Suomen Perustuslain mukaan työttömät ovat valtiovallan erityissuojeluksessa. Sen sijaan siinä ei mainita maahan tunkeutuneiden joutavanpäiväisten elättämisestä mitään!
Näin vihervasemmisto sylkee perustuslakiimme!
Perustuslain tarkoitus
17
239
Vastaukset 17
- Anonyymi00001
Kyllä punainen Kiuru puhuu senkin lain uusiksi!
- Anonyymi00002
Kertoo itse yhteiskunnan elätti
- Anonyymi00003
Nokikokkare kilahti.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Nokikokkare kilahti.
Ketä kiinnostaa höhöhöö
- Anonyymi00004
Kyllähän valtiovalta suojelee tehokkaasti työttömiä pääsemästä töihin. Näin lain kirjain toteutuu.
- Anonyymi00006
Minä poltan kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah siinä samalla nautin kelan tuista .
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Minä poltan kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah siinä samalla nautin kelan tuista .
Ei se ketään kiinnosta, heh. Olet kalju persaukinen vihannes, joka erittää saada päivänkakkaraa palamaan. 🌼🌼🚒
- Anonyymi00008
Yh Thaikku, jolla kolme lasta kahden eri miehen kanssa etsii uutta elättäjää Kelan lisäksi. Työhistoria Suomessa nolla.
- Anonyymi00010
Vaan sulle ei edes rahasta onneton
- Anonyymi00011
Työllisyyspalvelut ovat kehittäneet lain ulkopuolelle omat toimintatavat. Parasta se, että heidän päätösistään ei ole valitusoikeutta.
Ei täyty ihan lain mukainen toiminta, mutta eihän se ketään kiinnosta.
Jyväskylä laatii omat lait, niinkö tämä menee? - Anonyymi00012
Kuopiossa toimitaan humattavasti sivistyneemmin. Suosittelen muuttoa sinne.
- Anonyymi00013
Jännä miten Kuopio ja Tampere jopa Mikkeli on parempia paikkoja elää, tehdä työtä ja yrittää. Toimii paremmin kaikki alkaen terveydenhuollosta, koulutuksesta ja työttömien sekä yritysten kohtelusta.
Toki jossain välillähän se ihmiselläkin on se P-reikä. Onko Jyväskylä näiden muiden toimivien ja ihmisiä arvostavien kaupunkien välissä sellainen?- Anonyymi00017
Ainakin toiminta näyttäisi sellaiseksi muuttuvan? toivottavasti olen väärässä.
- Anonyymi00014
Sosialidemokratia on jarru kaupungin kehitykselle. Sama tullaan näkemään Tampereellakin kun siellä on pormestarina vieläpä demarihomppeli.
Vitjakaulastamme ei oikein tiedä mikä se on, ruma ainakin. - Anonyymi00015
Perustuslakimme ei mainitse myöskään mitään siitä, että Suomen tulisi olla käyttökelvottomien loppusijoituspaikka oman kansan kustannuksella.
- Anonyymi00016
Jos roikkusilmä Kiuru pääsee vaikuttamaan, niin kyllä lakia muutetaan sellaiseksi että vieraat ensin.
- Anonyymi00018
Kaksisiipinen noita-akka on hylätty kaikissa hakemissaan työtehtävissä. Mihinkään ei ole kelvannut edes kotikaupungissaan Porissa. Hylkytavaraa. Synnyttikin suoraan lapsenlapsenlapsen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417