Miten saisin ystäväni hakemaan mielenterveysapua, sen sijaan että hän luulee saavansa avun lastenvalvojilta? Hänellä on poikakaveri ja luulen että poikakaveri saanut hänen pään jotenkin sekaisin. Ystäväni on siis kahden lapsen isä ja hänen seksuaalinen suuntauksensa ajoi hänet avioeroon. Hän ryhtyi käyttämääm omia lapsiaan katkeruutensa välikappaleina, mutta huomasikin, että lapsien äidin elämään myös tuli uusi henkilö, joka sittemmin sai nyös lasten huoltajuuden. Ystävälläni meni tämän vuoksi jotenkin pohja pois ja hänelle jäi sellainen vaihe päälle, että hän vain haukkuu lastenvalvojia, ettei heiltä saa mitään apua. Nyt tilanne kuitenkin se, että lapset ovat jo aikuisia ja ystäväni yhä valittaa, ettei lastenvalvojilta saa apua, vaikka näyttääkin, että hän tarvitsee kunnan mielenterveyspalvelujen apua.
Vastaukset 55
- Anonyymi00006
Ei ole ystäväsi - hanki apua itsellesi!
- Anonyymi00042
Onko teillä Timo tullut ero Peten kanssa?
- Anonyymi00051
Anonyymi00042 kirjoitti:
Onko teillä Timo tullut ero Peten kanssa?
Timo on naimisissa Tiinan kanssa. Ei hän Karin puolisoa edes tunne.
- Anonyymi00007
Taas tätä samaa..Miksi sinä myöskin mieletäsi ihan sekaisin kiusaat toista joolla tosiaan on ongelma. Anna hänen olla ja lopeta osaltai mutta ongelma on hänellä Lopeta osaltasi tämä p-jauhanta.
- Anonyymi00170
Ongelma on Raision lastensuojelun, joka ei noudata poliisin päätöstä lapsen edun mukaisista toimista - poliisi tutkinnassa 2017 kumonnut Raision lastensuojelun toimet ja perättömät perusteet tuomioistuimessa äidin "yksinhuollolle" luottamuksesta ja ristiriidoista lapsen edun vastaisena.
- Anonyymi00013
Jos pystyt vaikuttamaan asiaan, tee jotakin.
- Anonyymi00049
Paras ratkaisu on että näytät ystävällesi miten tehdään ja menet ite ensin hoitoon!, jos on hyvä ystävä niin tulee kyllä perässä
- Anonyymi00054
hirvittävä ongelma on tämän ketjun aloittajalla....
- Anonyymi00059
Miten saataisiin hakemaan mielenterveys apua??
- Anonyymi00060
Anonyymi00059 kirjoitti:
Miten saataisiin hakemaan mielenterveys apua??
Ei kai se ole mikään mielenterveysongelma, että joku on huolissaan ystävästään? Onkohan sinulla itselläsi jokin narsismi, koska vaukitat, ettet ymmärrä empatiasta juurikaan?
- Anonyymi00062
Anonyymi00060 kirjoitti:
Ei kai se ole mikään mielenterveysongelma, että joku on huolissaan ystävästään? Onkohan sinulla itselläsi jokin narsismi, koska vaukitat, ettet ymmärrä empatiasta juurikaan?
Sulka taitaa olla jotain ongelmia - koska vaikutat, ettet ymmärrä empatiasta juurikaan!!
- Anonyymi00066
Ei ole yrittänyt!
- Anonyymi00069
Anonyymi00066 kirjoitti:
Ei ole yrittänyt!
Olet yrittänyt. Hae apua jostain muualta
- Anonyymi00073
Anonyymi00069 kirjoitti:
Olet yrittänyt. Hae apua jostain muualta
Ei ole yrittänyt. Mistä muualta haet apua?
- Anonyymi00075
Anonyymi00069 kirjoitti:
Olet yrittänyt. Hae apua jostain muualta
Hae itsellesi apua!
- Anonyymi00162
Anonyymi00062 kirjoitti:
Sulka taitaa olla jotain ongelmia - koska vaikutat, ettet ymmärrä empatiasta juurikaan!!
Sinulla taitaa olla itselläsi ongelma ymmärtää, että empatia juuri liittyy siihen, että joku ystävästään huolissaan?
- Anonyymi00065
Nämä palstoja aktivoivat kyselyikäiset ovat se oikea ongelma....
- Anonyymi00081
Miten saisin sinut hakemaan mielenterveys apua?
- Anonyymi00100
Yhteystiedot,? Toteutuuko sitten lapsen etu ja lopetetaan Karin lasten vieraannuttaminen??
- Anonyymi00159
Anonyymi00100 kirjoitti:
Yhteystiedot,? Toteutuuko sitten lapsen etu ja lopetetaan Karin lasten vieraannuttaminen??
Ex-lapsesi eivät halua olla kanssasi tekemisissä, koska katkaisit aikanaan välisi heihin. Löydät heidän yhteystiedot kyllä. Heillä on samat etunimet, mutta sukunimi on uuden isän, joka sai aikanaan huoltajuuden heihin, koska päätit vieraannuttaa itsesi heistä.
Ketjusta on poistettu 115 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561304- 20932
- 68772
- 64758
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69718- 47714
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131655Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.10612Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31595Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i12587Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45538- 4522
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �124521- 75516
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24493- 36455
Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113454- 16451
- 36437
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26437