Nousee sataan prosenttiin ja tuuletin alkaa huutaa täysiä virustarkistuksen aikana.
Mitä voi lisätä, ettei noin kävisi?
Kone on kutakuinkin tällainen.
https://nuvoo.com/fi-fi/products/fujitsu-esprimo-q7010-i5-10400t-16-gb-256-gb-nvme-wi-fi-win-11-pro?variant=42216054784103
Prosessorin käyttöaste.
21
315
Vastaukset 21
- Anonyymi00001
Mitään ei voi lisätä, jos käyttöaste on jo sata prosenttia.
- Anonyymi00002
Lisää muistia, toinen SSD-asema? Prosessoria ei lähdetä vaihtamaan.
Mitkä muuten nuo linkin takaa löytyvissä kuvissa siinä yhdessä olevat takapanelin liitännät ovat, joissa toisessa näyttäisi olevan 3,5 mm plugiliitäntä ja symbolina joku ehkä langattomaan yhteyteen viittaava? Ja se toinen, jossa näyttäisi olevan näppäimistön kuva? - Anonyymi00003
Silloinhan pitäisikin jotain lisätä?
- Anonyymi00004
Jos käyttöaste on sata prosenttia, silloinko ei voi resursseja lisätä? Jos käyttöaste on alle sata prosenttia, silloinko voi? Mutta onko silloin tarpeen lisätä?
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Jos käyttöaste on sata prosenttia, silloinko ei voi resursseja lisätä? Jos käyttöaste on alle sata prosenttia, silloinko voi? Mutta onko silloin tarpeen lisätä?
Linux:lle löytyy ainakin ohjelma nimeltään cpulimit, jolla voi rajoittaa prosessorikuorman esim. 30%:iin. Täysin tarkka se ei ole, mutta pääsee keskimäärin oikeaan tulokseen. Ohjelman voi joko suorittaa cpulimitin avulla tai rajoittaa jo käynnissä olevaa PID:n avulla.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Linux:lle löytyy ainakin ohjelma nimeltään cpulimit, jolla voi rajoittaa prosessorikuorman esim. 30%:iin. Täysin tarkka se ei ole, mutta pääsee keskimäärin oikeaan tulokseen. Ohjelman voi joko suorittaa cpulimitin avulla tai rajoittaa jo käynnissä olevaa PID:n avulla.
Kuten avauksesta, jos luit sen ja ilmeisesti et ymmärtänyt, jos luit, voit päätellä, ettei kysytty mitään Linuxiin liittyvästä.
Ainakin , jos avasit tuon linkin, jossa toki myös mainitaan jo suoraan Windows. - Anonyymi00012
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kuten avauksesta, jos luit sen ja ilmeisesti et ymmärtänyt, jos luit, voit päätellä, ettei kysytty mitään Linuxiin liittyvästä.
Ainakin , jos avasit tuon linkin, jossa toki myös mainitaan jo suoraan Windows.Ei pysty päättelemään. Linux-vastaus on aivan yhtä laadukas kuin muitakin käyttöjärjestelmiä koskevat. Olet tyhmä, jos yrität rajoittaa sananvapautta palstalla, joka ei liity pelkästään yhteen käyttöjärjestelmään.
- Anonyymi00020
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ei pysty päättelemään. Linux-vastaus on aivan yhtä laadukas kuin muitakin käyttöjärjestelmiä koskevat. Olet tyhmä, jos yrität rajoittaa sananvapautta palstalla, joka ei liity pelkästään yhteen käyttöjärjestelmään.
Juu, sananvapautta voi harjoittaa, mutta tietty kannattaisi ennnen örvellystä lukea tämä osa tietokoneen kuvauksesta:
"win-11-pro"
Ehkä siitä olisi pystynyt päättelemään. Salakieltäkö?
- Anonyymi00008
Biosista kellotaajuus pienemmälle.
- Anonyymi00009
Google sanoi että win11pro:ssa voi tuota rajoittaa tähän tapaan:
Rajaa suorittimen käyttöä (vain Windows Pro):
Avaa gpedit.msc (Win + R).
Mene: Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Microsoft Defender Antivirus > Scan.
Valitse "Specify the maximum percentage of CPU usage during a scan" ja aseta arvoksi esim. 30-50%.- Anonyymi00010
Tai jos on joku muu kuin defenderi käytössä niin löytyneekö sillekin vastaava asetus.
- Anonyymi00013
Täytyy olla melkoinen sekakäyttäjä, että pystyy tuon tekemään - voitko antaa komentorivin?
- Anonyymi00015
Valitse "Specify the maximum percentage of CPU usage during a scan" ja aseta arvoksi esim. 30-50%." Tuokaan ei hyödytä ylikuumenemiseen. Se ei laitä prosessoria välillä idlelle?
Prosessorin ja sen jäähdyttimen välissä oleva lämpöä johtava tahna kannattaa vaihtaa parin vuoden välein. Lisäksi koko kone pitää samalla puhdistaa sisältä pölystä ja jäähdytysripojen väliin tunkevasta törystä.
Nuo pikkukoneet valitettavasti käyvät kovin kuumina juurikin rasituksessa, jolloin tuuletinmeteli on vaivana. Jos siinä kotelossa on tilaa lisätuulettimelle, niin sellainen on hyvä asentaa. Tuskin on...- Anonyymi00011
Windowsin Tehtävienhallinnasta löytyy asetus: Aseta proriteetti. W10 Home. Luulisi löytyvän myös W11.
- Anonyymi00016
Sori ei tuo oikeastaan hyödytä mitään ylikuumenemiseen.
- Anonyymi00017
Onko liian rakas joku ohjelma taustlla kuin joku whatsapp-tämä- tunnetuin vakoiluohjelma?
Tai sitten joitain muita sotkuja kai.... onko monia päällekkäisiä erilaisia tunnistusohjelmia ja virustorjuntoja yhtäaikaa päällä.
Tietystikin kannattaa aina tarkistaa että tietokoneesi on kykeneväinen teholtaan suorittamaan tehtäviään, suositeltava nykyajan prosesessori on läppäreihin Intelin 24-Core prossa. - Anonyymi00018
Käytätkö Win11:sta Defenderiä tai jotain erillistä virustutkaa? Minkään virustutkan ei pitäisi vetää suoritinta 100%:iin. Tietty tuo Intel i5 10500T mikään tehokkain prossu ole, mutta silti. Mikä on suorittimen käyttöaste, mikäli koneella ei tehdä mitään? Vertailuksi omasta koneestani, niin avoinna on Firefox ja kaksi välilehteä, CPU:n käyttöaste vaihtelee 2-5 %:n välillä.
- Anonyymi00022
DNA Digiturva, eli F-Secure vetää sataankin prosenttiin prosessorin käyttöasteen. Normikäytössä tuuletin ei taida pyöriä juuri ollenkaan ja käyttöaste prosessorilla on esim nyt tehtävien hallinnassa katsottuna 1-12% luokkaa, vaihtelee koko ajan.
Firefox on listassa ensimmäisenä suurimpana tehon käyttäjänä.
F-Securen ajoitettu tarkistus on ainoa, joka laittaa prosessorin äärirajoille. Defenderin suorittama tarkistus myös, jos sen laittaa muulle kuin pikatarkistukselle.
- Anonyymi00019
Eikö sen prosessin prioriteettia saa tehtävienhallinnasta pienemmälle?
- Anonyymi00021
Rajoittaako prioriteetti prosessorin kuormaa?
Ei rajoita, jos koneessa ei ole muuta tekemistä.
Jos prosessi on ainoa, joka haluaa käyttää CPU:ta, Windows antaa sille 100 % CPU‑aikaa, vaikka prioriteetti olisi:
Low
Below normal
Normal
Above normal
High
Prioriteetti ei ole CPU‑rajoitin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1161477
- 50960
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r146764Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.119558Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 55478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 42420
- 4419