja?
Itse tukisin ehkäisyasioissa ja valistuksessa, jotta jokainen lapsi syntyisi toivottuna.
Ja että maailman lapsia ei tapettais- Anonyymi00004
Olin sairaalassa, gynekologinen toimenpide. Siellä oli ulkomaalainen nainen, ehkä baltian maista, puhui huono suomi. Hän kertoi, että oli käynyt tekemässä siellä useamman abortin ja taas oli sen takia siellä.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Olin sairaalassa, gynekologinen toimenpide. Siellä oli ulkomaalainen nainen, ehkä baltian maista, puhui huono suomi. Hän kertoi, että oli käynyt tekemässä siellä useamman abortin ja taas oli sen takia siellä.
jotku käyttää aborttia ehkäisykeinona
En ole Abortin kannattaja, mutta se on kuitenkin mielessäni erittäin sikiön vaikeissa asioissa perusteltua, jos sikiö ei pysty elämään normaalia elämää, ainoastaan vajaa kehittyneenä tuijottamaan kattoa, ede tajuamatta, mitä se on, eli aivokuollut.
- Anonyymi00006
Epävarmoja naisia pitäisi rohkaista synnyttämään lapsensa ja antamaan adoptioon lapsen, jos eivät itse halua lasta kasvattaa.
Pitäisi tuoda enemmän esille, että aborttia voi katua jälkeenpäin ja se on sitten myöhäistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1401810
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2621222Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.173899Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.262654- 33601
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12571- 224562
- 189541
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20482- 41466